Wydarzenia

STYCZEŃ 2018

9 stycznia- Dzień Babci i Dziadka w Centrum Promocji Kultury

Tego dnia dzieci z grup Muszek, Myszek i Zerówki wystąpiły dla swoich najbliższych w CPK. Dzieci młodsze zaprezentowały opowieść o bałwanku, który czuł się samotny i szukał towarzystwa. Myszki i Zerówka wystawiłyPiotrusia Pana”. Wszystkie dzieci miały przygotowane wspaniałe, barwne kostiumy. Podsumowaniem występów był taniec wszystkie grupy tańczyły przygotowane układy. Dzieci bawiły się fantastycznie, chociaż były zestresowane a ich najbliższe osoby głośno biły brawo. To był bardzo udany dzień

11 stycznia- koncert Filharmonii Narodowej

Koncert Filharmonii Narodowej pt.: „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Dzieci spotkały się z zespołem pełnym energii i humoru: duetem piosenkarzy oraz muzykami improwizującymi na trąbce i fortepianie. Artyści przypomnieli znane i lubiane przeboje z repertuaru Majki Jeżowskiej, a także piosenki pochodzące z musicali dla dzieci i młodzieży. Zachęcili wszystkich do wspólnego śpiewania i zabawy, postarali się przekonać każdego z naszych słuchaczy, żepiosenka jest dobra na wszystko”.

16 stycznia- Bajkowe Gotowanie

Tego dnia odbyły się warsztaty kulinarno- edukacyjne. Dzieci pod okiem specjalistów przygotowały owocowo- warzywne drugie śniadanie. Dowiedziały się jakie produkty zdrowe, a których najlepiej unikać. Dzieci dowiedziały się gdzie, w których produktach znajdują się węglowodany, białka. Dzieci wymieniały owoce, warzywa, nabiał. Były to bardzo ciekawe zajęcia.


GRUDZIEŃ 2017

5 grudnia- Farbą umazane

Dzieci wybrały się do pracowni Farbą umazane, by wykonać bombkę na choinkę. Dzieci na początku malowały swoje styropianowe bombki a później suszyły. Kolejnym etapem było wybieranie i przyklejanie różnych ozdób na przygotowaną bombkę. Dzieci były bardzo zadowolone ze swojej pracy, a swoje dzieła zabrali do domu.

6 grudnia-Święty Mikołaj w przedszkolu

Tego dnia odbyły się Mikołajki w przedszkolu. Każdy przedszkolak był ubrany na czerwono. Dzieci odwiedził Mikołaj, wspólnie z dziećmi się pobawił i rozdał dzieciom prezenty. Dzieci były rozbawione i zadowolone.

7 grudnia- koncert Filharmonii Narodowej

Kalejdoskop rytmów i melodii

Flet, akordeon, gitara i kontrabasKażdy z tych instrumentów należy do innej muzycznej rodziny. Czy da się więc połączyć ze sobą flet, znany z kojącego, miłego dla ucha dźwięku, akordeon, który w tangach brzmi drapieżnie, gitarę kojarzoną powszechnie z hiszpańskimi rytmami i odzywający się niskim głosem kontrabas? Oczywiście, przecież w muzyce wszystko jest możliwe! Przekonaliśmy się o tym podczas koncertu, w którym, jak w tytułowym kalejdoskopie, królowała różnorodność i zmienność, a dźwięki, niczym drobne szkiełka tworzące wielobarwne wzory, ułożyły się w rozmaite rytmy i melodie. Pozwoliły nam one zwiedzić wiele muzycznych krain. W tej wędrówce nie zabrakło nagłych zwrotów akcji, muzycznych zgadywanek, wierszy o instrumentach oraz zabaw z dziećmi.

12 grudnia- Szpital dla Misia

Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Dzieci widziały medyczne narzędzia, przebierały się za lekarzy i operowały misia, dowiedziały się, że nie trzeba bać się lekarza. Dzieci nauczyły się sprawdzać oddech, bandażować, sprawdzać oddech. Dzieci uciskały klatkę osoby nieoddychającej, dowiedziały się w jaki sposób wezwać pomoc. Na koniec dzieci otrzymały certyfikat małego ratownika.

13-15 grudnia- kiermasz bożonarodzeniowy

Dzieci przygotowały prace w ramach akcji Pola Nadziei. Prace zostały wystawione na sprzedaż, znajdowały się tam różne świąteczne ozdoby. Każde dziecko mogło wykonaną przez siebie pracę kupić i wspomóc akcję.

15 grudnia- kolędowanie

Dzieci z grupy Myszek i Zerówki wspólnie z rodzicami tego dnia wzięły udział w kolędowaniu. Dzieci przebrały się w stroje jasełkowe: za aniołki, Maryję, Józefa, pastuszków, królów. Przedszkolaki z rodzicami śpiewali tradycyjne kolędy oraz świąteczne piosenki. To była magiczny wieczór.

19 grudnia- Teatrzyk w przedszkolu

Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pod tytułemCzego jeszcze nie wiecie o Świętym Mikołaju?” Dzieci z niecierpliwością czekały już na Świętego Mikołaja a przedstawienie było podsumowaniem tygodniowych wydarzeń związanych ze świętami. Dzieci były bardzo zadowolone z przedstawienia, dowiedziały się o Świętym Mikołaju nowych rzeczy.


 

LISTOPAD 2017

7 listopada- Cztery Pory Roku w Powsinie

W tym dniu dzieci pojechały do Powsina na zajęciaŚwięto dyni”. Dzieci oglądały różne dynie: duże, małe, okrągłe, podłużne, różnokolorowe. Przedszkolaki brały udział w wyścigu po dynię, którą następnie ozdabiały. Pani wyjaśniła dzieciom po co dynia zwierzętom i które zwierzęta lubią jeść. Dzieci mogły spróbować soku z jabłek i dyni, który same robiły.

15 listopada- teatrzyk w przedszkolu

Dzieci obejrzały tego dnia przedstawienie pod tytułemKoziołek Niematołek”.

Bajka w wykonaniu krakowskiego teatru Art-Re opowiada o perypetiach znanego wszystkim sympatycznego koziołka usiłującego dotrzeć do wymarzonego Pacanowa. Tym razem bardzo mądry Koziołek Niematołek wyrusza w świat, zabierając ze sobą dzieci. Odwiedzają Afrykę, Azję, Amerykę Północną i Grenlandię. Poznają nowe kultury, obyczaje i języki. Celem spektaklu było pokazanie różnorodności w kulturach świata.

16 listopada- koncert Filharmonii Narodowej

Od baśni do baśni

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, żył sobie raz…”, to tradycyjny początek lubianych przez wszystkich baśniowych historii. W naszym koncercie opowiedzą je nie tylko słowa piosenek, lecz także dźwięki skrzypiec, fortepianu, fletu, saksofonu, klarnetu i melodyki. Barwami żeńskich głosówsopranu i mezzosopranu oraz towarzyszących im instrumentów przedstawimy znanych bohaterów i ich przygody, prowadząc dzieci od baśni do baśni.

28 listopada- Muzeum Papiernictwa w Powsinie

Muszki, Myszki i Zerówka wybrały się na zajęciaRękodzieło papiernicze- czerpanie papieru”. Dzieci poznały historię powstania papieru, dowiedziały się w jaki sposób kiedyś tworzono papier a jak dzisiaj się go pozyskuje. Najbardziej przedszkolaki były zadowolone z faktu sami mogli wykonać własną kartkę: czystą i ozdobną z płatkami kwiatów. Dzieci zabrały swoje prace na pamiątkę.


PAŹDZIERNIK 2017

3 października- Kinoteka

Dzieci tego dnia wybrały się na wycieczkę do Kinoteki, wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez aktora o tematyceJak powstaje dubbing”. Przedszkolaki mogły zobaczyć go podłożył głos do postaci Gargamela, zobaczyły jak wygląda studio do nagrań. Dzieci mogły same podłożyć głos do fragmentu znanej bajki. Na koniec wszyscy obejrzeli bajkę. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wycieczki.

10 października- warsztaty żywieniowe

Tego dnia do przedszkola przyjechała na zajęcia pani dietetyk. Przekazała informacje dzieciom jak ważne jest częste spożywanie wartościowych posiłków- a powinno być ich 5, przypomniała o częstym piciu wody, również o tym jak ważne warzywa i owoce. Dzieci wraz z panią dietetyk zrobiły zdrowe drugie śniadanie. Dietetyczka wskazała co należałoby ograniczyć w naszej diecie a czego jeść więcej.

12 października- koncert Filharmonii Narodowej

To był balWspólnie z parą tancerzy i muzykami spacerowaliśmy ulicami naszej stolicy, odwiedzaliśmy działające ówcześnie teatry i kawiarnie. Towarzyszyła nam wspaniała, radosna muzyka na saksofon i fortepian, piosenki przedwojennego kina oraz... skromna dziewczyna, która marzy o wielkiej sławie. Dokąd zmierza? Kogo spotka na swojej drodze? Jak bawiono się w Warszawie przed stu laty? Niepowtarzalny klimat podkreśliły kostiumy inspirowane modą z lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Przy okazji dowiedzieliśmy się też, jak ubierali się pradziadkowie.

17 października- Łazienki Królewskie

Dzieci wzięły udział w zajęciachMalarz w teatrzeorazZostań nadwornym artystą”. Dzieci dowiedziały się czym dokładnie zajmuje się artysta, co może robić, co tworzyć. Przedszkolaki występowały na scenie, oglądały rzeźby, malowały.

24 października- Teatr Niewielki

Przedszkolaki wybrały się do Teatru Niewielkiego na przedstawienieRaz, dw, trzy!”

Jeden jeż jadł jabłko”… Bardzo fajnie, ale co potem zrobił z ogryzkiem?

Trzy tygrysy tupały tup, tup”… Ale czy tygrysy nie powinny raczej się skradać na paluszkach?

Pięć prosiaczków potłukło się prawie”… Czy były to bardzo niegrzeczne prosiaczki, skoro się tłukły?

Te i inne zabawne i nieco absurdalne opowiastki o zwierzątkach i codziennych przedmiotach stanowią nie tylko wspaniałą pożywkę dla dziecięcej wyobraźni, ale przy okazji ułatwiają maluchom poznawanie świata cyfr. A kto już potrafi liczyć i tak będzie dobrze się bawił z czterema czaplami, które często czkały.

26 października- Teatrzyk w przedszkolu

Pani jesień dary niesie”- dzieci przypomniały sobie wiadomości związane z jesienią- nazwy jesiennych miesięcy, kolorów, darów jesieni. Przedszkolaki brały czynny udział w przedstawieniu, bawiły się razem z aktorami.

Jesienne spotkania- rodzinny wieczór poezji

Każda grupa na swoim jesiennym spotkaniu pokazała rodzicom jak wygląda ich praca na lekcji angielskiego. Dzieci pobawiły się i pośpiewały razem z Panią Moniką od rytmiki. Na podsumowanie całego wieczoru każde dziecko wspólnie z rodzicem zaprezentowało wiersz, był także układ taneczny. Dzieci wraz z rodzicami włożyli dużo pracy w przygotowanie stroju, rekwizytów. To była miła forma spędzenia wspólnie czasu.

 

STYCZEŃ 2017

12 stycznia- koncert Filharmonii Narodowej- „Muzyczne pogawędki”

„Był sobie raz król, który miał córkę zwaną Zoza. Królewna cierpiała na melancholię, co oznacza, że żyła w wielkim smutku i nigdy się nie śmiała…” - tak zaczyna się jedna z najstarszych spisanych w Europie baśni, która wraz z zawartymi w niej innymi opowieściami wypełni obie części koncertu. Zgodnie z tytułem, każdy zawarty w naszych opowieściach nastrój i uczucie podkreśli muzyka wykonywana przez cztery „rozmawiające ze sobą” instrumenty: puzon, skrzypce, wiolonczelę i fortepian. W trio oraz kwartecie zabrzmią kompozycje tak różnorodne, jak zapierające dech liczne przygody królewny Zozy, nieustającej w poszukiwaniu swojego szczęścia.

20 stycznia- Centrum Promocji Kultury- Dzień babci i dziadka

Tego dnia grupa Muszek, Myszek, Mrówki oraz Zerówka wystąpili dla babć i dziadków. Młodsze grupy pokazały świąteczne przedstawienie o zabawkach, natomiast starszaki „Dziewczynkę z zapałkami”. Przedstawienia dostarczyły wiele radości, a także wzruszeń. Dzieci miały przepiękne stroje. Brawa były ogromne. Na koniec młodsze i starsze grupy zaprezentowały swoje zdolności taneczne. Myszki rozbawiły publiczność tańcem do piosenki „Waka, waka”, natomiast dzieci starsze zakończyły występy tańcem, który poruszył wiele osób. Taniec Zerówki i grupy Mrówek do piosenki „Hallelujah” wniósł wiele magii. Pani dyrektor na koniec wręczyła także laurki od przedszkolaków dla wszystkich mieszkańców DPS-u.

24 stycznia- bal karnawałowy „Gorące rytmy zimową porą”

Wszystkie przedszkolaki w tym dniu miały na sobie swój wymarzony strój. Dziewczynki były księżniczkami, baletnicami, wróżkami, a chłopcy strażakami, piłkarzami, żołnierzami. Każda osoba mogła się zaprezentować. Następnie wszyscy wzięli udział w balu „Gorące rytmy zimową porą”. Dzieci tańczyły, śpiewały, każdy świetnie się bawił.

 

GRUDZIEŃ 2016

1 grudnia- cykl autorskich wierszy połączonych z oprawą muzyczną

Tego dnia przedszkole odwiedzili dziadkowie dziewczynki z grupy Myszek. Zaprezentowali swoje wiersze. To było magiczne popołudnie. Wiersze były magiczne, wzruszały każdego słuchacza. Miło było popatrzeć jak bardzo dziadkowie kochają swoją wnuczkę.

6 grudnia Mikołajki w przedszkolu

Tego dnia w przedszkolu pojawił się Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci były ubrane na czerwono i biało, wspólnie z Mikołajem śpiewali piosenki, tańczyli. Każde dziecko otrzymało od Mikołaja prezent. Wszyscy wspólnie nakręcili świąteczny teledysk- dzieci śpiewały i tańczyły.

13 grudnia- teatrzyk w przedszkolu – „Bajka o królewnie Marysi i lodowej górze”

Przedstawienie uczące dzieci dlaczego nie warto postępować egoistyczne i jak wiele warte są przyjaźń, miłość czy bycie wrażliwym na drugiego człowieka. Inscenizacja łączy plan żywy i plan lalkowy. Przedstawienie obfituje w humorystyczny język Kornela Makuszyńskiego i korowód barwnych postaci. Jak w każdym spektaklu Teatru Kikimora, także w tym, dzieci były wciągane w wydarzenia i zabawy.

15 grudnia- koncert Filharmonii Narodowej „W gorącej Andaluzji”

Spotkanie z muzyką i tańcem flamenco to koncert pełen barw i energii. Zabrzmią w nim hiszpański śpiew, mocne uderzenia o struny gitar oraz stukot podkutych maleńkimi gwoździkami butów. Wybijane przez nie rytmy przypomną dzieciom pewną cygańską legendę o tym, jak wraz z przybyszami z dalekich Indii ponad 500 lat temu trafiła do Hiszpanii muzyka odmienna od naszej. Na południu, w gorącej, słonecznej krainie zwanej Andaluzją, złączyła się ona z muzyką mieszkających tam wówczas innych ludów. Owa mieszanka pochodzących z różnych stron świata rytmów, melodii i sposobu tańca zrodziła jedyną w swoim rodzaju muzykę ludową. Przybliży je nam zespół złożony z dwóch gitarzystów i trojga tancerzy. Z każdym przedstawionym przez artystów utworem wiąże się część tłumaczącej powstanie flamenco opowieści. Dowiemy się, czym różni się ten rodzaj tańca od sposobu, w jaki najczęściej tańczy się w Europie, jakie dźwięki naśladują silne uderzenia laski opodłogę, a także co nam może zdradzić trzepotanie wachlarza…

16 grudnia- wigilia przedszkolna

W tym dniu wszystkie dzieci z przedszkola zebrały się w sali teatralnej. Został tam przygotowany stół, opłatek. Dzieci składały sobie życzenia, dzieliły się opłatkiem. Pani dyrektor życzyła wszystkim cudownych świąt, dużo miłości, radości, odpoczynku i prezentów. Dzieci poczęstowały się przygotowanymi piernikami i innymi przekąskami. Wspólnie kolędowaliśmy przy muzyce pianina.

 

LISTOPAD 2016

3 listopada- teatrzyk w przedszkolu „Rybak i Żuraw”

Artyści ze studia Artystycznego Arlekin przedstawili dzieciom baśń japońską „Rybak i Żuraw”. Klasyczna baśń japońska ukazała dzieciom korzenie kultury dalekiego wschodu, z uniwersalnym morałem o karze, która spotyka każdego za zło.

„Gdy, jak co dzień rano Akihito wybierał się nad jezioro by zwinąć swe sieci, nawet nie przypuszczał, że ten dzień odmieni całe jego życie. Bo czyż zwykłym może być dzień, w którym znajduje się zaplątanego w liny pięknego żurawia? Dobre serce rybaka nie pozwoliło mu skrzywdzić majestatycznego ptaka, a w zamian za wyleczenie go i wypuszczenie na wolność otrzymał najbardziej niezwykłą nagrodę, o jakiej śmiał marzyć. Jednak nie wszystkim w smak było jego szczęście.. Zawistny wielmoża zapragnął zagarnąć skarb biedaka. Czy powiedzie mu się niecny plan?”

Przedstawienie zrobiło wrażenie również ze względu na lalki występujące w przedstawieniu.

8 listopada- wycieczka do Centrum Sztuki Współczesnej

Grupa Myszek tego dnia wzięła udział w warsztatach pt. „Kolorowe fantazje” natomiast grupa Mrówek i Zerówka w warsztatach „Dźwiękosz”.Myszki dowiedziały się wiele na temat barw, mieszały kolory i malowały. Dzieci wcieliły się w łowców barw i kształtów. Poprzez działania plastyczne i ruchowe uczestnicy poznali rolę barw i kształtów w sztuce. Natomiast Starszaki zainspirowane obrazami, sztuką, którą zobaczyły starały się stworzyć obraz ze sznurków, który odzwierciedlał grany przez nich dźwięk. To było ciekawe doświadczenie zagrać na własnoręcznie wykonanym instrumencie a potem tę melodię przenieść na kartkę i to nie za pomocą nut. Dzieci dowiedziały się jak dziedziny sztuki oddziałują na siebie

10 listopada- obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tego dnia dzieci obchodziły Święto Niepodległości, przypomniały sobie symbole narodowe. Dzieci wykonały flagi narodowe oraz kotyliony. Z książek dowiedzieliśmy się trochę o historii Polski.

15 listopada- warsztaty „Kolorowe Indie”

W tym dniu dzieci dowiedziały się trochę o Indiach. Przedszkolaki poznały barwy Indii, dowiedzieliśmy się w jaki sposób modlą się w Indiach i do kogo. Dzieci przymierzały stroje indyjskie, barwne suknie, chusty, koszule. Niezwykłe okazało się znaczenie zwierząt w Indiach: krów, małp, słoni. Dzieci dowiedziały się jaka jest najdroższa przyprawa świata i w jaki sposób następuje wymiana handlowa w Indiach. To były wspaniałe warsztaty, dzieci potrafiły się przywitać w tamtejszym języku, co pokazywały przez kolejne dni.

17 listopada- koncert Filharmonii Narodowej „Agnieszka mówią mi…z piosenką pod ręką”

Filharmonia Narodowa zaproponowała tym razem dzieciom muzyczny spacer „z piosenką pod ręką”. Podczas tej przechadzki dzieci przypomniały sobie melodie z Walta Disneya oraz piosenki z programu telewizyjnego „Domowe przedszkole”. Nie zabrakło utworów opowiadających o świecie magii, a także muzycznych zagadek.

25 listopada- Światowy Dzień Pluszowego Misia

Przedszkolaki przyniosły swoje ukochane misie, każdy o misiu opowiedział, jak się nazywa, skąd się wziął w domu dziecka. Każda grupa wykonała prace plastyczne: były misie wyklejone ziarnami kawy, misie broszki z piankowego materiału, misie z masy solnej, wyklejone wełną, misie z kaszy. Każda praca starannie wykonana przez dzieci. Przedszkolaki oglądały bajkę o Kubusiu Puchatku, mogli także z rodzicami przeczytać wywieszone cytaty z „Kubusia Puchatka”. To bardzo miłe święto.

29 listopada- wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego „Cztery Pory Roku” w Powsinie

Tego dnia atrakcją dla dzieci w „Czterech Porach Roku” były andrzejkowe wróżby. Dzieci lały wspólnie z panią prowadzącą wosk, patrzyły później co powstało. Wróżyły także z kleksów wychodziły różne przedmioty, czynności. Dzieci losowały swój zawód- będą w przyszłości kucharzami, lekarzami i tancerzami. Przedszkolaki sprawdziły także, jakie życie ich czeka, czy łatwe, pełne podróży, bogate, sielankowe czy pracowite? Na koniec każdy mógł pomalować swojego kota, by odczarować przesąd, iż przynoszą one jedynie pecha. Dzieci wylosowały także kartkę z informacją co czeka je w danym tygodniu np. dostaniesz prezent, pójdziesz do zoo…Dzień zaliczyć można do bardzo udanych.

PAŻDZIERNIK 2016

4 października- wycieczka do Muzeum Kolejnictwa

Tego dnia przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Muzeum Kolejnictwa. Grupa Myszek 4- latki wzięła udział w zajęciach pod tytułem „Bezpieczna droga do domu i szkoły”, natomiast najstarsze grupy Mrówki i Zerówka „Od parowozu do pendolino”. Dzieci najmłodsze dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak przechodzić przez pasy. Dzieci starsze dowiedziały się jak wyglądała kolej dawniej, jakie były pociągi i jaka była ich rola, jakie były początki kolei, jakie są najszybsze pociągi świata. Mogły obejrzeć prawdziwe pociągi, wejść i zobaczyć jak wyglądają od środka, jak wygląda kabina maszynisty. Dowiedziały się jak ewaluowała kolej na przestrzeni dziejów transportu szynowego. To była bardzo ciekawa wycieczka, szczególnie dla miłośników pociągów.

6 października- Teatr Duet z Krakowa „Zosia Samosia”

Akcja spektaklu rozgrywa się w stadninie koni. Mała rezolutna dziewczynka o imieniu Zosia wraz z trenerem zapoznaje dzieci z tajnikami nauki jazdy konnej. Bajka uczy szacunku dla zwierząt,  posłuszeństwa wobec opiekunów oraz, że samodzielność jest pierwszym krokiem ku dorosłości, ale pamiętać trzeba żeby stawiać maleńkie kroczki.

11 października- wycieczka do Kampinoskiego Parku Edukacji Patriotycznej

Co to znaczyło być partyzantem Grupy AK Kampinos? Jak wyglądał typowy dzień partyzanta mieszkającego na terenie Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej? Czy życie partyzantów to była tylko walka i strzelanie? Z jakimi obowiązkami i przeciwnościami losu musieli się zmagać? Czy mieli czas wolny? W trakcie tych warsztatów przedszkolaki poznały niezwykłą historię Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej. Mieli szansę dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie partyzantów z Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej (którzy mieszkali m. in. w Brzozówce), kiedy nie musieli walczyć z wrogiem. Dzieci wspólnie podejmowały się różnych codziennych zadań partyzantów takich jak np. produkcja partyzanckich dokumentów, praca w szpitalu polowym, zdobywanie żywności, tor przeszkód.

17-21 października- jesienne spotkania z rodzicami

Dzieci zaprezentowały rodzicom wierszyki i piosenki jesienne. Rodzice mogli uczestniczyć w zajęciach otwartych z rytmiki. Pani Monika pokazała, czego na co dzień uczy przedszkolaków, było tanecznie, śpiewająco i zabawnie. Bardzo ważnym wydarzeniem był także „Wieczór poezji”. Rodzice razem z dziećmi przygotowali wiersze ich dzieciństwa, nowe wiersze, piosenki. Były kostiumy, rekwizyty, ilustracje. Występy były wspaniałe było dużo wzruszeń, śmiechu i braw. Gratulujemy występów!

18 października- wycieczka do Teatru Baj „Zaczarowane wycinanki”

Kolorowa rybka zamiast spełnić trzy życzenia daje pewnemu chłopcu niezwykłe nożyczki. Może za ich pomocą wyciąć z papieru wszystko, o czym zamarzy, a natychmiast stanie się to rzeczywistością. Czy zaczarowane wycinanki przyniosą mu szczęście? Może się okazać, że kiedy ma się już wszystko, jest potwornie nudno, a proste zabawy z rodzicami stają się wartością najcenniejszą. Przedstawienie adresowane jest do widzów, którym nieobca jest konwencja umowności, znana tak dobrze z dziecięcych zabaw. Twórcy spektaklu przy pomocy geometrycznych figur, gestu, elementów pantomimy, czarnego teatru, cieni i lalek odwołują się do dziecięcej wyobraźni. Znajdujące się na scenie ogromne klocki zmieniają swoje funkcje. Każdy nowy układ figur wraz z gestem aktora tworzy nowe skojarzenia. Cienie poszerzają przestrzeń, budują metafory i dopełniają nastrój sceny.

25 października- wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego „Cztery Pory Roku” w Powsinie

Dzieci wybrały się na wycieczkę do Powsina do Czterech Pór Roku „Na Święto Pieczonego Ziemniaka”. Przedszkolaki słuchały w jaki sposób „powstają ziemniaki”. Mówiły do czego ziemniaki można użyć. Dzieci kroiły ziemniaki i robiły frytki. Dużą radość sprawiło im wykonanie cudaków kartoflaków. Przedszkolaki mogły spróbować pieczonych ziemniaków w ognisku.

27 października- koncert Filharmonii Narodowej „Smakołyki na cztery smyki”

Dzieci lubią słodycze, co do tego nie ma wątpliwości. Dlatego wszystkie małe łasuchy zapraszamy do Filharmonii na prawdziwą ucztę…. oczywiście muzyczną, bo dźwiękowe pyszności przygotował specjalnie dla Was zespół smyczkowy Ester-Quartet. A wśród tych muzycznych pyszności znajdują się utwory napisane na dwa, trzy i cztery instrumenty kwartetowej rodziny, kompozycje taneczne, ilustracyjne i muzyczne zabawy. Dźwiękowymi specjałami można przecież nazwać: Eine kleine Nachtmusik Mozarta, Melodie ludowe Lutosławskiego, opowieści o baśniowych bohaterach – Guliwerze, Królu Gór czy Piratach z Karaibów. Dodatkową atrakcją koncertu będzie zwiedzanie krainy muzyki kameralnej, a więc odkrywanie przepisów na te muzyczne smakołyki. W rozmowy dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli włączy się aktorka Teatru Lalek w Warszawie – Aneta Pałęcka.

WRZESIEŃ 2016

1 września- symboliczne rozpoczęcie roku przedszkolnego

W tym dniu wszystkie dzieci spotkały się w jednej sali. Wspólnie odśpiewali hymn przedszkola, a Pani Dyrektor przywitała dzieci oraz nauczycieli. Następnie każda grupa wróciła do swojej sali i świętowała rozpoczęcie roku przedszkolnego.

13 września- wycieczka na Stadion Narodowy

Tego dnia dzieci wraz z przewodnikiem zwiedziły Stadion Narodowy. Dzieci siedziały na trybunach dla WiP-ów, mogły też podziwiać stadion z najwyższych trybun. Przedszkolaki zwiedziły szatnie piłkarzy, widzieli podpisane koszulki. Dzieci zagrały mini mecz piłki nożnej, strzelali gole. Przedszkolaki wchodziły na murawę stadionu oraz układały puzzle z wizerunkiem naszej polskiej reprezentacji. Dodatkową atrakcją dla dzieci był przejazd tramwajem.

20 września- wycieczka Stacja Badawcza Świętochów

Przedszkolaki wybrały się w tym dniu do Stacji Badawczej w Świętochowie koło Tarczyna i uczestniczyły w zajęciach projektowo- badawczych. Dzieci obserwowały otaczającą ich przyrodę, badały ją, rozpoznawały drzewa, wąchały lawendę, oglądały latające owady. Przedszkolaki świetnie bawiły się także w Akumulatorni – dzieci kładły się na chustach podwieszonych przy suficie i „latały” jak ptaki. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości, latając jak ptaki mogli namalować to, co czują. Słuchały wyciszającej muzyki- loty z pędzlem. Zajęcia bardzo integrowały grupę, uczyły dzieci cierpliwości, wytrwałości rozwijały twórczy potencjał dziecka. Ostatnim miejscem było FAB-LAB dzieci miały ruszyć wyobraźnią i stworzyć z dostępnych materiałów miasto, w którym były sklepy, mieszkania, przychodnia- wszystko co potrzebne, by funkcjonować. Dzieci konstruowały z rurek, styropianu, taśmy, rysowały. To był bardzo udany i wyczerpujący dzień.

22 września- koncert Filharmonii Narodowej

Tytułowa wyprawa była możliwa dzięki połączeniu dźwięków i słów - oprócz muzyków grających na flecie, harfie i akordeonie w koncercie wziął udział także aktor, Cezary Nowak, który już od wielu lat współpracuje z Filharmonią. Planowana eskapada zaczęła się od zwykłego spaceru, a ten później przemienił się w podróż pociągiem, przejażdżkę królewską karetą i wycieczkę po dziwnym kraju, gdzie nawet przedmioty przejawiają pasje podróżnicze: dywan chce wyemigrować na pustynię, wanna zamienia się w statek dalekomorski, stół z krzesłem gubią się na ulicach miasta, a kulki, jak to kulki, toczą się bez zatrzymania do samej Warszawy. Aby lepiej wyobrazić sobie wspomniane miejsca i sytuacje, wiersze polskich poetów: Joanny Kulmowej, Jana Brzechwy i Ludwiga Jerzego Kerna, zostały przeplecione muzyką ilustracyjną, która ożywiła dziecięcą fantazję.

23 września- piknik na pożegnanie lata

Na koniec lata wszystkie grupy wybrały się na działki na Perkuna, by przywitać jesień. Dzieci malowały jeże widelcami, robiły wspólne drzewo do przedszkola, każdy przykleił swój listek. Każda grupa musiała także rozwiązać zagadki schowane na działce oraz wyszukać rzeczy, które były rozwiązaniem zagadek. Naszym zabawom towarzyszyła muzyka oraz tańce wspólne z Ciocią Moniką. Przedszkolaki przeszły także slalom z kasztanami na łyżce oraz rzucały do celu. Pomimo pochmurnej pogody uśmiech nie znikał z twarzy dzieci i wychowawczyń.

27 września- wycieczka do Pałacu w Wilanowie

Grupa Myszek wzięła udział w zajęciach pod tytułem „Bursztynowa korona”. Przewodnik opowiedział legendę, według której król Jan III otrzymał niegdyś od gdańskiego artysty Andrzeja Schlütera koronę wykonaną w całości z bursztynu! Dzieci poznały niezwykłe losy samego rzeźbiarza, który dzięki ogromnemu talentowi trafił na dwór Jego Królewskiej Mości, a także dowiemy się, czym właściwie jest bursztyn. W części warsztatowej zainspirowane koroną króla dzieci wykonały ze złotego kartonu własne korony i przyozdobiły je drogocennymi kamieniami.

Grupa Mrówek i Zerówka wzięli udział w zajęciach plenerowych Królewskie zabawy w królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie. Dzieci przeniosły się w świat zabaw z XVII wieku! Poznały gry, zabawy i rozrywki rówieśników żyjących ponad 300 lat temu – ułożyły puzzle i klocki, zagrały w ślepą babkę, w kości. Dzieci przebierały się w szaty królewskie. Razem rozwiązywali rebusy i łamigłówki, poznając w ten sposób rodzinę królewską.

CZERWIEC 2016

1 czerwca- Dzień Sportu

Ponieważ w tym roku dopisała nam pogoda, mogliśmy na terenie naszego placu zabaw na działce przy
ul. Perkuna zorganizować Dzień Sportu. Wszystkie dzieci wzięły udział w zawodach sportowych- dzieci omijały przeszkody, rzucały do celu, strzelały piłkami, musiały utrzymać równowagę i to wszystko na czas. Dzieci zostały nagrodzone „złotymi” medalami. Ruch i wspólne działania sportowe to świetna zabawa, dająca naszym dzieciom niesamowitą radość uczestnictwa i zaprezentowania swoich umiejętności. Każde dziecko było usatysfakcjonowane swoimi osiągnięciami.

6-10 czerwca – Dzień Mamy i Taty połączony z symbolicznym zakończeniem roku szkolnego

W tych dniach dzieci z grupy Muszek, Myszek, Mrówek oraz Pszczółek wystąpiły przed swoimi rodzicami. Każda grupa przygotowała przedstawienie, wierszyki, piosenki oraz drobne prezenty dla rodziców. Rodzice byli bardzo poruszeni i szczęśliwi, a dzieci zadowolone ze swoich występów. Każdy dostał słodki poczęstunek do domu.

8 i 10 czerwca – zakończenie roku szkolnego- Ważki, Żuczki i Jeżyki

Najstarsze dzieci z przedszkola, czyli Jeżyki, Żuczki i Ważki w tych dniach miały uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. Przedszkolaki żegnały się z przedszkolem, przed pójściem do szkoły. Dzieci wystąpiły dla rodziców- wystawiając przedstawienie po angielsku na temat Wielkiej Brytanii, następnie przedszkolaki dostały w prezencie fotoksiążki oraz dyplomy ukończenia przedszkola. Na koniec był uroczysty poczęstunek. Każdy wychowawca był wzruszony, wspominając lata spędzone z dziećmi.

9 czerwca- koncert Filharmonii Narodowej „Planeta pełna piosenek”, dwoje wokalistów, fortepian

Zamiast podróżować, jak w powieści Verne’a, w 80 dni dookoła świata, podczas koncertu okrążyliśmy kulę ziemską w poszukiwaniu pięknych piosenek. Dzięki artystom specjalizującym się w muzyce rozrywkowej Mali Melomani mogli poznać przeboje z różnych stron świata. Wśród prezentowanych utworów nie zabrakło piosenek z filmów Walta Disneya oraz melodii z popularnych bajek i seriali animowanych. Słuchacze dowiedzieli się też czym różni się rock’n’roll od cha-chy, a także poznali odpowiedź na pytanie: dokąd może nas zabrać żółta łódź podwodna? Program tego koncertu udowodnił wszystkim słuchaczom, nawet największym niedowiarkom, że Ziemia faktycznie jest planetą pełną piosenek.

18 czerwca- Piknik Rodzinny- Zajazd Pohulanka

Jak co roku, tak i w tym przedszkole zorganizowało piknik rodzinny, miejscem imprezy był Zajazd Pohulanka. Na początku wszyscy zostali przywitani przez Panią dyrektor następnie rodzice z grupy Muszek zaśpiewali piosenkę o „Muszce w mucholocie”, rodzice Jeżyków ułożyli słowa do melodii z „Domowego przedszkola” na temat swoich dzieci- Jeżyków. Dużo pracy w swój występ włożyli także rodzice Myszek, którzy przedstawili „Jasia i Małgosię”. Każde z występów miało dopracowane kostiumy, scenografię. Następnym elementem pikniku była sprzedaż prac indywidualnych dzieci oraz licytacja prac grupowych wykonanych przez wychowawców wspólnie z dziećmi. Pieniądze zostały przekazane na szczytny cel- dla Wojtusia chorego na autyzm, na nowoczesną terapię autyzmu. Dzieci mogły także zdobywać pieczątki za wykonanie różnych zadań przy każdym z przygotowanych stanowisk. Przedszkolaki robiły bransoletki, lepiły z masy solnej, składały orgiami, odgadywały nazwy grup i powtarzały łamańce językowe. Nagrodą był długopis z bańkami. Na koniec wszyscy zaśpiewali hymn przedszkola oraz częstowali się pysznymi placuszkami. To był bardzo ciekawy dzień.

21 czerwca – wycieczka do Celestynowa

Na terenie nadleśnictwa w Celestynowie znajduje się jeden z największych w Polsce leśnych ośrodków edukacyjnych- Centrum Edukacji Leśnej. Przedszkolaki oprócz obcowania z przyrodą miały okazję poznać wiele gatunków leśnych zwierząt, ich zwyczaje oraz środowisko. Dzieci spacerowały po lesie, przez bagno, oglądały rośliny: drzewa, krzaki, owoce leśne, kwiaty. Dzieci zadawały dużo pytań, biegały, spacerowały. Miały także szansę pobawić się na placu zabaw, przygotowanym przez nadleśnictwo.

28 czerwca –Kolejka Wąskotorowa w Piasecznie

Tego dnia przedszkolaki wybrały się na przejażdżkę kolejką wąskotorową w Piasecznie. Oprócz fantastycznej zabawy, dodatkową atrakcją był piknik i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Dzieci biegały po łące, grały w piłkę, a także miały możliwość posłuchania wiersza „Lokomotywa”, który przygotował pan maszynista. Dzieci fantastycznie spędziły czas na powietrzu.

30 czerwca- Teatrzyk Duet z Krakowa „Foszek Czyścioszek”

Bohaterem tego przedstawienia był Hipcio, w którym każde z dziecko mogło dostrzec siebie samego. Przedstawienie pokazało dzieciom, że foch na buzi i kaprysy, przegrywają z uśmiechem i życzliwością, że codzienna higiena i dbanie o własny organizm, nie utrudniają życia, ale czynią je łatwiejszym i przyjemniejszym. Pełna humoru i śmiechu opowieść, w zabawny sposób wskazała wszystkim drogę, jak wyeliminować zarazki i bakterie z naszego życia.

MAJ 2016

9 maja- obchody Dnia Bibliotekarza- wycieczka do Biblioteki przy ul. Gocławskiej

Dzieci z grupy Ważek, Jeżyków i Żuków wybrały się na zajęcia do Biblioteki Pedagogicznej przy
ul. Gocławskiej. Po bibliotece oprowadziła nas czarownica pokazując różne zakamarki. Dzieci oglądały film, pokazujący, że książka bez obrazków może być także ciekawa. Przedszkolaki rysowały także czarownice i książki. Dzieci zadawały dużo pytań, były bardzo zainteresowane lekcją w bibliotece.

10 maja- wycieczka plenerowa połączona z sesją zdjęciową do stajni na Kępie

W tym dniu przedszkolaki wybrały się do stajni na Kępie. Poznały zwyczaje i sposób życia koni. Dzieci zapoznały się ze sprzętem jeździeckim, następnie wykonały pracę plastyczną, malowały tekturowe konie farbami, współpracowały w grupie. Dużą atrakcją dla dzieci było ognisko z kiełbaskami oraz przejażdżka na kucyku. Dzieci brały także udział w grach i zabawach terenowych. To był bardzo wyczerpujący, ale pełen atrakcji dzień. Dodatkowym elementem była sesja zdjęciowa.

16 i 18 maja – obchody Dnia Mamy i Taty – Ważki, Żuczki oraz Jeżyki

Dzieci z zerówki przedszkolnej przedstawiły bajkę z morałem o wilku i koźlątkach. Przedszkolaki zatańczyły dla rodziców, zaśpiewały piosenki i na koniec wręczyli drobne prezenty własnoręcznie wykonane. Wszyscy otrzymali drobny poczęstunek do domu- ciasto, ciasteczka, owoce. Występy dzieci były bardzo wzruszające.

19 maja- Koncert Filharmonii Narodowej „Viva Espana!” para tancerzy Baletu Dworskiego, skrzypce, gitara

Razem z solistami Baletu Dworskiego Cracovia Danza wybraliśmy się w podróż po Hiszpanii. Program koncertu tworzyły hiszpańskie tańce i pieśni porywające szczególnym kolorytem brzmienia, różnorodnością rytmów i niepowtarzalnym rysunkiem melodii. To one opowiedziały o dawnych czasach i zwyczajach, zaprowadziły do królewskiego pałacu, na corridę, w wysokie góry i gwarne miasta. Z tańcem i muzyką podążyliśmy w czasy dawne i dzisiejsze. W koncercie nie zabraknie wspólnych tańców i rytmicznych improwizacji. Pojawiła się tancerka z kastanietami, ukochana przez Hiszpanów gitara i toreador z opery Carmen. Po zabawach był również czas na odpoczynek w tajemniczym Aranjuez.

20 maja- obchody Dnia Praw Zwierząt

Przedszkolaki w tym dniu wypowiadały się na temat swoich ulubionych zwierząt. Dzieci wymieniały zwierzęta dzikie i domowe. Dzieci zastanawiały się wspólnie z nauczycielem, co to znaczy mieć prawa? Czy każdy posiada swoje prawa? Jakie prawa posiadają zwierzęta? Przedszkolaki opowiadały także o tym jak właściwie należy opiekować się zwierzętami.

23 maja- obchody Dnia Strażaka- wycieczka do Straży Pożarnej

Tego dnia przedszkolaki wybrały się do Straży Pożarnej przy ulicy Majdańskiej. Panowie strażacy oprowadzili nas po jednostce, opowiedzieli o pracy strażaka. Przypomnieli numery alarmowe, wytłumaczyli, w jakich akcjach biorą udział. Panowie pokazali nam jak wygląda umundurowanie strażaka, gotowego do akcji gaśniczej, jak wygląda centrum dowodzenia, a nawet jak zjeżdżają po rurze. Widzieliśmy też najdłuższy w Warszawie wóz strażacki, a na koniec sami mogliśmy się poczuć strażakami wsiadając do wozu, a także zraszając pobliskie trawniki za pomocą węża strażackiego. Dzieci zadawały pytania, były zachwycone tym, co zobaczyły.

31 maja- wyjazd do sali zabaw „Kolorado”

Nasze Dzieci pojechały do Sali zabaw „Kolorado”, gdzie oprócz tradycyjnych zabawek, zjeżdżalni pojawiło się mnóstwo konstrukcji wyposażonych w wiele ciekawych urządzeń działających na bazie sprężonego powietrza, przeznaczonych do interaktywnej zabawy piłeczkami (fontanny, armatki, stoły kreatywne itp.) . Dzieci tego dnia bawiły się świetnie.

KWIECIEŃ 2016

1 kwietnia- obchody Światowego Dnia Książki

W tym dniu wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swoją ulubioną książkę. Były różne pozycje, bajki, baśnie, książki stare i nowe. Grupa Myszek przygotowała wystawę książek starych, które miały po 50 lat. Dzieci widziały stare okładki, nieznane tytuły i autorów. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubionych książek.

2 kwietnia- Obchody Dziesięciolecia Przedszkola w CPK

Sobota 2 kwietnia to wyjątkowy moment dla przedszkola. W Centrum Promocji Kultury było obchodzone dziesięciolecie istnienia placówki. Zawitali do nas wspaniali goście. Na scenie wystąpiły dzieci z najstarszych grup. Dzieci interpretowały ruchem muzykę klasyczną, Ważki i Żuki tańczyły z chustami, Jeże pokazały taniec rąk. Następnie wszyscy razem zrobili dla zaproszonych wiosenny pokaz pt. „Łąka”. Przedszkolaki tańczyły, pokazały, czego nauczyły się na zajęciach tanecznych oraz wystawiły „Wioskę Indiańską” przygotowaną na zajęciach teatralnych. Na scenę zostali zaproszeni także absolwenci i wszyscy razem zaśpiewali „Marchewkowe Pole”. Na scenie także można było zobaczyć dzieci grające na instrumentach. Na koniec na scenie pojawił się tort i wszyscy odśpiewali „Sto lat”. To był wspaniały dzień, pełen wrażeń, pozytywnych emocji.

5 kwietnia – Muzeum Ewolucji- „Ewolucja na lądach”

Dzieci zwiedzały ekspozycję, oglądały dinozaury, poznały ich gatunki, nazwy, budowę, lata życia. Dowiedziały się co jadły oraz kiedy i w jaki sposób wyginęły. Przedszkolaki uwielbiają rozmawiać o dinozaurach, posiadają na ich temat dużą wiedzę.

7 kwietnia- Teatr „Echo” w przedszkolu- „Gucio Chusteczka”

Gucio Chusteczka to trochę gapowaty chłopiec. Pech sprawił, że przeziębił się, ale za nic nie chciał iść do Pana Doktora. Bał się zaglądania do buzi, połykania tabletek, picia syropu. A gardełko bolało coraz mocniej, gorączka się wzmagała, nos czerwienił od kataru…
Czy przyjaciele pomogą mu w chorobie? Czy Gucio przekona się, że Doktora nie należy się bać? Co robić, by chorować jak najmniej i być zdrowym?

12 kwietnia- występ grupy teatralnej w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Hetmańskiej

Grupa teatralna tego dnia wybrała się do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Hetmańskiej z przedstawieniem „ W indiańskiej wiosce”. Dzieci chętnie wystąpiły dla starszych osób, zawsze dają im wiele radości. Jak zwykle to była wzruszająca wizyta.

14 kwietnia- Koncert Filharmonii Narodowej „Dworskie fanfary i inne czary”- dwie trąbki, róg, puzon, tuba

Instrumenty dęte blaszane towarzyszą człowiekowi od najdawniejszych czasów. W pierwotnej, prymitywnej postaci pełniły rolę megafonów, później służyły do grania sygnałów. Przez wieki doskonaliły swoją konstrukcję i brzmienie, dzięki czemu stały się ważnymi instrumentami orkiestry, a nawet solistami wielkiej estrady. Natomiast kwintet złożony z dwóch trąbek, waltorni, puzonu i tuby jest szczególnie lubianym przez słuchaczy zespołem kameralnym, mającym zastosowanie w różnych rodzajach muzyki. Przekonuje o tym bogaty program koncertu, złożony z kompozycji oryginalnie napisanych na taki skład oraz efektownych aranżacji utworów jazzowych i rozrywkowych. Podczas spotkania z dziećmi przedstawione były bliżej instrumenty kwintetu dętego. Wyjaśniono zasadę ich działania, wskazano podobieństwa i różnice między nimi, a także opowiedziano o długich i ciekawych dziejach „blaszanej rodziny”.

18 kwietnia- występ grupy teatralnej dla pierwszoklasistów oraz zwiedzanie Szkoły Podstawowej przy ul. Kamionkowskiej

Zerówka wybrała się tego dnia do Szkoły Podstawowej przy ul. Kamionkowskiej. Dzieci z grupy teatralnej przedstawiły dla pierwszoklasistów „W wiosce indiańskiej”. Następnie Grupa Ważek, Jeży i Żuków wzięła udział w zajęciach w pierwszej klasie. Dzieci przygotowały zagadki o tematyce wiosennej dla przedszkolaków. Dzieci były pod wrażeniem lekcji, szkoły oraz sali zabaw, w której mogli się pobawić i spędzić miło czas. Na koniec wszyscy wyszli na boisko pograć w piłkę.

19 kwietnia- Wycieczka Cztery Pory Roku- „Jak to rośnie?”

Na czym polegają kolejne etapy rozwoju roślin? Co sprzyja wzrostowi roślin? Co to jest wilgotność, nasłonecznienie, substancje odżywcze? Dlaczego marchew rośnie nacią w górę, a korzeniem w dół?
Dzieci samodzielnie siały na działce oraz w doniczkach: marchew, sałatę, rzodkiew i kwiaty. Brały udział w kalamburach i zgadywankach poznając nazwy warzyw i kwiatów.
Dzieci przygotowały pamiątki, które zabrały ze sobą do domów.

25 kwietnia- Festiwal Muzyczno-Taneczny „Wyprawa w lata 80-te” Teatr Palladium

Grupa taneczna wzięła udział w Festiwalu Muzyczno- Tanecznym „Wyprawa w lata 80-te” w Teatrze Palladium. Nasze przedszkolaki zatańczyły do muzyki Michaela Jacksona. Dzieci dostały wyróżnienie, były pod wrażeniem wielkości całego wydarzenia.

26 kwietnia- Planetarium Centrum Nauki Kopernik „Ziemia, Księżyc i Słońce”

Dlaczego świeci Słońce i dlaczego je potrzebujemy? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Co dzieje się na niebie? Na te i inne nurtujące najmłodszych pytania odpowie film z animowanym kojotem w roli naukowca – „Ziemia, Księżyc i Słońce”. W prosty i zabawny sposób przedstawione są w nim najbardziej podstawowe zjawiska astronomiczne, które można zaobserwować na nocnym i dziennym niebie.

Seans pokazuje, w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi i jaką rolę pełnią w naszym życiu. Dowiemy się ponadto jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży i lądowania na Srebrnym Globie.

28 kwietnia- zajęcia w bibliotece- Szkoła Podstawowa przy ul. Szaserów

W tym dniu dzieci z przedszkolnej zerówki odwiedziły Szkołę Podstawową przy ul. Szaserów i wzięły udział w zajęciach w bibliotece. Dzieci nauczyły się razem z nauczycielką składania kartki papieru, robili statek, czapkę malarską. Zwiedzili wspólnie z nauczycielką bibliotekę, zobaczyli czytelnię i wypożyczalnię. Dzieci oglądały książki, zadawały pytania i zwiedziły szkołę.

MARZEC  2016

1 marca- wycieczka do TVP ul. Woronicza

W tym dniu Mrówki, Jeżyki, Żuki i Ważki zwiedziły TVP przy ul. Woronicza. Dzieci zobaczyły studio sportowe, studio programu „Świat się kręci” oraz „Pytanie na śniadanie”. Przedszkolaki widziały mnóstwo kamer, mogły posiedzieć na widowni, zadawały pytania. Mieliśmy również okazję zobaczyć mini muzeum telewizji polskiej gdzie znajdowały się stare telewizory, kamery oraz lalki np. Monika i Kulfon, czy Krasnal Hałabała. Wielu osobom podobała się praca w telewizji i deklarowali, że w przyszłości chcieliby w niej występować.

3 marca- teatrzyk „Kikimora” w przedszkolu- „Opowieść o prawdziwym bogactwie”

Dzieci podczas tego przedstawienia miały okazję zagrać na instrumentach o tak egzotycznie brzmiących nazwach jak: bębenek Djembe, Hurio Wirio, Marakas Ratle i innych, potargowały się z wyjątkowo skąpym  kupcem  na jerozolimskim targu, pomogły schwytać poszukiwanego złodzieja  tworząc jego portret pamięciowy. Mali widzowie wraz z głównym bohaterem odkryli skarb  "cenniejszy niż wszystkie złota świata" - dobre serce. Nauczyli się, jaką wartością jest  wytrwałość w dążeniu do celu, a także, dlaczego warto wybaczać.

8 marca- spotkanie z pisarką p. Ciemską

Przedszkolaki wraz z pisarką rozmawiały o tym, dlaczego należy dbać o naszą planetę. Autorka książeczek dla dzieci pokazała, co dzieje się z wodą, kiedy się zanieczyszcza środowisko. Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami. Każda grupa miała za zadania pokolorować zwierzęta żyjące w czystym lesie. Następnie wspólnie stworzyliśmy naszą planetę. Każde dziecko dostało książeczkę pani Ciemskiej.

9 marca- Festiwal Teatralny „Ogrzać Zimę”

Tego dnia dzieci z grupy teatralnej wzięły udział w Festiwalu Teatralnym „Ogrzać Zimę” w Centrum Kultury na Saskiej Kępie. Nasze Dzieci wystawiły przedstawienie pod tytułem „W wiosce indiańskiej”. Grupa zajęła 4 miejsce, dzieci były z siebie bardzo zadowolone, radość sprawiło im oglądanie innych grup i występ przed nimi. Dzieci dały z siebie 100% śpiewały, tańczyły i grały na scenie jak prawdziwi aktorzy.

10 marca- Koncert Filharmonii Narodowej „Czy mogą być pieśni bez słów” sopran/tenor, skrzypce, fortepian

Nawet dziecko wie, że pieśń lub piosenka to utwór z muzyką i słowami. Do tekstu napisanego przez poetę, kompozytor układa odpowiednią melodię i akompaniament. Ale czy rzeczywiście jest to zawsze prawda? Jeśli tak, to, czym są tworzone przez różnych kompozytorów tytułowe „pieśni bez słów”? Na czym polega takie śpiewanie? Czy można w ten sposób opowiedzieć o ciekawych wydarzeniach, przepięknych miejscach i wyjątkowych postaciach? A co mamy na myśli mówiąc, że ktoś „śpiewa“ na skrzypcach lub fortepianie? Czy to w ogóle jest możliwe? Pytania, poczynając od tytułu, mnożą się i mnożą, a odpowiedzi na nie Mali Melomani znaleźli podczas koncertu.

15 marca- Muzeum Etnograficzne „Wielkanoc na świecie”

Dwulatki i trzylatki wybrały się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty dotyczące tradycji obchodzenia Świąt Wielkanocnych na całym świecie. Dzieci oglądały palmy wielkanocne, metody dekorowania jaj, zobaczyły jaja z całego świata. Przedszkolaki wykonały własne pisanki.

15 marca- wizyta w Ambasadzie Królestwa Danii na warsztaty dotyczące literatury duńskiej

Dzieci z zerówki przedszkolnej zostały zaproszone na wizytę do Ambasady Królestwa Danii na warsztaty dotyczące literatury duńskiej. Przedszkolaki spotkały się z panią Bogusławą Sochańską-dyrektorem Duńskiego Instytutu Kultury, która przełożyła bezpośrednio z języka duńskiego 29 baśni H.Ch. Andersena. Dzieci słuchały baśni w języku duńskim oraz po polsku, rozmawiali z panią Bogusławą Sochańską. Następnie dzieci zostały oprowadzone po ambasadzie. Miały także okazję spotkać się z ambasadorem Danii, przywitać się z nim w jego ojczystym języku i zrobić sobie z nim zdjęcie. Każde dziecko otrzymało kolorowankę i flagę Danii. To była wyjątkowa wycieczka.

21 marca- obchody Dnia Wiosny

Wszystkie dzieci z przedszkola w tym dniu były ubrane na zielono. Każda grupa podczas spacerów szukała wszelkich oznak wiosny. Dzieci rysowały panią wiosnę, młodsza grupa wyniosła „marzannę” by pożegnać zimę i przywitać wyczekiwaną wiosnę. W przedszkolu odbyły się różne zawody sportowe, a dzieci wykonały przeróżne kolorowe prace plastyczne. Z okazji Dnia Wiosny rozmawialiśmy także o tym, jak należy się zachowywać i dbać o planetę, aby zawsze była piękna i zielona.

22 marca- Teatr Guliwer „Śpiąca Królewna”- musical dla dzieci

"Śpiąca królewna" jest oparta na motywach klasycznej baśni napisanej przez braci Grimm. Jest to spektakl o bezgranicznej miłości rodziców do dziecka i próbie ochrony dziecka przed niebezpieczeństwami czyhającymi w dorosłym życiu. Jest opowieścią o miłości, wolności i przyjaźni rodzica z dzieckiem a także o tym, jak zmienił się świat w ciągu stuletniego snu królewny. Historia Śpiącej Królewny pokazuje, że warto zaufać dziecku i wspierać jego samodzielność. Przedstawienie przypomina nam jak ważna jest ochrona przyrody i dbanie o naturę.
"Śpiąca królewna" to musical dla dzieci. Piosenki były śpiewane w różnych stylach: rock, blues, reggae i hip hop. Różnorodna muzyka tworzy dramaturgię spektaklu i wprowadza zmiany w rytmie, budując tym samym zmienne nastroje muzyczne od kołysanki po brzmienia rockowe.

LUTY 2016

2 lutego- Kataryniarz z papugą w przedszkolu

W tym dniu przedszkole odwiedził kataryniarz zwykle stacjonujący na Starówce. Dzieci zapoznały się z Panem, poznały jego zawód, zadawały pytania. Przedszkolaki poznały także budowę i działanie katarynki. Wszyscy wspólnie zaśpiewali tradycyjne warszawskie piosenki.

9 lutego- Teatr Guliwer „Brzydkie kaczątko”

Przedszkolaki tego dnia mogły obejrzeć na scenie teatru baśń Andersena „Brzydkie Kaczątko”. Dzika łąka, gorące słońce, Kacza Mama i trzy jaja. Jedno nieco większe do reszty niepodobne. Dzieci zobaczyły opowieść o poszukiwaniu piękna, które kryje się w każdym z nas. Z myślą o najmłodszych widzach, teatr stworzył emocjonującą opowieść, w której muzyka i ruch wyrażają to, czego słowa wyrazić nie zdołają. Droga Kaczątka prowadzi przez malowniczy świat przyrody, pełen kolorowych, ciepłych barw i zmieniających się pór roku. Wypełniają go różnobarwne zwierzęta, pokazane w planie lalkowo-aktorskim. Animacji lalek towarzyszyły: efektowny, plastyczny ruch oraz świetna muzyka, która oddaje koloryt świata natury.

11 lutego- Warsztaty przyrodnicze „Zwierzęta lasu”

W tym dniu dzieci wzięły udział w warsztatach pod tytułem „Zwierzęta lasu”. Dzieci poznały zwierzęta mieszkające w polskich lasach. Omawiały ich wygląd, rozpoznawały ich tropy, dzieci widziały ślady odciśnięte w glinie. Pani prowadząca zajęcia zwróciła uwagę na charakterystyczne cechy wyglądu zwierząt- dlaczego lis jest rudy, po co jeleniowi poroże? Dzieci dowiedziały się także o tym, że w różnych porach roku zwierzęta zachowują się inaczej- kiedy przygotowują się do zimy, mają potomstwo, okres godowy. Przedszkolaki widziały poroża, czaszki zwierząt, ślady odbite w glinie. To były bardzo interesujące zwierzęta.

15 lutego- Walentynki w przedszkolu

Tego dnia w przedszkolu zrobiło się czerwono. Każdy przedszkolak miał strój w kolorze czerwonym. Dzieci w swoich grupach wykonały walentynkową pracę plastyczną. Na naszym przedszkolnym drzewku zawisnęły serduszka. Dzieci wypowiadały się, co to jest miłość? Co to znaczy kogoś kochać?

16 lutego- warsztaty w Centrum Edukacji Przyrodniczo- Leśnej „Przyjaciel przyrody”

Tego dnia 4,5,6 latki wybrały się do Lasów Państwowych na zajęcia, a dzięki swojej aktywności miały możliwość zdobyć odznaczenie „Przyjaciela przyrody”. Dzieci odpowiadały na pytania, co to jest las? Razem z przewodnikiem ten las stworzyli z różnych gatunków drzew. Dowiedzieli się, jakie zwierzęta żyją w lesie, jakie w nim występują rośliny. Dzieci utrwaliły sobie, czego nie należy robić w lesie. Narysowały znak zakazujący wyrzucania śmieci w lesie. Przedszkolaki oglądały zwierzęta, które zostały nagrane w lesie- dziki, lisy. Dużą przyjemność sprawiło dzieciom wyjście na powietrze, przewodnik przygotował dla dzieci wyścigi pomiędzy drzewami. Na koniec dzieci obejrzały karmniki i znajdujące się tam ptaki.

17 lutego- fluoryzacja

Wszystkie dzieci z przedszkola wzięły udział w pogadance na temat prawidłowego czyszczenia zębów. Pani pokazała, w jaki sposób prawidłowo to zrobić na maskotce, która miała zabawne duże zęby, co sprawiło radość dzieciom i przyciągnęło ich uwagę. Dzieci przypomniały sobie, jakich produktów należy unikać, a jakie są wskazane, aby zęby były zdrowe. Dzieci utwierdziły się w przekonaniu, że zęby należy myć po każdym posiłku. Przedszkolaki uczestniczyły także we fluoryzacji, na koniec otrzymały kolorowanki i nowe szczoteczki do zębów.

18 lutego- koncert Filharmonii Narodowej „Klezmafour- sztukmistrze z Lublina”

Tego dnia dzieci wzięły udział we wspaniałym występie zespołu Klezmafour, który, czerpiąc natchnienie z tradycyjnej muzyki żydowskiej, gra z pasją, fantazją i wirtuozerią własne kompozycje folkowe. Oprócz instrumentów charakterystycznych dla klezmerskiego muzykowania, takich jak skrzypce, klarnet i akordeon, można było usłyszeć także kontrabas i perkusję. Spotkanie to było dla dzieci okazją do zapoznania się z niektórymi żydowskimi świętami i obyczajami. Opowiedziano o historii święta Purim i o tym, jak przebiega żydowski ślub, wesele oraz królewski tydzień. Przedstawiono również ilustrowane muzyką baśnie, tak odmienne od europejskiej tradycji. W repertuarze, obok oryginalnych kompozycji zespołu, znalazły się tradycyjne melodie hebrajskie oraz fragmenty znanego musicalu Skrzypek na dachu.

22 lutego- obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Grupa Mrówka odpowiedzialna za obchody tego dnia rozwiesiła w przedszkolu różne łamańce językowe. Dzieci wspólnie z rodzicami czytały wierszyki i rymowanki.

23 lutego- Teatr Syrena- warsztaty na temat lalek

Dzieci 5 i 6 letnie tego dnia wybrały się na warsztaty do Teatru Lalka. Na początku dzieci zwiedziły teatr od kulis, zobaczyły garderoby, salę z kostiumami, salę baletową, scenę za kurtyną. Główną część wycieczki stanowiły warsztaty na temat lalek. Dzieci poznały różne techniki lalkarskie: marionetki, pacynki, kukiełki, bunraku i jawajki. Przedszkolaki wybrały pacynkę i mogły wystąpić przed innymi, przedstawić się. Na zakończenie dzieci przygotowały maski oraz pacynki. Dzieci bardzo dobrze się bawiły, były aktywne i uśmiechnięte.

STYCZEŃ 2016

5 stycznia- bal karnawałowy w przedszkolu

W tym dniu w przedszkolu odbył się bal karnawałowy we wszystkich grupach. Dzieci najmłodsze Muszki znalazły się „W krainie bajek”, można było zobaczyć księżniczki, królewiczów, Czerwonego Kapturka i inne baśniowe postaci. Nasze dwulatki bawiły się świetnie ze swoimi wychowawcami przy muzyce. 3-4 latki swój bal zorganizowały pod tytułem „W krainie lodu”. Dzieci poprzebierały się za bałwanki, wilki, wystąpiły także Anna i Elsa. W zerówce przedszkolnej temat balu brzmiał „W poszukiwaniu czarodziejskiej księgi”. Na balu znalazły się księżniczki, wróżki, wróżbici oraz inni bohaterowie o nadludzkiej mocy. Dzieci wspólnie musiały wykonać zadania zapisane w liście przez czarodziejkę, a potem odnaleźć czarodziejską księgę. W tym dniu każdy przedszkolak mógł przenieść się w inny świat- wyobraźnię. To był bardzo wesoły dzień.

12 stycznia- Dinozaury na żywo

Dzieci 4,5,6 letnie wybrały się na wystawę poświęconą dinozaurom z różnych okresów prehistorycznych. Wystawa prezentuje zwierzęta pełne realizmu, wykorzystane zostały efekty świetlne i dźwiękowe. Okazy wykonane zostały w skali 1: 1 oraz przedstawione w scenerii pradawnych lasów. Dzieci były zachwycone okazami, które ruszały kończynami. Na koniec wycieczki dzieci obejrzały film o dinozaurach.

13-20 stycznia- Dzień Babci i Dziadka

W tych dniach we wszystkich grupach w przedszkolu był obchodzony Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki zaprezentowały repertuar bożonarodzeniowy oraz zaśpiewały piosenki o babciach i dziadkach. Dzieci złożyły życzenia dziadkom, wyrecytowały im wierszyki i wręczyli wykonane przez siebie prezenty. Dziadkowie otrzymali anioły z masy solnej, bukiety kwiatów z papieru, świece z sercem z masy solnej. Dziadkowie byli bardzo zadowoleni i wzruszeni.

14 stycznia- Koncert Filharmonii Narodowej- „Koty ślimaki i inne historie”

W tym dniu wszystkie dzieci z przedszkola wzięły udział w koncercie Filharmonii Narodowej. Bohaterami były tytułowe koty, ślimaki ale także kaczki, kwoka, żuraw i czapla no i dwoje staruszków, babcię i dziadka, którzy się spierali. Dzieci poznały zabawne sytuacje i przeniosły się w świat, w którym żyją zwierzęta. Czwórka śpiewaków opowiedziała o tym wykorzystując pieśni i piosenki w koncertach solowych, duetach, tercetach i kwartetach.

19 stycznia- wycieczka do cukierni i piekarni „Blikle”

3,4,5 i 6 latki wzięły udział w wycieczce do cukierni „Blikle”. Każde dziecko musiało się najpierw przygotować, założyć czepek i fartuch, co już zachwyciło dzieci. Następnie dzieci przeszły do właściwej części, gdzie unosił się zapach pączków, babeczek, rogalików. Przedszkolaki miały okazję same zrobić dla siebie rogale z marmoladą a następnie zobaczyły i same doświadczyły, w jaki sposób się nadziewa pączka i jak się go lukruje, każde dziecko zostało poczęstowane. Kolejnym punktem było miejsce, w którym tworzone były torty o różnych kształtach, z baśniowymi postaciami. Dzieci były zachwycone tym, co zobaczyły. Miały szanse wejść do lodówki gdzie przechowywane były torty i inne słodkości. Na końcu dzieci lepiły, wycinały kształty, wzory z plastycznej masy cukrowej. Każde dziecko dostało do domu swoje rogaliki, czekoladki i ulepione figury z masy cukrowej.

21 stycznia- teatrzyk w przedszkolu

Dzieci obejrzały teatr cienia „ Strachy, strachy uciekajcie- małym dzieciom spać już dajcie”. Dzieci mogły zobaczyć, że strach ma wielkie oczy a jedynym sposobem na strach jest szczery i wesoły uśmiech. Dzieci znalazły odpowiedź na to, co zrobić, kiedy w pokoju zalęgły się nocne potwory. Mira grzeczna, koleżeńska, odważna, na co dzień dziewczynka, która potrafi przybić gwóźdź, doświadcza właśnie nocnego strachu i uczy się z nim walczyć.

22 stycznia- występ w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Hetmańskiej

Dzieci z grupy Ważek i Żuczków wystąpiły w tym dniu dla dziadków z Domu Pomocy Społecznej. Przedszkolaki były bardzo przejęte występem poza przedszkolem. To była bardzo wzruszająca chwila, dzieci były bardzo dzielne i pięknie wystąpiły, zostały nagrodzone wielkimi brawami. Babcie były bardzo wzruszone, każda otrzymała laurkę przygotowaną przez dzieci. Przedszkolaki otrzymały dyplom i zostały zaproszone na kolejny występ.

26 stycznia- Muzeum Archeologiczne

Dzieci z najstarszej grupy wyruszyły do Muzeum Archeologicznego, aby wziąć udział w zajęciach „Lepienie naczyń w glinie metodami pradziejowymi”. Dzieci lepiły w glinie naczynia, obserwowały panią, która pokazywała jak należy to wykonać. Przedszkolaki były bardzo skupione. Każda osoba wykonała wyjątkową pracę.

GRUDZIEŃ 2015

1 grudnia- Teatr Baj- Przygody Kota Filemona

Pewnego dnia w domu Babci i Dziadka, gdzie mieszka wszystkowiedzący kot Bonifacy, pojawia się mały, biały kotek Filemon. Malec dopiero zaczyna odkrywać świat i uczy się wielu rzeczy: czym można karmić Ogień z pieca, jakie psoty lubi robić Wodnik z balii, jak oswoić noc. Jednak najtrudniejszym dla Filemona zadaniem okazuje się zdobycie sympatii Bonifacego. W pełnej przygód i piosenek historii mały kotek nauczy się, czym jest prawdziwa kocia przyjaźń. W przedstawieniu został zaprezentowany świat z kociej perspektywy, co wywołało niesamowite emocje wśród dzieci i dorosłych.

4 grudnia – Barbórka

Grupami odpowiedzialnymi za obchody tego dnia w przedszkolu były Myszki i Mrówki. W każdej grupie dzieci rozmawiały o górnikach ich ciężkiej pracy. Starszaki malowały węglem, młodsze dzieci robiły czapki i poznały symbole górnicze.

8 grudnia – Mikołajki w przedszkolu

Tego dnia wszystkie przedszkolaki odwiedził Święty Mikołaj z wielkim workiem prezentów. Dzieci zaśpiewały dla Mikołaja, powiedziały wierszyki. Każde dziecko mogło przytulić Świętego Mikołaja, usiąść na kolanach, porozmawiać i zrobić sobie z nim zdjęcie. Dzieci były bardzo zadowolone i zaprosiły Mikołaja za rok do przedszkola, obiecały, że będą bardzo grzeczne.

10 grudnia- Koncert Filharmonii Narodowej „W krainie Małego Księcia”

W koncercie z udziałem aktora i muzyków grających na flecie, fortepianie i wiolonczeli artyści opowiedzieli słowem i dźwiękiem o Francji. Przewodnikami byli zarówno postacie ze świata rzeczywistego, jak i z krainy fantazji. Kto silniej zapadł słuchaczom w pamięć: dokazujący Mikołajek i jego przyjaciele czy wodna nimfa Syrinx? Sprawiedliwe Wróżki czy tytułowy Mały Książę? Dzieci jak zawsze wspaniale się bawiły podczas koncertu i aktywnie w nim uczestniczyły.

15 grudnia- wycieczka do fabryki bombek Fogiel

4,5 i 6 latki tego dnia wybrały się do fabryki bombek. Mogły zobaczyć od początku jak powstaje bombka, jak się dmucha szkło, jak powstają różne kształty bombek, obserwowali proces srebrzenia bombki. Największą radość sprawiła dzieciom możliwość ozdobienia własnej bombki, tworzenie na niej różnych wzorów, kolorów. Dzieci zobaczyły także jak panie tam pracujące precyzyjnie dekorują bombki. Na dzieciach zrobiła wrażenie także sala z gotowymi, ozdobionymi już bombkami w różnych kształtach. Chłopcom podobała się bombka z logo klubu piłkarskiego a dziewczynkom bombki- domki, czy misie. To była bardzo ciekawa wycieczka.

15-18 grudnia- spotkania wigilijne

W tych dniach wszystkie grupy organizowały dla swoich najbliższych osób, rodzin spotkania wigilijne. Dzieci przygotowały przedstawienia, jasełka. Rodzice mogli zobaczyć aniołki, elfy renifery, Mikołaja i Panią Mikołajową, śnieżynki a nawet Scrooge’a w „Opowieści Wigilijnej”. To wyjątkowy moment po występach wspólne kolędowanie, dzieci zasiadły z najbliższymi do świątecznego poczęstunku. Przedszkolaki rozdały rodzicom przygotowane przez siebie prezenty. To były magiczne, wzruszające chwile.

LISTOPAD 2015

5 listopada- Koncert Filharmonii Narodowej „Podróż za jedną nutę”

Przedszkolaki w tym dniu wzięły udział w koncercie pełnym kontrastów. Instrumentaliści przenieśli małych słuchaczy w świat wyobraźni. Dźwiękami trzech instrumentów: akordeonu, gitary i wiolonczeli opowiedzieli różne historie, przedstawili miejsca i postacie, malowali kolorowe obrazy. W „podróży na jedną nutę” nie ominęli bajek znanych dobrze dzieciom oraz zaprosili je do wspólnej zabawy.

10 listopada- obchody Narodowego Święta Niepodległości

W tym dniu każda z grup przypomniała sobie, jakie są Polskie symbole narodowe. Zostaw odśpiewany hymn. Dzieci dowiedziały się, co oznacza Święto Niepodległości, mówiły też o tym czym dla nich jest wolność.

17 listopada- wyjazd do Teatru Guliwer- „Szewczyk Dratewka”

Sztuka Marii Kownackiej należy do klasyki polskiej dramaturgii dla dzieci. Prześliczna królewna zostaje porwana i uwięziona przez smoka. Zrozpaczony Król wysyła jej na ratunek swoich żołnierzy, nie starcza im jednak odwagi, by zmierzyć się z okrutną bestią, wracają, więc okryci hańbą. Tymczasem w zamku pojawia się dzielny szewczyk - Dratewka, który podejmie próbę oswobodzenia Królewny. Zanim jednak mu się to uda, będzie musiał zjednać sobie tajemniczego, czarnego kota i Babę Jagę. Atutem przedstawienia jest pomysłowa i wielofunkcyjna scenografia oraz lalki.

18 listopada- wycieczka do Muzeum Historycznego- zajęcia warsztatowe „Polski Listopad 1830”

Dzieci wzięły w tym dniu udział w zajęciach dotyczących obchodów Święta Niepodległości. Wysłuchały hymnu, zobaczyły godło, które zmieniało się na przełomie wieków, flagę Polski. Przedszkolaki miały okazję także zobaczyć stare stroje wojskowe. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących historii naszego kraju. Na koniec mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych.

24 listopada- wycieczka „Cztery Pory Roku”- „Śpią czy nie śpią? Oto jest pytanie”

Czy stary niedźwiedź mocno śpi? Czy roślinom jest ciepło pod śniegiem? Gdzie śpi łoś? Gdzie zimują żaby? Co robią w zimie ślimaki? Prezentacja miejsc, w których zimują zwierzęta, a także rodzaje domostw ludzkich oraz sposoby ochrony przed zimnem. Dzieci przygotowywały pokarm dla zwierząt: siano, ziarna, smakołyki dla sikorek. W trakcie zajęć dzieci zbudowały karmnik dla ptaków, który zabrały ze sobą do przedszkola. Przedszkolaki miały także okazję przejechać się na kucyku, zobaczyć króliki, chomiki, świnie, owce, kury i inne zwierzęta.

25 listopada- teatrzyk w CPK „Bajlandia- kraina w chmurach”

Chmury to nie tylko kłęby pary wodnej, jak o nich często myślą dorośli. Chmury to przede wszystkim  zasłona dla czarodziejskiej krainy wyobraźni – Bajlandii. Między obłoczkami żyją niesamowite, niespotykane nigdzie indziej stworzenia, przedziwne zwierzęta oraz niezwykłe postacie – bohaterowie historii i bajek, których jeszcze nikt inny nie wymyślił.

Ci, którzy słyszeli o tej podniebnej krainie, za wszelką cenę chcieli ją zobaczyć, wielu śmiałków próbowało, dokonać tej sztuki – dlatego o marzycielach mówi się, że chodzą z głową w chmurach. Niestety nie jest to aż tak łatwe, jak by się mogło wydawać, żeby zobaczyć Bajlandię, trzeba mieć dziecięcą wyobraźnię, bo tylko ona zdolna jest przywołać mieszkańców tego świata.

Dzieci miały okazję wymyślać postaci występujące w przedstawieniu, cały czas były zachęcane do brania czynnego udziału w improwizacji aktorów na scenie.

25 listopada- obchody Dnia Pluszowego Misia

Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoje ukochane misie. Przedszkolaki rysowały misie, malowały farbami. Dzieci z najstarszych grup przygotowały ciasteczka w kształcie misia oraz stworzyły wspólnie opowiadanie o misiu. Był to bardzo radosny dzień. Dzieci cały dzień spędziły ze swoimi ukochanymi misiami.

26 listopada- teatrzyk w przedszkolu -„Perypetie Pluszowego Misia”

Tego dnia do naszego przedszkola zawitali aktorzy teatru ARLEKIN. Dzieci miały przyjemność uczestniczyć w spektaklu pt. „ Perypetie pluszowego misia”. Była to ciepła i wesoła opowieść o zawiłych losach misia, który miał na imię Hieronim. Opowieść o tym, dlaczego warto dbać o tych, których kochamy i jak ważna jest przyjaźń.

PAŹDZIERNIK 2015

1 października- zajęcia literackie

W ramach projektu „Młodzi literaci” dzieci 5 i 6 letnie wzięły udział w zajęciach literackich pod tytułem „Baśń” z wykorzystaniem klocków lego i komputera. Dzieci układały treść własnej baśni, wymyślały jej zakończenie, następnie przedstawiały ją za pomocą klocków lego. Przedszkolaki wykazały się niesamowitą kreatywnością, wyobraźnią ich budowle zachwycały. Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami i zadowolone ze swojej twórczości. Zajęcia przyniosły im wiele radości, dzieci wymieniały się pomysłami. Na koniec zostały wykonane fotografie i spisane pomysły dzieci tak powstała ich baśń. Dzieci doskonaliły współpracę w grupie, czuły współodpowiedzialność za końcowy efekt.

6 października- wycieczka do ZOO

Jeżyki, Ważki i Żuczki były w ZOO na lekcji warsztatowej „Opieka nad zwierzętami egzotycznymi i domowymi”. Dzieci dotykały egzotycznych zwierząt, widziały, czym się je karmi i w jaki sposób. Mogły same dokarmiać zwierzęta. Przedszkolaki spacerowały po ogrodzie zoologicznym, oglądały różne małe i duże zwierzęta.

6 października- wycieczka do Teatru Małego Widza „Cztery Pory Roku”

Mrówki i Pszczółki wybrały się do Teatru Małego Widza na spektakl „Cztery Pory Roku”, który za pomocą muzyki granej na żywo, tańca i obrazu opowiada o niezwykłej przyrodzie. O jej rytmie, o tym jak się zmienia, ile ma barw i odcieni i o tym ile wywołuje zjawiskowych momentów, kiedy pory roku są najpełniejsze i zarazem najpiękniejsze. Dzieci widziały, że kochamy wiosnę, mimo, że ciągle się spóźnia i ciągle coś gubi, lato jest romantyczne i cudownie pachnie, jesień pozwala pluskać się w kałużach, a zima to wielka puchowa poduszka.

7 października – spotkanie z policjantami

Tego dnia wszystkie dzieci z przedszkola wzięły udział w spotkaniu z Policjantami. Dzieci rozmawiały na temat bezpieczeństwa: jak zachować się na przejściu dla pieszych, mówiły o rozmowach z nieznajomymi oraz o tym jak wezwać pomoc. Dzieci mogły przymierzyć czapkę policjanta, zobaczyć kajdanki i pałkę. Dzieci zadawały bardzo dużo pytań dotyczących niebezpieczeństw, ale także tego, w jaki sposób zostać policjantem.

8 października- Koncert Filharmonii Narodowej

Giovanni Paisiello – „La serva padrona” przedstawienie operowe w kostiumach wywarło na dzieciach duże wrażenie. Przedstawienie o tym, jak służąca chce zostać panią, wprawiło dzieci w pogodny nastrój. Śpiew- sopran, baryton, gra na fortepianie i kostiumy artystów wzbudziły podziw.

13 października- Centrum Sztuki Współczesnej

W tym dniu dzieci 4, 5 i 6 letnie wybrały się na warsztaty do Centrum Sztuki Współczesnej. Dzieci młodsze wzięły udział w zajęciach pt. „Zaczarowany zamek sztuki” podczas zajęć dzieci tworzyły artystyczne różdżki i wyczarowywały obrazy- nie tylko na papierze. Starsze przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach „Papierowe szuruburu”- dzieci tworzyły z papieru niezwykłe stwory, które zamieszkują odległą planetę. Warsztat wprowadził dzieci w zagadnienie rzeźby.

14 października- Teatr Urwis z Krakowa „ Król zwierząt”

W królestwie dżungli następują przełomowe zmiany. Dotychczasowy król już nie chce dłużej być władcą. Kto zostanie nowym królem i uratuje dżunglę? Bajka kolorowa, zabawna i interaktywna. Przedstawienie uczy zachowań savoir-vivre oraz przestrzega, że nie powinno się oceniać innych tylko po pozorach. Dzieci podczas przedstawienia były bardzo aktywne i żywo reagowały na to co działo się na scenie.

20 października- Teatr Kamienica- Brzechwa dla dzieci „Prot i Filip”

Dzieci 3,4,5 i 6 letnie wybrały się w tym dniu na przedstawienie „Prot i Filip”. Spektakl za pomocą dowcipnych dialogów, zaskakujących i pełnych humoru sytuacji, pokazuje jak wielką wartością w życiu każdego jest przyjaźń i szacunek do drugiej osoby.
Scenariusz spektaklu został napisany w oparciu o najsłynniejsze wiersze Jana Brzechwy. Jest to rodzaj teatru, który czerpie inspiracje od największych mistrzów błyskotliwego żartu – Kabaretu Starszych Panów, Flipa i Flapa, Charliego Chaplina. Niewątpliwie wielką atrakcją była możliwość uczestniczenia dzieci w przedstawieniu. Wejście na scenę i pomoc aktorom to chyba marzenie każdego małego teatromana.

28 października- Teatr Guliwer „Amelka, bóbr i król na dachu”

Dzieci 5 i 6 letnie w tym dniu obejrzały przedstawienie"Amelka, Bóbr i Król na dachu" to sztuka odwołująca się do dziecięcej wyobraźni. Jej autor zafascynowany poezją i fantazją bajek nadreńskich stworzył zupełnie nową historię. W tej dowcipnej, a nade wszystko poetyckiej zabawie skojarzeniami, odnajdujemy uniwersalną prawdę, że świat nieustannie się zmienia, że skromna dziewczyna może zostać księżniczką, Bóbr księciem, a Dynia ogromnym pałacem. Jest to opowieść o podróży grupy przyjaciół, którzy odkrywają prawdę o tym, kim są.

22-29 października- jesienne spotkania z rodzicami.

Dzieci wystąpiły dla swoich najbliższych, przygotowały wiersze i piosenki o tematyce jesiennej, potem zostały rozdane dla każdego słoiki z ogórkami przygotowane przez dzieci, a na koniec miał miejsce poczęstunek. Dzieci z grupy Myszek zostały pasowane na przedszkolaka.

WRZESIEŃ 2015

3 września- „Wakacyjne wspomnienia”

Dzieci w tym dniu przyniosły do przedszkola swoje wakacyjne pamiątki. Każdy mógł opowiedzieć o tym, co przydarzyło mu się w wakacje. W salach zostały zorganizowane wystawy pamiątek z wakacji.

8 września- wycieczka do Pałacu w Wilanowie

Przedszkolaki wzięły udział w lekcji muzealnej pt. „Zwierzaki, stwory i potwory- poszukiwanie zwierząt ukrytych w zamku”. Dzieci zwiedziły pod okiem przewodnika Pałac Wilanowski, wyruszyły razem w podróż do krainy starożytnych mitologii na spotkanie zwierzaków, stworów i potworów. Ukryte w dekoracjach pałacowych sfinksy, przyczajone na barokowych obrazach centaury czekały na odkrycie przez dzielnych poszukiwaczy. Dzieci rozwiązały zagadkę Sfinksa przedstawionego w sypialni królowej Marysieńki. Bawiąc się na dywanie edukacyjnym zaprojektowanym przez artystkę Joannę Rusin, poznały nazwy stworów znanych z mitologii: centaura, Sfinksa, hippokampa, smoka.

11 września- Dzień Pierwszej Pomocy

Ważki, Żuki i Jeżyki w tym dniu przypomniały sobie numery alarmowe. Wszystkie dzieci miały możliwość odegrania scenki, której celem była nauka wezwania pomocy dla osoby poszkodowanej. Przedszkolaki bardzo przejęły się tą rolą i emocjonalnie podeszły do zadania. Dzieci zapoznały się z miejscami występowania apteczki w przedszkolu, poznały jej zawartość. Miały możliwość opatrzeć ranę, owinąć rękę bandażem. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły fantomy, mogły one spróbować wykonać resuscytację. Na koniec dla wszystkich w przedszkolu zostały rozdane ulotki pokazujące co należy powiedzieć dzwoniąc po pomoc i na jaki numer należy się zgłaszać w sytuacji niebezpiecznej.

14 oraz 16 września- piknik „Pożegnanie Lata”

W tych dniach odbywały się spotkania dzieci z ich rodzicami, wszyscy razem żegnaliśmy wakacje. W tym roku piknik przebiegał pod hasłem „Jesienne jabłko”. Jabłka były obecne na pikniku, można było zauważyć skrzynie z jabłkami, soki jabłkowe, a także pyszne wypieki, których głównym składnikiem było jabłko. Przedszkolaki wraz z rodzicami brały udział w konkursach i zawodach sportowych. Pogoda dopisała i w znakomitych nastrojach udało się wspólnie wszystkim pożegnać lato 2015.

15 września- wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego „Cztery Pory Roku” w Powsinie

3,4,5,6 latki wzięły udział w zajęciach pod tytułem „Jesiennie w ogrodzie i w sadzie”. Dzieci mogły dowiedzieć się co to jest karoten i skąd się on bierze, dlaczego burak brudzi. Przedszkolaki dowiedziały się dlaczego witaminy są tak ważne dla funkcjonowania organizmu człowieka. Dzieci rozpoznawały warzywa, które rosły w ogrodzie, oglądały zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie. Dzieci wykonały na koniec samodzielnie weki- dynie, papryka, które mogły zabrać do domu. Najwięcej emocji wycieczka ta wzbudziła w trzylatkach, ponieważ był to ich pierwszy wyjazd- gratulujemy najmłodszym!

17 września- Koncert Filharmonii Narodowej „Przepis na muzykę”

Chyba każdy nie raz zastanawiał się nad tym, jak też może przebiegać przy”gotowanie” utworu muzycznego. Dzieci miały okazję uzyskać odpowiedź na to pytanie- muzycy zawarli w koncercie najlepszy „przepis” na muzykę. Mieszały się melodie, dźwięki klarnetu, fortepianu, skrzypiec i perkusji. Artyści stworzyli w ten sposób brazylijską sambę, która przypadła przedszkolakom do smakuJ

22 września- wycieczka do gospodarstwa ekologicznego w Czarnowie

Dzieci tego dnia miały możliwość wyrabiać ciasto na chleb i go wypiekać, dowiedziały się skąd się bierze mleko, kto oprócz krowy daje mleko, skąd mamy wełnę, jak powstaje ser. Przedszkolaki obserwowały różne zwierzęta- kury, króliki na specjalnym wybiegu, psy. Dzieci podawały różnice pomiędzy drzewami liściastymi a iglastymi, obserwowały je i opisywały, mogły pobiegać po łące. Dzieci zastanawiały się także nad tym kim jest śmieciarz i jak pomagać zwierzętom przez cały rok.

23 września- teatrzyk w przedszkolu

Teatr Arkadia z Krakowa w tym dniu pokazał dzieciom ile znaczy przyjaźń. Razem ze zwierzętami zamieszkującymi las dzieci wyruszyły na poszukiwanie skarbu, po drodze czekało ich wiele przygód i wyzwań, aby odnaleźć prawdziwy skarb, trzeba było pokonać masę przeszkód i rozwiązać trudne zagadki. „Przyjaźń to skarb”- to śpiewanie piosenek i wspólna zabawa.

29 września- wycieczka do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

„Koń mój przyjaciel”- zajęcia odbywały się w Powozowni, dzieci oglądały pojazdy konne, uprzęże, siodła, rzeźby koni, Dowiedziały się jak kiedyś konie pracowały dla ludzi. Przedszkolaki poznały wygląd koni, ich zachowania i potrzeby. Dowiedziały się na czym polega przyjaźń człowieka z koniem i jak bezpiecznie przebywać w towarzystwie konia. Na zakończenie obejrzały prezentację zdjęć.

Dzieci w muzeum także zobaczyły i dowiedziały się wiele na temat grzybów. Poznały jadalne i trujące gatunki grzybów, dowiedziały się kiedy najczęściej dochodzi do pomyłek. Dzieci zobaczyły 60 modeli grzybów.

CZERWIEC 2015

10 czerwca- Dzień Sportu

Był to dzień, który zachęcał wszystkich przedszkolaków do aktywności fizycznej. Dzieci wzięły udział w wielu konkurencjach i zdobyły złote medale J. Rozmawialiśmy o ruchu, który daje mnóstwo radości, ale uczy też wytrwałości. Była to świetna lekcja zdrowej rywalizacji i współpracy w zespole.

15 czerwca- teatr Guliwer „Dzielny ołowiany żołnierzyk”

W tym dniu przedszkolaki wybrały się do teatru Guliwer na przedstawienie w języku angielskim pt.,,Dzielny ołowiany żołnierzyk''. Dzieci miały okazję poznać historię niesamowitych zabawek mając kontakt z językiem angielskim, który poznają także w przedszkolu.

16 czerwca- przejażdżka kolejką wąskotorową

Tego dnia przedszkolaki wybrały się na przejażdżkę kolejką wąskotorową w Piasecznie. Oprócz fantastycznej zabawy, dodatkową atrakcją był piknik i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Nie obyło się także bez licznych, ciekawych konkursów i tańców przy doskonałej muzyce.

20 czerwca odbył się przedszkolny piknik. W programie imprezy były kalambury, zadania, symboliczny poczęstunek oraz aukcja, podczas której licytowane były prace dzieci.
Otrzymany dochód za indywidualne i grupowe prace został przeznaczony na rehabilitację Stasia.

23 czerwca- wycieczka do Nadleśnictwa w Celestynowie

Na terenie w. w nadleśnictwa znajduje się jeden z największych w Polsce leśnych ośrodków edukacyjnych- Centrum Edukacji Leśnej. Przedszkolaki oprócz obcowania z przyrodą miały okazję poznać wiele gatunków leśnych zwierząt, ich zwyczaje oraz środowisko.

25 czerwca- ogród Botaniczny w Powsinie

Przedszkolaki wybrały się do Ogrodu Botanicznego w Powsinie i wzięły udział w warsztatach pt. ,,Różnorodność roślin''. Poznały także wiele gatunków roślin o wspaniałych, barwnych kwiatach. Udało nam się obejrzeć największą w kraju kolekcji róż oraz zwiedzić szklarnie z egzotycznymi roślinami.


MAJ 2015

11.05 – Teatr Duet ,,Wilk i zając”
Teatr Duet z Krakowa wystąpił przed przedszkolakami z przedstawieniem pt. ,,Wilk i Zając”. Jego bohaterowie propagowali zdrowy styl życia, przybliżając dzieciom zasady zdrowego odżywiania oraz bezpiecznego zachowania na ulicy. W bardzo miłej atmosferze dzieci obejrzały humorystyczną oraz interaktywną bajkę.

12.05 – Muzeum farmacji ,,Leki z polnej apteki”
Najstarsze przedszkolaki odwiedziły Muzeum Farmacji. Podczas lekcji o tematyce ,,Leki z polnej apteki” dzieci obejrzały prezentację multimedialną z opisem roślin leczniczych, rozwiązywały tematyczne zagadki. Na koniec warsztatów przedszkolaki wspólnie rozwiązywały krzyżówkę, sprawdzającą wiedzę zdobytą w czasie zajęć.

13.05 – Wycieczka do Willi Zagórze
Tego dnia przedszkolaki odwiedziły Willę Zagórze. Dzieci poznały zasady savoir vivre, od razu sprawdzając nabyte umiejętności w czasie jedzenia uroczystego obiadu. Przedszkolaki sprawdziły się również w roli kucharzy, przygotowując przepyszne babeczki. Całość wycieczki połączona została z plenerową sesją zdjęciową.

21.05 – Wycieczka do Farmy Iluzji
Najstarsze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Farmy Iluzji. Podczas wycieczki dzieci miały okazję korzystania z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów, m.in. lewitującego kranu, wiklinowego labiryntu, ścieżki zdrowia. Wycieczka dała możliwość tworzenia naturalnych sytuacji edukacyjnych i poza poszerzeniem wiedzy i umiejętności oraz aspektem emocjonalnym zaspokoiła również potrzebę ruchu.

22 – 29.05 Obchody dnia Mamy i Taty
Nasze Dzieci w tych dniach obchodziły uroczystość Dnia Mamy i Taty w przedszkolu. Dzieci zaprezentowały rodzicom przedstawienia oraz różnorodne piosenki przygotowane specjalnie na tą uroczystość, obdarowując rodziców wykonanymi przez siebie upominkami. Był to bardzo wzruszający dzień.

26.05 – Wycieczka do Straży Pożarnej
Przedszkolaki tego dnia wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Dzieci dokładnie zapoznały się z zawodem strażaka oraz pracą, jaką wykonują. Największą radość sprawiło dzieciom zwiedzanie wozów strażackich, poznając przy tym ich wyposażenie.

27.05 – Warsztaty teatralne przed premierą ,,Brzydkiego kaczątka”
Przedszkolaki pojechały do teatru Guliwer na warsztaty teatralne przed premierą spektaklu pt.,, Brzydkie kaczątko”. Dzieci poznały pracę aktorów za kulisami, zapoznały się z metodami tworzenia dekoracji scenicznych, kostiumów, oprawy muzycznej.

28.05 – Filharmonia Narodowa ,,Karnawał Wenecki”
Podczas koncertu Filharmonii Narodowej pt. ,,Karnawał Wenecki” dzieci zapoznały się z nowymi instrumentami, jakimi są skrzypce barokowe i klawesyn. Muzycy z dużą dbałością o szczegóły wyjaśnili budowę i przybliżyli maluchom wyżej wymienione instrumenty muzyczne. Było to bardzo interesujące spotkanie.

KWIECIEŃ 2015

2 kwietnia –Śniadanie Wielkanocne
W tym dniu wszystkie przedszkolaki wraz z kadrą uczciły zbliżające się święta wspólnym, symbolicznym śniadaniem wielkanocnym. W atmosferze sympatii i radości dzieci i nauczycielki złożyły sobie świąteczne życzenia.

2 kwietnia – obchody Światowego Dnia Książki
Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki, które wspólnie oglądaliśmy. Panie wychowawczynie czytały fragmenty opowiadań, wierszy, komiksów zapoznając dzieci z różnymi gatunkami literackimi.

2 kwietnia – warsztaty czytelnicze „Detektywi”
Tego dnia najstarsze pzedszkolaki z grupy Żuków i Motyli przeobraziły się w detektywów, będących na tropie rozwiązania poważnej zagadki. Wszystko to w oparciu o fragmenty dziecięcych detektywistycznych książek. Mali badacze oprócz świetnej zabawy i treningu logicznego myślenia przekonali się, że świat książek jest naprawdę ekscytujący!

7 kwietnia – wycieczka do gospodarsta agroturystycznego „Cztery Pory Roku”
Przedszkolaki odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne „Cztery Pory Roku”, gdzie wzięły udział w zajęciach dotyczących ekologii. Dowiedziały się także, jak dbać o środowisko i dlaczego to tak ważne. Zajęcia zakończyły wykonaniem pracy plastycznej (malowanie figurek kwiatów) oraz zwiedzaniem gospodarstwa. Oprócz oglądania m.in. kaczek, gęsi, czy królików dzieci dowiedziały się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy, obejrzały strzyżenie owiec oraz przejechały się na niezwykle przyjacielskim kucyku o imieniu Figaro.

14 kwietnia – warszataty teatralne oraz zwiedzanie teatru Syrena
Z wizytą do teatru Syrena udały się dzieci z grup Ważek, Jeżyków, Żuczków i Motylków. Dzieci uczestniczyły w warsztatach aktorskich, podczas których dowiedziały się jak istotną rolę w grze aktorskiej odgrywa ruch oraz mimika twarzy. Ogromną frajdę sprawiły im także aktorskie wyzwania stawiane przez „zawodowca” prowadzącego zajęcia. Obrazu pracy aktora dopełniło zwiedzanie teatru od kulis. Przedszkolaki miały niepowtarzlną okazję zwiedzić garderoby aktorów, charakteryzatornie oraz scenę. Dowiedziały się także, jak wyglądają przygotowania do speklatku oraz kto oprócz aktorów jest w teatrze niezbędny (m.in. reżyser, dźwiękowiec).

16 kwietnia – koncert Belcanto
Dzieci podczas koncertu miały okazję usłyszeć muzyczno słowne opowiadanie o wróbelku. Jego przygody urozmaicały dźwięki m.in. pianina i klarnetu, a dzieci z pełnym zaangażowaniem pomagały wróbelkowi w pokonywaniu różnych przeszkód stających na jego drodze.

21 kwietnia – wycieczka do teatru Syrena na spektakl pt. „Dzieci z Bullerbyn”
Dzieci z grup Ważek, Jeżyków, Żuczków i Motylków miały okazję obejrzeć spektakl, ukazujący najciekawsze fragmenty książki o tym samym tytule. Dodatkową atrakcja był fakt, iż tydzień wcześniej przedszkolaki zwiedzały scenę w tym teatrze i dotykały dekoracji oraz rekwizytów używanych podczas tego właśnie spektaklu.

23 kwietnia- mbiologia Czy ryby śpią nocą? Poznajemy podwodne królestwo.”
Dalszy ciąg poznawania tajemnic jezior i mórz. Przedszkolaki miały okazję zajrzeć pod wodę i sprawdzić m.in. czy wszystkie ryby są jednakowe? Dzieci obserwowały i porównywały żywe okazy należące do różnych gatunków, w tym Suma Rekiniego.

24 kwietnia – obchody Dnia Ziemi
Świętując Dzień Ziemi dzieci przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Oprócz zajęć dotyczących dbania o przyrodę, każda z grup wykonała pracę plastyczną związaną z tematem, m.in. zielone kotyliony oraz ekologiczne drzewo. Na korytarzu przedszkola grupa odpowiedzialna (Motylki) wywiesiła kodeks Małego Ekologa oraz zorganizowała zielony pochód, którego ozdobą były zielone balony.

25 kwietnia - Wiosenny Bal Przedszkolaków i Absolwentów
W Centrum Promocji Kultury absolwenci naszego przedszkola oraz chętne przedszkolaki z rodziacmi i rodzeństwem wzięli udział w balu, którego hasłem przewodnim był okrzyk „Ahoj piraci”. Podczas imprezy nie brakowało tańców, śpiewów, a przede wszystkim dobrej zabawy.

28 kwietnia - wycieczka do Muzeum Chopina
Młodsze przedszkolaki (3 i 4-latki) wzięły udział w
lekcję „Usłysz mnie Chopin”- z muzyką fortepianową na żywo Dzieci ze starszych grup (5 i 6-latki) podczas zajęć, „Zaczarowany fortepian” stworzyły własną orkiestrę.

29 kwietnia –Teatrzyk Bon Ton „Dobre manierki"
Dzieci tego dnia obejrzą spetakl o Babci i Gapci, dzięki któremu przypomniały sobie podstawowe zwroty grzecznościowe oraz prawidłowe zasady witania w różnych sytuacjach. Dodatkwo przedszkolaki zdobytą wiedzę utrwaliły podczas zajęć warsztatowych.

30 kwietnia- koncert Filharmonii Narodowej „Perkusja i akordeon- odkrycia XX wieku”
Tym razem dzieci podczas koncertu Filharmonii Narodowej miały okazję bliżej poznać klarnet oraz instrumenty perkusyjne. Sporym zaskoczeniem był dla nich fakt, iż poprawna nazwa znanych im i przez niektórych zwanych „cymbałek” brzmi dzwonki. Podczas koncertu dzieci wysłuchały również brzmienia prawdziwych cymbałów oraz bębnów.

 

MARZEC 2015

3 marca – warsztaty artystyczne Galistyna,,Animacja piaskowa na szkle – Zimowy obrazek”
Tego dnia dzieci uczestniczyły w tworzeniu animacji piaskowej. Zajmująca, ciekawa i mało jeszcze znana technika plastyczna zainteresowała naszych przedszkolaków. Znany i lubiany przez dzieci piasek mogły dostrzec, tym razem, jakooryginalne tworzywo plastyczne.

10 marca – Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Zajęcia warsztatowe ,,Malarstwo”.
Warsztaty skupione były wokół sztuki współczesnej – malarstwa Przemysława Mateckiego. Dzieci poznały obrazy i mogły oswoić się z uznaną sztuką współczesną, włączając swą kreatywność. Dzieci dowiedziały się informacji o kompozycji, formach i kolorach w malarstwie na konkretnych przykładach eksponowanych prac.

12 marca - ,,Milutka w malachitowym borze” – Teatr ,,Tak
Była to bardzo ciekawa bajka edukacyjna, zawierająca morał przewodni, mówiący o konieczności słuchania rodziców i nie otwierania drzwi obcym. Fabuła opierała się o szacunek i tolerancję do wszystkich stworzeń. Podczas spektaklu dzieci były zaangażowane w tańce i zabawy wspólnie z bohaterami przedstawienia.

17 marca - ,,Kot w butach” Teatr Guliwer
Przedstawienie to bardzo spodobało się naszym przedszkolakom. Spektakl w reżyserii Roberta Jarosza stawiał pytanie o granice uczciwości. Dzieci mogły samodzielnie zastanowić się nad tym, gdzie kończy się spryt a zaczyna oszustwo. Miały też okazję zobaczyć urocze lalki, usłyszeć barwną muzykę i zabawne teksty piosenek.

19 marca – Filharmonia Narodowa ,,Sprzedana Narzeczona”
Muzycy z Filharmonii Narodowej zaprezentowali dzieciom solowe partie wokalne przy akompaniamencie fortepianu, zapoznali także naszych najmłodszych z libretto opartym na prawdziwej historii miłości.
Był to bardzo cenny dla dzieci kontakt z profesjonalnie podaną muzyką klasyczną.

20 marca – obchody Międzynarodowego Dnia Poezji

Grupą odpowiedzialną za to wydarzenie były Ważki. Dzieci z tej grupy miały okazję stworzyć i zilustrować swoje własne wiersze, które zostały wyeksponowane w Przedszkolu. Odbyły się również zajęcia dotyczące poezji i poetów.

21 marca – Artystyczne Spotkania Przedszkolaków „Ale heca!”

Nasze przedszkolaki uczciły Pierwszy Dzień Wiosny występując na scenie przed licznie zgromadzoną publicznością w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe. To artystyczne spotkanie przyniosło zarówno dzieciom, jak i dorosłym wiele radości i satysfakcji, będąc przede wszystkim dobrą zabawą.

23 marca – spotkanie z pisarką Katarzyną Majgier

W tym dniu dzieci pięcio- i sześcioletnie spotkały się z pisarką Katarzyną Majgier w klubokawiarni Tęczowa Sowa. Pani Katarzyna opowiedziała o swoich książkach i pasji z nimi związanej.

23 marca – Obchody Pierwszego Dnia Wiosny
Każda grupa rozpoczęła ten dzień od rozmowy na temat ludowych zwyczajów związanych z przesileniem wiosennym. Przedszkolaki przywitały wiosnę wesołymi okrzykami i piosenkami. Wykonały też stosowne do swojego wieku okolicznościowe prace plastyczne.

24 marca – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Przedszkolaki zwiedzały Muzeum z przewodnikiem. Miały możliwość przejażdżki wozem drabiniastym. Młodsze dzieci podczas zajęć warsztatowych zdobiły karty wielkanocne, starsze przedszkolaki wyrabiały palmy i pisanki wielkanocne.

31 marca – „Na jagody”, Teatr Baj

Przedstawienie bardzo się dzieciom spodobało. Można było podziwiać piękną scenografię, na tle której występowały kukiełki. Przedstawienie znakomicie oddało klimat utworu Konopnickiej. Magia parawanowego teatru: zmiany scenografii niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, lalki leśnych zwierzątek i mieszkańców jagodowego królestwa zachwyciły widzów małych i dorosłych. Ponadto spektakl dał maluchom wyjątkową dzisiaj okazję do kontaktu z wierszem, kształtując ich wrażliwość na słowo.

LUTY 2015

3 lutego – Tłusty Czwartek

W ramach obchodów Tłustego Czwartku, dzieci z naszego przedszkola odwiedziły pracownię pieczenia pączków „ Blikle” w Konstancinie. Przedszkolaki miały świetną okazję zobaczyć, jak powstają ich ulubione pączki. Ponadto samodzielnie wykonały pyszne rogaliki nadziewane konfiturą.

4 lutego – Bal Karnawałowy

W tym dniu w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Dzieci mogły przebrać się za swoje ulubione postacie np. z bajek. Było bardzo dużo śmiechu, tańca, a przede wszystkim dobrej zabawy. Tematyka balu była różnorodna w poszczególnych grupach. W grupie Mrówek i Jeżyków „ W poszukiwanie skarbów”, natomiast w grupach Żuczków, Ważek i Motylków – „ W krainie lodu”.

5 lutegokoncert Filharmonii Narodowej pt. „ Tajemnice kameralistyki. Kwintet fortepianowy”.

Nasze przedszkole odwiedzili muzycy z Filharmonii Narodowej, którzy przy pięknej muzyce i aktywnym uczestnictwie dzieci, zapoznali nas z nowym instrumentem- kontrabasem.

10 lutegoMuzeum Archeologiczne

Grupa Żuczków i Motyli pojechała do Muzeum Archeologicznego na zajęcia warsztatowe „Życie ludzi w epoce kamienia oraz wybijanie monet”. Dzieci dowiedziały się, jak żyli ludzie w czasach kamienia łupanego. Mieli również okazję samodzielnie wybijać monety.

13 lutego – Muzeum Wojska Polskiego

Przedszkolaki pojechały z wizytą do Muzeum Wojska Polskiego. Żuczki i Motylki uczestniczyły w lekcji z epoki Średniowiecza: „ Jak zostać rycerzem?”. Poznali także historię rycerstwa, zobaczyli prawdziwą zbroje i wyposażenie rycerskie. Grupa Jeżyków i Ważek uczestniczyła w zajęciach pt., „ Kto Ty jesteś? – Polskie symbole narodowe”. Dzieci poznały min. historię Mazurka Dąbrowskiego oraz barw narodowych.

16 lutego – Walentynki w przedszkolu

W tym dniu każde dziecko miało na sobie symbolicznie czerwony element stroju oraz z dużym zaangażowaniem przygotowało niespodziankę dla swoich najbliższych w postaci wspaniałej walentynki.

18 lutego –wycieczka do Centrum Promocji Kultury

Nasz przedszkole wybrało się do CPK przy ul. Podskarbińskiej na przedstawienie „ Chatka pełna bajek”. Podczas spektaklu przedszkolaki aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu, a nawet sami tworzyli do niego fabułę. Dzieci bawiły się świetnie, więc pewnie jeszcze tu wrócimy.

17 lutego –wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego „ Cztery Pory Roku”

Tego dnia grupa Żuczków, Motylków oraz dzieci ze szkoły podstawowej przy ul Kwatery głównej, pojechali do gospodarstwa agroturystycznego „ Cztery Pory Roku”, gdzie uczestniczyli w przygotowywaniu „ostatkowych” faworków oraz masek karnawałowych. Po ich przygotowaniu, wszyscy razem bawiliśmy się na zorganizowanej dla nas zabawie karnawałowej.

20 lutego –Obchody Dnia Języka Ojczystego.

W tym dniu grupa Mrówek wprowadziła nas w świat, słów, słóweczek i łamańców językowych, ukrytych w całym przedszkolu. Zarówno dzieci, kadra jak i rodzice mieli dużo frajdy z odczytywania trudnych wierszyków, łamiących języki nawet największym erudytom.

23 lutego Teatr Tak z Krakowa

Do przedszkole zawitał Teatr „ TAK” ze wspaniałym przedstawieniem „ O pchle, która manier nie miała”. Dzieci zostały wciągnięte i aktywnie uczestniczyły w fabule bajki. Wykazały się doskonałą znajomością zarówno zasad kulturalnego zachowania się, jak i języka angielskiego, którego elementy były wplecione w przedstawienie.


STYCZEŃ 2015

08 stycznia - koncert Filharmonii Narodowej pt. „Z blaskiem i z precyzją”

Nasze przedszkolaki wzięły udział w koncercie Filharmonii Narodowej- poświęconemu problematyce muzycznego wirtuozostwa , w którym wystąpili artyści prezentujący możliwości brzmieniowe trzech niezwykłych instrumentów: głosu ludzkiego, trąbki i fortepianu. Na przykładzie utworów solowych i kameralnych różnych epok dzieci dowiedziały się, jaką rolę w kreacji dzieła muzycznego odgrywa wykonawca oraz dlaczego. W koncercie dominowały melodyjne piosenki i żartobliwe utwory na trąbkę ifortepian. W muzycznym labiryncie nie zabrakło ciekawostek, zagadek i zabaw, które ciekawiły i zainteresowały małych melomanów.

12-14 stycznia - Dzień Babci i Dziadka

W naszym przedszkolu odbyły się spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z tej okazji przygotowały dla swoich bliskich wspaniałe przedstawienia, a dziadkowie wraz ze swoimi pociechami mieli okazję razem poświętować i potańczyć. Po wspólnej zabawie wszyscy zasiedli do poczęstunku, a dzieci obdarowały swoich najbliższych specjalnie na tę okazję przygotowanymi podarunkami. To były niezapomniane chwile.

13 stycznia - wycieczka do nadleśnictwa Drewnicy

Tego dnia nasze najstarsze przedszkolaki – Żuczki i Motylki udały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Drewnicy. W programie przewidziany został spacer ścieżką przyrodniczą oraz zajęcia pt.: „Dokarmianie i tropy zwierząt”, w których dzieci bardzo chętnie brały udział i zadawały mnóstwo pytań. Wyjazd ten został połączony z klasą I w ramach integracji i współpracy ze szkoła podstawową przy ul. Kwatery Głównej.

15 stycznia - M-biologia „Niezwykłe eksperymenty przyrodnicze – jak powstają wulkany i rafa koralowa?” – tego dnia nasze przedszkolaki mogły zamienić się w małych badaczy i poznać sekrety zadziwiającego świata roślin i zwierząt żyjących pod wodą. Dowiedziały się, jak powstają wulkany i wyspy wulkaniczne, aranżując własny wybuch wulkanu-modelu. Następnie przyglądały się rozwojowi raf koralowych i całą grupą tworzyły własny podwodny świat kolorowych stworzeń.

16 stycznia - wycieczka do CPK na opowieść muzyczną pt. „Stragan z bajkami” - W tym dniu nasze dzieci z grup: Motyli, Żuczków, Ważek i Jeżyków udały się do Centrum Promocji Kultury na przedstawienie – opowieść muzyczną pt.: „Stragan z bajkami”. Przedszkolaki przekonały się, jak można pokonać smoka bez użycia miecza, jak przemienić kłótliwą czarownicę bez pomocy czarów, jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się złośliwego ducha oraz jak właściwie wygląda krasnoludek, a także jakie mogą być efekty jedzenia byle czego oraz co można zrobić z warzyw oprócz zupy jarzynowej. Było wesoło, kolorowo i niesamowicie!

GRUDZIEŃ 2014

2 grudnia przedszkolaki z grup Motyli, Żuczków, Jeżyków i Ważek wybrały się do teatru Guliwer na przedstawienie pt.,,Calineczka”. Słynna baśń H.Ch. Andersena wywarła mocne wrażenie na dzieciach, scenografia budowała na scenie świat tak wielki, jakim widzi go tytułowa bohaterka. Sztuka pokazała przygody Calineczki jej małe problemy i wielkie radości. Przedstawienie opowiadało o tym, że warto być ciekawym świata, mieć własne zdanie i walczyć o swoje marzenia. Dzieci miały okazję przeżyć wspaniałą przygodę teatralną

2 grudnia nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach etnograficznych ,,Kultura ludowa Polski”. Dzieci poznały ludowe przyśpiewki oraz tańce z różnych regionów Polski. Miały szanse zobaczyć stare instrumenty. Dla dzieci zostały przygotowane również zagadki muzyczne, mogły one wykazać się znajomością instrumentów muzycznych, sprawiło to dzieciom wiele radości. Przedszkolaki mogły także, pobudzić własną wyobraźnię i same wcielić się w jakiś instrument.

4 grudnia nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach etnograficznych związanych z kulturą Indii. Dzieci poznały baśnie indyjskie oraz bardzo szybko nauczyły się piosenki indyjskiej. Panie pokazały także płótno przedstawiające słonia charakterystyczny element Indii oraz piękny, wielobarwny strój. Dzieci miały szansę lepić z gliny naczynia, bardzo dobrze udało im się wykonać to zadanie. To był bardzo mile spędzony czas.

5 grudnia nasze najstarsze przedszkolaki wybrały się z wizytą do Szkoły Podstawowej 215 przy ul. Kwatery Głównej. Dzieci wraz z uczniami klasy pierwszej wzięły udział w zajęciach mikołajkowych w grupach mieszanych, współpracując ze sobą. Odwiedziny zakończyły się wspólną zabawą na placu zabaw. Przedszkolaki, mogły poczuć się jak prawdziwi uczniowie, mogli zasiąść w ławkach, usłyszeć pierwszy dzwonek. Dzieciom podobała się ta wizyta, poczuli się jak „starszacy”i wyrazili chęć dalszych spotkań z uczniami szkoły podstawowej.

9 grudnia nasze dzieci wybrały się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego, gdzie wzięły udział w warsztatach pt.,, Pod bożonarodzeniowym drzewkiem”. Przedszkolaki dowiedziały się jak wyglądały dawne zwyczaje świąteczne, po co dzielimy się opłatkiem i co symbolizują pierniki oraz wiele innych ciekawostek związanych ze świętami. Dzieci zwiedzały wystawę stałą, przeszły przez sale wcielając się w role kolędników. Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, na których robiły ozdoby świąteczne- pawie oko oraz bombki.

8 grudnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Mikołajki. Razem powitaliśmy Mikołaja, dzieci wspólnie uczestniczyły w licznych zabawach ruchowych, które prowadził Mikołaj. Dzieci tańczyły, śpiewały, było mnóstwo radości. Następnie każdy otrzymał prezent i miał okazję zamienić kilka słów ze Świętym Mikołajem.

11 grudnia Nasze przedszkolaki wzięły udział w koncercie Filharmonii Narodowej pt. „Z albumu polskiej piosenki.” Cuda zaczęły się dziać to tytuł jednej z piosenek jaką usłyszeliśmy podczas koncertu, a zarazem jego motto. Usłyszeliśmy w nim o fantastycznych przygodach bohaterów znanych baśni, obok piosenek z popularnych repertuarów dla dorosłych, które opatrzone zostały polskim tekstem adresowanym do dzieci. Koncert ubarwiło brzmienie saksofonu oraz instrumentów perkusyjnych.

16 grudnia dzieci z naszego przedszkola (4,5,6 latki), wybrały się na wycieczkę do fabryki bombek ,,Silverado” w Józefowie. Nasze przedszkolaki zwiedzały fabrykę, poznały etapy produkcji bombek. Dzieci były zachwycone malowanymi ręcznie bombkami, zadawały pytania. Dużą atrakcją dla wszystkich było dmuchanie szkła, a także barwienie bombek na srebrno. Dzieci mogły także być w miejscu gdzie zgromadzone były przeróżne bombki w dużych ilościach. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani pączkiem i gorącą herbatą. Każde dziecko otrzymało również bombkę do domu.

16,17,18,19 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się spotkania wigilijne z rodzicami, podczas których dzieci brały udział w przedstawieniu jasełkowym. Po nim wspólnie kolędowaliśmy, a następnie zasiedliśmy do świątecznego poczęstunku. Dzieci rozdały rodzicom przygotowane prezenty, to były magiczne chwile.

LISTOPAD 2014

5 listopada -  wyjazd do teatru Baj na spektakl ,, Pan Maluśkiewicz.
Dzieci poznały Pana Maluśkiewicza, który postanawia zobaczyć na własne oczy wieloryba. Spektakl wypełniony był
muzyką, wyśmienitym humorem i znakomitą zabawą.

6 listopada – M biologia „Wdech, wydech: budujemy ruchomy model płuc.”
– dzieci po raz kolejny mogły zamienić się w badaczy poznać sekrety ludzkiego ciała tym razem miały okazję poznać
jak pracuje płuco, do czego jest nam potrzebne, ponadto stworzyły własne modele płuca.

12 listopada – koncert z instrumentami orkiestrowymi BELCANTO ,,W deszczowych kroplach” .
Tym razem dzieci podczas wspaniałej zabawy poznały piękny instrument – harfę.

13 listopada – M biologia ” Czy każda kość jest twarda?”
Kolejne zajęcia pełne pytań i odpowiedzi z dziedziny życia.

18 listopada –   Z okazji Dnia  Niepodległości, dzieci wybrały się  do Muzeum Historycznego na zajęcia poświęcone temu ważnemu wydarzeniu w Historii Polski.
Miały też okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących historii naszego kraju. Dodatkowo brały udział w robieniu czapek
wojskowych z okresu wyzwolenia naszego kraju. 

18 listopada – Muzeum Literatury  „Słucham i rysuję.
Nowe wydanie Pana Tadeusza bogato ilustrowane” – Wymienione powyżej zajęcia zapoznały starsze dzieci z utworem ,, Pan Tadeusz”
pozwoliły przybliżyć postać Adama Mickiewicza, jak również dały możliwość naszym przedszkolakom w zamienienie się w ilustratorów.

20 listopada –  koncert Filharmonii Narodowej „Trzy razy F”.
Kolejne spotkanie z ciekawymi, pięknie brzmiącymi instrumentami. - flet, fagot, i fortepian

20 listopada -  Nasze przedszkole w tym dniu obchodziło Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Podczas przygotowanych specjalnie na tę okazję zajęciach, dzieci dowiedziały się jakie mają prawa, i
obowiązki.

25 listopada – Kolejny raz nasze przedszkole wybrało się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego ,, „Cztery Pory Roku” w Powsinie.
Jak zwykle w tym miejscu czekały na nas ciekawe zajęcia poświęcone wodzie dzieci brały udział w tworzeniu kolorowej mikstury, poznały
sekrety wody w przytulnej gospodzie. Wybrały się także na spacer, podczas którego miały możliwość spotkać się ze zwierzętami hodowlanymi np.: kucyk, baran, owce (dzieci dowiedziały się jak zwierzęta te przygotowują się do zimy).

25 listopada- W tym roku po raz pierwszy nasze przedszkole obchodziło Dzień Pluszowego Misia,
który przepełniony był radością, ciepłem oraz zabawą z swoimi ulubionymi pluszakami. Dzieci poznały bliżej postać Misia Uszatka, jak również sporządziły pyszne misiowe ciasteczka.

27 listopada– M Biologia „Chemia widziana oczami dzieci.

Tym razem dzieci zamieniły się w chemików i poznawały sekrety chemii. Zobaczyły na własne oczy jak powstaję lawa oraz dowiedziały się,  jak w nietypowy sposób można zgasić świeczkę.

PAŹDZIERNIK 2014

7 października- Teatr Guliwer „Aksamitny królik”

W bożonarodzeniowy poranek Chłopiec dostaje wiele prezentów. Wśród nich jest Aksamitny Królik, który w dziecięcym pokoju spotyka wiele innych zabawek i zaprzyjaźnia się ze starym, mądrym Zamszowym Koniem, który wie, co to znaczy być Prawdziwym. Pojęcie bycia Prawdziwym w doskonały sposób pokrywa się z pojęciem ożywiania lalek teatralnych, dlatego też spektakl zakładał wykorzystanie planów lalkowych.

15 października „Zabawy dawnej Warszawy”

Koncert z instrumentami orkiestrowymi BELCANTO , dzieci poznały akordeon.

9-15-22 października- cykl zajęć ze strażą miejską „ Jestem bezpieczny na drodze”

Przez trzy dni trenowaliśmy razem ze „Strażnikiem Pikoro” – chłopczykiem pacynką, który przyjechał wraz z naszymi gośćmi poruszanie się po drogach. Zajęcia dotyczyły bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym poprzez zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami, w tym umiejętności „czytania” znaków drogowych, świateł, umiejętności poruszania się po drodze w charakterze pieszego oraz rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji ruchowej najmłodszych użytkowników dróg poprzez praktyczne wyćwiczenie zachowań przy wykorzystaniu zestawu edukacyjnego. Trzecie spotkanie zakończyło się egzaminem który zdały wszystkie przedszkolaki. Strażnik Pikoro wraz z Inspektorami Straży Miejskiej wręczali dzieciom legitymacje, które zdobywali po przejściu testu i wyrecytowaniu wierszyka.

23 października Teatr Urwis z Krakowa „Morska przygoda”

Spektakl opowiadał historię Piotrusia, który marzył o niezwykłych przygodach. Chłopiec wszedł w posiadanie mapy skarbów. Następnie przypadkowo dostał się na statek, gdzie został majtkiem i wraz z sympatyczną piratką Falą popłynął na tajemniczą wyspę. Bohater spotkał tam żartobliwą papugę i odnalazł skrzynię ze skarbami. Nasze dzieci brały czynny udział w przedstawieniu poprzez wspólne zabawy, uczyły się marynarskich okrzyków, tańców i szant.

24 października „Jedzmy warzywa” koncert z instrumentami ludowymi BELCANTO

Po raz kolejny spotkaliśmy się z zespołem muzycznym Bel Canto. Tym razem panowie Duduś i Gucio zaprosili nas do zabawy w rytmie  „roztańczonych” owoców i warzyw.  Tradycyjnie już dzieci śpiewały, tańczyły i poznawały nowe instrumenty muzyczne.

28 października Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Wokół architektury”

Dzieci miały okazję obejrzeć wystawę „Marii Bartuszovej. Formy przejściowe” Wystawie towarzyszył cykl warsztatów inspirowanych metodą pracy artystki. We współpracy z młodymi artystami wyprodukowano grupę rzeźb-układanek inspirowanych pracami Bartuszovej. Zorganizowane wokół nich warsztaty, tak z dziećmi z różnego typu niepełnosprawnościami, jak i zdrowymi, były nawiązaniem do przekonania artystki o tym, że sztuka jest jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi komunikacji. Główną atrakcją była unikatowa wystawa polskiej architektury współczesnej zorganizowana przez miesięcznik „Architektura-murator".

W ramach kolekcji zaprezentowane zostały makiety znanych i utytułowanych budynków zrealizowanych w Polsce w ciągu 25 ostatnich lat: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowego Muzeum Śląskiego, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach czy stadionu PGE Arena w Gdańsku.

30 pażdziernika koncert Filharmonii Narodowej „ Śladami celtów’

Asterix, bohater znany z komiksów i popularnej serii filmowej był, jak zapewne pamiętają nasi mali widzowie, Galem. Takim mianem starożytni Rzymianie określali ludność celtycką zamieszkującą podbijane przez nich ziemie.

Śladami Celtów powędrujemy razem z zespołem Stout, którego muzycy wystąpią w kostiumach wzorowanych na strojach podróżnych z czasów Średniowiecza i zagrają na charakterystycznych dla muzyki celtyckiej instrumentach- dudy galicyjskie, flety irlandzkie, bodhran, skrzypce, mandolina, gitara.

Jesienne spotkania z rodzicami w grupie: Myszek, Mrówek, Jeży, Żuczków, Ważek i Motylków.

Dzieci przygotowały wiersze i piosenki związane z tematyką jesienną. Tradycyjnie jak co roku kolejna z grup tym razem były to Mrówki przeszły pasowanie na przedszkolaka. Miały również miejsce wspólne pląsy z rodzicami, poczęstunek oraz wręczenie jesiennych prezentów- słoików z własnoręcznie zrobionymi ogórkami kiszonymi

 

WRZESIEŃ 2014

9 września- wycieczka i warsztaty ekologiczno- przyrodnicze w gospodarstwie w Czarnowie.
Tego dnia przedszkolaki wybrały się do Czarnowa , gdzie zostaliśmy miło przywitani przez gospodarza i jego zwierzęta. Pan zaprosił nas do wspólnego wyrabiania ciasta chlebowego, dzieci poznały różne ziarna, z których robi się mąkę, widziały piec, w którym piecze się chleb. Następnie przedszkolaki zobaczyły „hotel dla owadów”- motyli, trzmieli. Dzieci obserwowały króliki, poznały ich zwyczaje, pokarmy i środowisko życia. Największą atrakcją był bezpośredni kontakt z kozami i owcą. Dzieci także widziały różne rasy kur: Bochlinów olbrzymich, bantamek, czubatek, susseksów, zielononóżek, brakli- porównywały ich wygląd. Na koniec dzieci wykonały ze słomek, plasteliny i papieru kolorowego specjalne karmniki- wabiki dla motyli. Wyjazd był bardzo udany, dzieci otrzymały na kolację pyszny chleb upieczony właśnie w gospodarstwie w Czarnowie.

11-16 września- piknik „pożegnanie lata”

W tych dniach odbywały się spotkania dzieci z ich rodzicami, wszyscy razem żegnaliśmy wakacje. Na początku były wspólne zabawy, sportowe konkurencje, a potem razem mogliśmy zobaczyć rozwój motyla, który przedstawiła pani, która w tym roku będzie w przedszkolu prowadziła zajęcia z mbiologii. Zajęcia były bardzo ciekawe, dzieci miały szansę obejrzeć owada pod mikroskopem. To był bardzo miły dzień- dziękujemy rodzicom za przybycie.

16 września- wycieczka do sadu

Nasze Dzieci wybrały się do znanego nam już miejsca, do sadu, w którym byliśmy na wiosnę. Dzieci mogły zobaczyć jakie zmiany zaszły w sadzie, jak zmieniły się jeszcze wtedy białe drzewka. Przedszkolaki zbierały jabłka, gruszki , orzechy. Owoce zostały przywiezione do przedszkola i można było poczuć piękny zapach jabłek w przedszkolu. Wycieczka była bardzo udana, dzieci zmęczone i zadowolone.

18 września- kadra przedstawia „Krasnalowa czapka”

Tego dnia kadra przedszkolna wystąpiła dla wszystkich dzieci. Przedszkolaki były zaskoczone, roześmiane, były zachwycone występem, jednak szybko poznały swoje „Ciocie”.

23 września- teatr Guliwer „ O raju”

Dzieci wybrały się do teatru Guliwer na przedstawienie pt. „ O raju, czyli o tym, co było, kiedy nic nie było.” Dzieci pojechały na delikatną i pełną humoru opowieść o powstaniu świata. Dzieci poznawały świat przez emocje bohaterów. Przedszkolaki były zadowolone z przedstawienia, opowieść im się podobała.

25 września- Filharmonia Narodowa w przedszkolu

Tego dnia dzieci wzięły udział w koncercie Filharmonii Narodowej pt: „Spotkajmy się w Ziemiańskiej”. Do programu koncertu artyści włączyli utwory poetyckie i literackie, które wyszły spod pióra stałych bywalców „Małej Ziemiańskiej” m. In. Juliana Tuwima. Dzieci razem z artystami śpiewały, klaskały. Dzieci były bardzo zainteresowane występem.

30 września- wycieczka i warsztaty garncarskie w Bolimowie

Dzieci miały okazję tworzyć oraz wylepiać z gliny własne „ dzieła sztuki”. Była to długa i bardzo ciekawa wycieczka, która naszym przedszkolakom na pewno na długi czas pozostanie w pamięci.

 

CZERWIEC 2014

2 czerwca Dzień Wyobraźni- dodatkowy dzień z zabawką

W tym dniu nasze przedszkolaki świętowały Dzień Dziecka, dzieci mogły przynieść do przedszkola zabawkę i rozbudzić swoją wyobraźnię przy pracy z masą solną. Powstały fajne prace i było dużo radości.

3 czerwca wycieczka do Sali zabaw Kolorado

Wszystkie grupy z przedszkola wybrały się do Sali zabaw Kolorado. Dzieci zjeżdżały ze zjeżdżalni, bawiły się w kulkach, wspinały się i nie było widać na ich twarzach zmęczenia. Wszyscy bardzo miło spędzili czas, nie wiadomo kiedy minął czas zabawy i trzeba było wracać do przedszkola.

4 czerwca Dzień Sportu – ogródki działkowe ul. Perkuna

Tego dnia wszystkie dzieci z przedszkola wybrały się na działkę w ramach przedszkolnego dnia sportu. Każda grupa miała swój kolor koszulek. Dzieci zmierzyły się z przygotowanymi konkurencjami. Nie było łatwo, na dzieci czekały: skok w dal, slalomy, przeciąganie liny, skoki na piłce, rzuty do celu. Przedszkolaki zbierały za udział w każdej konkurencji stempelek. Na koniec dzieci zostały nagrodzone medalami za swój wysiłek, uczciwą walkę i wytrwałość.

5 czerwca uroczystość Dnia Mamy i Taty

W tym dniu przedstawienie, z okazji dnia Mamy i Taty oraz uroczystego zakończenia roku przedszkolnego, wystawiła grupa Żuczków. 6 czerwca zaprezentowała się grupa Jeżyków, a 9 czerwca Motylki pokazały co przygotowały.

10 czerwca przejażdżka kolejką wąskotorową połączona z piknikiem, ogniskiem

Dzieci wybrały się tego słonecznego dnia na przejażdżkę kolejką wąskotorową. Kiedy ruszyliśmy Pan Konduktor opowiedział dzieciom o kolejce, sprawdził także, czy każdy posiada bilet. Dzieci były zachwycone podróżą. W trakcie zatrzymaliśmy się, aby rozpalić ognisko. Piknik był bardzo udany towarzyszyła nam muzyka, dzieci biegały po lesie i łące grały w piłkę, odpoczywały. Pan konduktor przedstawił dzieciom wiersz J. Tuwima „Lokomotywa”, wszyscy razem zaśpiewaliśmy piosenkę i ruszyliśmy w drogę powrotną. Pogoda dopisała to był ciekawy dzień.

12 czerwca Filharmonia Narodowa w przedszkolu

Po raz kolejny przedszkole gościło Filharmonię Narodową, tym razem temat brzmiał „Pietro Chiarini- Wyszydzony zazdrośnik”- przedstawienie operowe w kostiumach (sopran, baryton, aktor, fortepian). Dzieci były bardzo zainteresowane pokazanymi kostiumami, poznały nowe głosy i interesowały się całym występem filharmonii.

13 czerwca wycieczka do nadleśnictwa w Drewnicy

Tego dnia dzieci pojechały na wycieczkę do nadleśnictwa, spacerowały ścieżką ekologiczną. Pani przewodnik pokazywała dzieciom czego nie można robić w lesie, jak należy się w lesie zachowywać. Dzieci zobaczyły małe sadzonki drzew, drzewa w które uderzył piorun, miejsca gdzie żywią się zwierzęta zimą, mrowiska, nasłuchiwały śpiewu ptaków itp. Dzieci zobaczyły jak rośnie las, widziały różne rośliny. Przedszkolaki poznały także zwierzęta leśne. Pani przewodnik włączyła dwa filmy edukacyjne, o tym, że nie należy w lesie śmiecić oraz jak dokarmiać zwierzęta w zimę. Dzieci odgadywały włączane przez Panią odgłosy zwierząt. Dowiedziały się gdzie mieszkają te zwierzęta i czym się żywią.

14 czerwca- Piknik Rodzinny

W sobotę 14 czerwca odbył się piknik rodzinny w zajeździe Pohulanka w Radwankowie Szlacheckim. Na rodziny czekały miłe atrakcje i dobre jedzenie. Nauczycielki z przedszkola wraz z Panią dyrektor przygotowały przedstawienie, było ono tak zabawne, że trzeba było ocierać łzy ze śmiechu. Na pikniku rodzinnym odbyła się także sprzedaż prac zrobionych indywidualnie przez każde dziecko oraz licytacja prac przygotowanych wspólnie przez każdą grupę. Pieniądze były zbierane na cel charytatywny. Wszystkim za przybycie i czynny udział w tej wspaniałej sobocie DZIĘKUJEMY!

16 czerwca teatr Guliwer przedstawienie „To hand”

Dzieci z grupy Motylków i Misiów pojechały do teatru Guliwer na przedstawienie „To hand” w ramach nagrody za zajęcie I miejsca w Warszawskim Festiwalu Teatralnym.

17 czerwca wycieczka do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach

Tego słonecznego dnia dzieci pojechały do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach aby wziąć udział w zajęciach: Jeżyki- „Leśne zwierzątka duże i małe”, Żuczki- „Skrzydlaci przyjaciele”, Motylki i Misie- zajęcia w powozowni- „Wio koniku”. Zajęcia były interesujące i aktywizujące dzieci. Na koniec dzieci spacerowały po Łazienkach Królewskich w poszukiwaniu pawia i wiewiórek.

24 czerwca Ogród Botaniczny Powsin

W tym dniu dzieci spacerowały razem z przewodnikami po ogrodzie botanicznym. Poznały wiele roślin takich rosnących w ogrodach i takich spoza granic Polski. Dzieciom podobało się przechodzenie przez różne labirynty wykonane z drzew i krzewów. Starsze dzieci mogły się powspinać jak w górach i zdobyć szczyt- wchodząc na skały, które tworzyły wzniesienia w ogrodzie, a także przejść przez staw po kamieniach. Na koniec dzieci pobawiły się na placu zabaw.

26 czerwca Teatr u Smoka Obiboka- „Kot w butach”

Przedszkole odwiedził Teatr u Smoka Obiboka i panowie wystawili „Kota w butach”. Dzieciom nie schodził uśmiech z twarzy, bardzo im się podobało przedstawienie.

 

MAJ 2014

6 maja Tęczowa Pasieka

W tym dniu nasze przedszkolaki wybrały się do Tęczowej Pasieki w Cieciszewie. Na początku właściciel zapoznał nas z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na jego posesji, ponieważ oprócz uli z pszczołami znajdowały się tam inne zwierzęta takie jak koguty, kury, psy. Pszczelarz przygotował dla nas prezentację multimedialną m.in. opisał budowę pszczoły, wskazując na różne ciekawostki np. uszy znajdujące się w odnóżach u pszczół. Pszczelarz też mówił o budowie ula, właściwościach miodu, czy też o tym zachowywać się w pobliżu ula i co zrobić po użądleniu przez pszczołę. Każdy przedszkolak mógł też zobaczyć ul od środka, gdyż znajdował się tam przeszklony ul. Następnie właściciel zabrał nas do pracowni tam przedszkolaki widziały maszyny i mogły skosztować miodu prosto z plastra, zobaczyły też różne figurki, świece wykonane z wosku. Na zakończenie miłym akcentem był przekazany dla każdego uczestnika wycieczki słoiczek miodu.

7 maja Koziołek Matołek

Tego dnia nasze przedszkole odwiedził Koziołek Matołek. Dzieci wspólnie z aktorami opowiadali, przedstawiali historię Koziołka Matołka. Aktorzy zapraszali do wspólnej zabawy, aktywizowali dzieci. Przedszkolaki mogły podkuć Koziołka Matołka i otrzymali bilety, aby wspólnie z nim ruszyć w podróż pociągiem. Zabawa była znakomita, a każdy przedszkolak otrzymał dyplom i kolorowankę.

13 maja Straż Pożarna

Wszystkie grupy z przedszkola wybrały się do straży pożarnej. Na początku strażacy przypomnieli w jakich sytuacjach należy dzwonić do straży, pod jaki numer, jakie dane należy podać oraz jak się zachować podczas pożaru. Następnie przedszkolaki obejrzały wozy strażackie i ich wyposażenie, mogły również w nich posiedzieć, a także przymierzyć kask strażaka. Największą przyjemność sprawiło dzieciom polewanie wody z węża strażackiego.

19 maja Teatr 6. piętro – Bromba w sieci

Grupa Motyli i Misiów tego dnia pojechała do Teatru 6. piętro na spektakl Bromba w sieci. Bromba i przyjaciele musieli pokonać Wirusa, który może zaatakować i nasze komputery, w tym celu przenieśli się do rzeczywistości wirtualnej. Dzieci z dużym zaciekawieniem obejrzeli spektakl, który nie tylko opowiadał, ale śpiewał i tańczył, dzieci nuciły po wyjściu fragmenty piosenek. Spektakl pokazał, co należy robić, aby spotkanie z technologicznym światem było radosne i rozsądne. Była to sztuka o przyjaźni, odwadze i pytaniach bez odpowiedzi, które należy zadawać.

20 maja Stadnina Koni Patataj

W tym dniu nasze przedszkolaki pojechały do Stadniny Koni Patataj w Kaniach. Zapewniono nam tam sporo atrakcji m.in. widzieliśmy siodlarnię, dzieci mogły przejść przez stajnię, wejść do boksu konia, pogłaskać konie odpoczywające w tym momencie w stajni, poznać ich imiona. Następnie każde dziecko mogło przejechać się na kucyku pod okiem profesjonalistów, sprawiało to przedszkolakom wielką radość. Niezwykła okazała się także przejażdżka bryczką przez las, każdy mógł odpocząć. Na koniec dzieci pobawiły się na placu zabaw i wspólnie piekliśmy kiełbaski na ognisku. Przed powrotem do przedszkola wstąpiliśmy do Muzeum Motoryzacji i techniki w Otrębusach. Wszyscy byli pod wrażeniem aut tam się znajdujących, ich kształtów, kolorów. Dzieci widziały także stare rowery, motocykle. Pani oprowadziła nas po muzeum opowiadała historię aut, wspominała o znanych osobach, które nimi jeździły.

26 maja uroczystość Dnia Mamy i Taty

W tym dniu rozpoczęliśmy obchody Dnia Mamy i Taty z uroczystym zakończeniem roku przedszkolnego. 26 maja prezentowała się grupa Pszczółek, 27 maja występowały Mrówki, natomiast 30 maja przedstawienie wystawiły Misie, dla nich był to szczególnie wyjątkowy dzień, ponieważ ta grupa powoli żegna się z przedszkolem.

27 maja Teatr Guliwer Konik Garbusek

Tego dnia przedszkolaki były w teatrze Guliwer na przedstawieniu po rosyjsku Konik Garbusek zespołu z Krasnojarska, w ramach festiwalu Korczak. Spektakl był tłumaczony na język polski, aktorzy grali muzykę na żywo, na scenie, dużo śpiewali i mieli fantastyczne kolorowe kostiumy ręcznie wykonane, które przykuwały uwagę dzieci. Jednym z najlepszych momentów, było pojawienie się na scenie wielkiego wieloryba. Nasze dzieci otrzymały nagrody w postaci książki i odznaczeń teatromaniaka na zakończenie edukacji teatralnej, zostaliśmy nagrodzeni przez innych brawami.

29 maja Filharmonia Narodowa w przedszkolu

Po raz kolejny przedszkole gościło Filharmonię Narodową, tym razem temat brzmiał „ Instrumenty z góry partytury- kwintet dęty”. Dzieci poznały takie instrumenty jak: obój, flet, klarnet, fagot i róg. Dzieci były bardzo zainteresowane poznanymi instrumentami.

 

KWIECIEŃ 2014

1 kwietnia- wycieczka na komisariat Policji
Nasze przedszkole było z wizytą na Komendzie Policji. Przedszkolaki miały okazję poznać zawód policjanta. Rozmawiały z policjantami i zadawały im mnóstwo pytań. Z bliska zobaczyły mundur policyjny, wyposarzenie policjanta oraz wozy policyjne.

2 kwietnia- wycieczka do biblioteki
Motylki i Zerówka rozbudzały swoje zainteresowania czytelnicze i wybrały się do biblioteki pedagogicznej przy ulicy Gocławskiej. Zapoznały się ze zbiorami tejże biblioteki. Miały okazję zobaczyć i obejrzeć książki, które powstały dawno, dawno temu.

8 kwietnia- teatr Urwis w przedszkolu
Do naszego przedszkola zawitał Teatr Urwis z przedstawieniem pt: „Kopciuszek”. Choć nasze przedszkolaki znają już tę bajkę, to dzięki aktorom jeszcze raz dały się porwać tej wspaniałej fabule .

7 kwietnia- Wycieczka do fabryki czekolady Wedel
najstarsze przedszkolaki pojechały do fabryki Wedla. Miały niepowtarzalna okazję zobaczyć z bliska jak powstają ich ulubione łakocie.

10 kwietnia- wycieczka do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Motyle i Zerówka była w Muzeum w

Łazienkach Królewskich na warsztatach „ Zostań nadwornym artystą”. Przedszkolaki poznały trochę historii o królu Polski- Stanisławie Auguście Poniatowskim. Dowiedziały się o jego sympatii do artystów, w których się sami wcielili malując pastelami piękne prace.

15 kwietnia- wycieczka do Muzeum Etnograficznego
Żuczki, Motyle oraz Zerówka zawitały w Muzeum Etnograficznym na warsztaty „ Pisanki wielkanocne” . Poznały stare zwyczaje wielkanocne oraz mogły same stworzyć przepiękne pisanki.

16 kwietnia- kurczaczki w przedszkolu J
W tym dniu do naszego przedszkola zawitały małe kurczaki. Wszystkie dzieci były nimi oczarowane i żadne nie bało się dotknąć małego stworzenia. Właścicielka kurczaczków ciekawie opowiadała o hodowli i życiu małych kurczaków, a dzieci były zainteresowane wszystkim, o czym Pani mówiła.

17 kwietnia- wycieczka do Pałacu w Wilanowie
Dzieci z naszego przedszkola pojechały do pałacu w Wilanowie, by tam poznać jak kiedyś żył król Polski Jan III Sobieski. Przedszkolaki miały okazje zobaczyć jak żyła i mieszkała rodzina królewska.

24 kwietnia- teatr Kamienica „Miś Uszatek”
W tym dniu wszystkie dzieci wybrały się do Teatru Kamienica na przedstawienie „ Miś uszatek”. Przedszkolaki poznały sympatycznego Misia i jego przyjaciół i razem ze swoimi ciociami wspaniale się bawiły.


28 kwietnia- wycieczka do sadu

Nasze Dzieci pojechały na rewelacyjna wycieczkę do sadu. Wszystkie dzieciaki miały okazje zobaczyć jak wygląda Jabłoń wczesna wiosną. Odwiedziły również sortownię jabłek by móc z bliska zobaczyć jaką drogę przebywają ich ulubione owoce, nim trafią do domu czy przedszkola.

29 kwietnia- muzeum Fryderyka Chopina
Wszyscy pojechaliśmy do Muzeum F. Chopina. Dzieci i ich ciocie poznały życiorys sławnego, polskiego kompozytora. Miały okazje posłuchać jego utworów. Wszystkie dzieci były bardzo zainteresowane i zadawały mnóstwo pytań by jak najwięcej się dowiedzieć

 

MARZEC 2014

4 marca- Muzeum Ewolucji

Tego dnia przedszkolaki z grup: Jeżyki, Żuczki, Motylki i Zerówki zwiedziły Muzeum Ewolucji, gdzie oprócz podziwiania modeli dinozaurów, mogły również usłyszeć ciekawe historie dotyczące początów istnienia ludzi.

11 marca Teatr Duet

Nasze przedszkole odwiedzili artyści z teatru Duet. Zaprezentowali dzieciom spektakl pod tytułem "Kotek i kogutek". Przedstawienie opowiadało o wartości przyjaźni i kładło nacisk na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

12 marca- IV Warszawski Przegląd Teatrów Przedszkolnych

Nasze Dzieci spektaklem " Brzydkie Kaczątkko" wygrały Przegląd Teatrów Przedszkolnych. W tym dniu wszystkie przedszkolaki miały okazję podziwiać umiejętności aktorskie swoich kolegów, podczas specjalnego pokazu.

18 marca –Muzeum Historyczne

Trzy najstarsze grupy przedszkolaków odwiedziły Muzeum Historczne. Dzieci uczestniczyły w zajęciach warszatowych połączonych ze słuchaniem legendy o Bazyliszku. Wszystko miało miejsce w podziemiach Starego Miasta.

20 marca- Filharmonia Narodowa

W tym dniu nasze przedszkole odwiedzili muzycy z Filharmonii Narodowej. Dzieci wysłuchały koncertu pod tytułem " Saksofoniczny zawrót głowy" z wykorzystaniem skasofonu soporanowego, altowego, tenorowego i barytonowego.

25 marca- Muzeum Archeologiczne

Jeżyki, Żuczki, Motylki i Zerówki wzięły udział w warsztatach w Muzeum Archeologicznym. Dzieci wykonały także koraliki z modeliny, na których odtwarzały pradawne wzory.

31 marca nasze przedszkole odwiedziła Panda, która zapoznała dzieci z kulturą Azji. Przy okazji przedszkolaki wzięły udział w sesji fotograficznej, której efekty rodzice będą mogli podziwiać już wkrótce.

 

LUTY 2014

4 lutego- Zwiedzanie Stadionu Narodowego

Nasze dzieci zwiedzając Stadion Narodowy poznały drogę, którędy piłkarze przybywają na stadion, zobaczyły także jak wygląda Strefa Zawodnicza, poznały zakamarki piłkarskiej szatni oraz weszły na płytę boiska

11marca-wyjazd do Biblioteki

W ramach obchodu „Roku Tuwima” dzieci odwiedziły bibliotekę, gdzie w bardzo ciekawy sposób zapoznane zostały z osobą Juliana Tuwima. Poznały także wiele wierszy napisanych przez p. Tuwima, które bardzo zainteresowały oraz rozśmieszały najmłodszych „czytelników”.

18 marca- wycieczka do Teatru Studio.

W tym dniu pojechaliśmy do teatru Studio na zajęcia warsztatowe pt. „Zwiedzanie teatru od kulis”. Nasze dzieci miały możliwość zobaczyć pracę aktora i innych osób, których normalnie nie widać z widowni. Poznały także różne zakamarki teatru, a nie było ich mało.

25- wyjazd do teatru Guliwer „Byczek Fernando”

"Byczek Fernando" to spektakl, w którym aktorzy opowiadali dzieciom o pokojowo nastawionym do świata byczku, który zamiast brać udział w korridzie wolał wieść spokojne, radosne życie, przesiadywać pod ulubionym drzewem i wąchać kwiaty. Bajka przypominała o tym, że pokój na świecie jest najważniejszy.

STYCZEŃ 2014

7 stycznia Teatr Urwis
Tego dnia do przedszkola przyjechał Teatr Urwis z przedstawieniem pt. „Bajeczna Kraina”. Aktorzy zachwycili małych widzów wprowadzając ich w magiczny świat baśni.

14 stycznia Bal Karnawałowy
Nasze przedszkolaki bawiły się na Balu Karnawałowym pod nazwą „W bajecznej krainie”. Każde dziecko było przebrane za swojego ulubionego, bajkowego bohatera. Zabawie towarzyszyły kolorowe balony, konkursy oraz najlepsze dyskotekowe przeboje.

15 stycznia Koncert Belcanto
W naszym przedszkolu odbył się koncert z instrumentami orkiestrowymi Belcanto, pt. „Babeczki babuni”. Oprócz „uczty dla ucha”, zaprezentowany został saksofon, który dzieciom bardzo przypadł do gustu

20 – 24 stycznia- Dzień Babci i Dziadka
Każda grupa z zaangażowaniem wystąpiła dla swoich ukochanych dziadków. Przedstawienia zakończone zostały dużymi brawami, wspólnymi zabawami oraz smakowitym poczęstunkiem.

23 stycznia- koncert Filharmonii Narodowej
Tego dnia w przedszkolu odbył się koncert Filharmonii Narodowej pt. „Moja poezja to są proste dziwy”. Przed dziećmi wystąpił także aktor. Zaprezentowane zostały instrumenty muzyczne tj. saksofon i akordeon.

23 stycznia_ wycieczka na Torwar
Nasze dwie najstarsze grupy tj. Motylki i Misie wyjechały na podziwianie zawodów w łyżwiarstwie figurowym, solowym na Torwarze. Kilkunastoletnie dziewczynki prezentowały zachwycające umiejętności do przepięknych utworów muzyki poważnej.

31 stycznia- wyjazd do Teatru „Lalka”
W ostatnim dniu stycznia przedszkolaki były w Teatrze Lalka na spektaklu pt. „Czerwony Kapturek”. Oprócz tradycyjnego oglądania przedstawienia nasze dzieci mogły włączyć się w zabawę z aktorami. Ta niekonwencjonalna wersja bardzo przypadła wszystkim do gustu. Zabawa była przednia.

GRUDZIEŃ 2013

4 grudnia - Teatrzyk w przedszkolu

Nasze przedszkole odwiedził teatr Urwis z przedstawieniem pt ,,Mały czarodziej”. Podczas spektaklu dzieci pomagały małemu czarodziejowi odnaleźć różyczkę , a także poznawały magię. Główny bohater dzięki pomocy i zaangażowaniu dzieci pokonał swoje słabości i odzyskał wiarę w siebie.

5 grudnia- Koncert Filharmonii Narodowej

Tego dnia dzieci wzięły udział w koncercie pt. ,,Na dworze Króla Słońce”. Odwiedziła nas para tancerzy baletu dworskiego Cracovia, Danza, tańcząca do muzyki granej na trąbce barokowej oraz fortepianie. Dzieci wykazywały bardzo duże zainteresowanie występem.

6 grudnia- Zabawa Mikołajkowa w przedszkolu.

W tym dniu w naszym przedszkolu odbyła się zabawa mikołajkowa. Nasze przedszkole odwiedził także Mikołaj i obdarował wszystkie dzieci prezentem. Dzieci miały też okazję pobawić się oraz potańczyć z samym Mikołajem. Zabawa była przednia.

10 grudnia- Wyjazd do teatru Guliwer.

Tego dnia nasze przedszkolaki pojechały do teatru Guliwer na spektakl pt. ,,Tajemnica wigilijna”. Dzieci oglądały historię anioła, który zszedł na ziemię poznać ludzi i tajemnice świąt. Mimo początkowych trudności udało mu się nie tylko znaleźć na ziemi przyjaciela, ale zarazić ludzi swoją dobrocią i nadzieją.

16,17,18,19 grudnia- Jasełka w przedszkolu.

W tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia dzieci ze wszystkich grup przygotowały przedstawienia jasełkowe i spotkania wigilijne z rodzicami. Każda grupa przedstawiła piękny i niepowtarzalny program. Były to przepiękne chwile w świątecznej atmosferze spędzone z najbliższymi.

LISTOPAD 2013

6 listopada Szewczyk Dratewka
W dniu 6 listopada w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt: „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu Teatru Narwal.. Dzieci miały okazję poznać przygody Szewczyka odgrywane przez aktorów i lalki teatralne. Przedszkolaki oglądały przedstawienie z wielkim zainteresowaniem i brały w nim czynny udział. Było to dynamiczne i przepełnione humorem widowisko, z barwną scenografią i różnorodnym podkładem muzycznym.

5 listopada wyjazd do muzeum Archeologicznego
W dniu 5 listopada grupa Motylków oraz Zerówka miała okazję odwiedzić Muzeum Archeologiczne. Zajęcia zostały poprzedzone  zwiedzaniem fragmentu wystawy stałej Pradzieje ziem polskich, a następnie  dzieci  poznały  technikę ręcznego lepienia, dzięki której można wykonać naczynie dowolnego, wcześniej zaplanowanego kształtu oraz samodzielnie spróbowały swych sił w owej technice.

12 listopada Tymoteusz wśród ptaków
12 listopada dzieci pojechały do teatru Baj na spektakl ,, Tymoteusz wśród ptaków”.  Była to opowieść o przygodzie misia Tymoteusza, która  przydarza mu się wiosną, kiedy postanowił zaopiekować się... jajkiem.  Było to naprawdę trudne zadanie dla misia – uczył  się  podpatrując ptaki, angażował  też w sprawę swojego Tatę. Starał  się jak najlepiej wywiązać z obowiązku. Był to rozśpiewany, roztańczony spektakl, który naprawdę potrafił przywołać wiosnę w listopadzie.

19 listopada wycieczka do Multikina „Filmowe vademecum przedszkolaka”
19 listopada dzieci miały okazję odwiedzić Multikino, gdzie odkryły tajemnice kina oraz sekrety tworzenia i wyświetlania filmów na wielkim ekranie. Przedszkolaki zwiedziły kabinę projekcyjną, kasy biletowe, gdzie dowiedziały się mnóstwo informacji dotyczących pracy w kinie. Wycieczka zakończyła się obejrzeniem 4 krótkich polskich bajek dla dzieci.

21 listopada - koncert Filharmonii Narodowej
Tego dnia w  naszym  przedszkolu odbył się koncert Filharmonii Narodowej w programie  znalazły  się wybrane tańce z okresu baroku. W tym  tanecznym spektaklu nie zabrakło  również elementów pantominy oraz muzyki instrumentalnej inspirowanej tańcem. Dzieci przeniosły się  na bal do pałacu w Wersalu, dowiedziały się jak  tańczono na francuskim dworze, które tańce królowały w czasie dworskiej zabawy; jak przygotowywano się do balu na dworze Króla Słońce. Podczas tego wspaniałego występu przedszkolaki miały okazje usłyszeć trąbkę, fortepian oraz podziwiać  tancerzy krakowskiego Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

26 listopada- Centrum Nauki Kopernik
26 listopada nasze przedszkolaki pojechały do Centrum Nauki Kopernik. Już na samym wejściu przywitał nas mówiący robot. W trakcie pobytu w CNK dzieci  poznały różne prawa fizyki, samodzielnie wykonując doświadczenia i eksperymenty. Wszystkiego mogli dotknąć! Wykonywali instrumenty z przedmiotów codziennego użytku, badali właściwości powietrza i wody, eksperymentowali z dźwiękami.  Starsze grupy zwiedziły  planetarium i w jednej chwili znaleźli się „Pod rozgwieżdżonym niebem”. Poznali przyczyny powstania Słońca, Księżyca i Ziemi.

PAŹDZIERNIK 2013

1 października „Stajnia na Kępie”
Tego dnia dzieci pojechały na wycieczkę do kompleksu rekreacyjnego „Stajnia na Kępie”. Podczas zajęć teoretycznych w stajni przedszkolaki poznały zwyczaje i sposób życia koni, oraz zapoznały się ze sprzętem jeździeckim. Kolejnym etapem była gra terenowa „poszukiwanie sprzętu jeździeckiego”, który ukryty był na otaczających ośrodek malowniczych łąkach. Na zajęciach plastycznych dzieci tworzyły wyjątkowe konie, wykorzystując różne techniki plastyczne oraz dostępne materiały. W trakcie całego pobytu mieliśmy okazję wykorzystać zdobytą wiedzę. Każde dziecko mogło pogłaskać, nakarmić oraz nawiązać kontakt ze zwierzęciem.
Pod koniec wycieczki dzieci uczestniczyły w zabawach przy ognisku, następnie jedliśmy kiełbaski. Najbardziej wyczekiwanym momentem była jednak możliwość krótkiej przejażdżki na kucyku. Dodatkowo starsze dzieci uczestniczyły w kursie pierwszej pomocy „Uczmy się ratować życie”.

3 października- teatr „Urwis”
Nasze przedszkole odwiedził teatr Urwis z przedstawieniem „Pippi Wędrowniczka”. Mogliśmy obserwować jak sympatyczna rudowłosa Pippi odkrywa nieznany dla niej świat w poszukiwaniu swojego taty Pirata. Humorystyczna bajka uczyła dzieci zaradności, samodzielności oraz daje możliwość poznania elementów kultury różnych zakątków świata, Dzieci poznawały także różnorodne ubiory, obyczaje, muzykę itp.

8 października- teatr Guliwer "Ferdynand Wspaniały".
Dzieci pojechały do teatru Guliwer na spektakl "Ferdynand Wspaniały". Była to opowieść o psie, który pewnego dnia śni, że jest człowiekiem. Odbywa bajkową, pełną fantazji i humoru podróż przez ludzki świat. Odwiedza słynnego krawca, zjada doskonały posiłek w eleganckiej restauracji, podróżuje windą aż do chmur, bierze udział w wystawie psów, a nawet rozprawia się z szajką złodziei, która grasuje w mieście. Ferdynand Wspaniały to wzór uczciwego i prawego postępowania, swoimi manierami wyróżnia się z tłumu. Sympatyczny, pełen wdzięku bohater łatwo podbił serce każdego dziecka.

15 października- wycieczka do ZOO
W tym dniu wybraliśmy się na wycieczkę do warszawskiego ZOO. Pogoda dopisała i pozwoliła nam na spokojne odwiedzenie wszystkich zwierząt. Pierwszym punktem było nakarmienie zwierząt z mini zoo- świnek, owieczek. W dalszej części spaceru dzieci same proponowały i przypominały gdzie jeszcze chcą iść i jakie zwierzęta chcą zobaczyć znając nawet ich imiona . To uświadomiło nas w przekonaniu, że nasze dzieci są częstymi gośćmi w ZOO.

17 października- Filharmonia Narodowa w przedszkolu
Po raz kolejny przedszkole gościło Filharmonię Narodową. Tym razem tematem przewodnim były piosenki „ Ze sceny i ekranu/przygoda z piosenką” . Naszej publiczności zaproponowano znane piosenki pochodzące z adresowanych do niej musicali, filmów oraz popularnych programów telewizyjnych.

23 października- Jesienne spotkanie grupy Jeżyków
Gośćmi Jeżyków byli rodzice, którzy mieli okazję posłuchać wokalnych popisów swoich pociech, oraz potańczyć razem z nimi. Wspólnej zabawie towarzyszył poczęstunek.

24 października- Jesienne spotkanie grupy Żuczków
Rodzice Żuczków mieli okazję posłuchać wierszy i piosenek w wykonaniu swoich pociech. Dodatkowo dzieci zagrały na instrumentach perkusyjnych. Tematem przewodnim występu były związane z aktualną pora roku porządki, zwierzęta oraz zjawiska atmosferyczne, stąd w programie nie mogło zabraknąć ulubionej przez dzieci piosenki „Błyskawica- grzmot”. Występ zakończył wspólny taniec z rodzicami, a następnie był poczęstunek i wręczenie jesiennych prezentów- słoików z własnoręcznie zrobionymi ogórkami kiszonymi.

25 października - Jesienne spotkanie grupy Misiów
Grupa Misiów- Zerówki na jesiennym spotkaniu z rodzicami wystąpiła z przedstawieniem „Piotruś Pan”. Dzieci przeniosły się do Krainy Nibylandii, a stamtąd wraz z rodzicami do afrykańskiej dżungli, indiańskiej wioski, krainy magicznych mórz, gdzie zamieszkują syreny, oraz na statek Kapitana Haka i jego piratów.

Jesienne spotkanie grupy Motylków
Dzieci z grupy Motylków przygotowały wiersze i piosenki poświęcone tematyce jesiennej. Miały również miejsce wspólne pląsy z rodzicami oraz wręczenie własnoręcznie wykonanych ogórków kiszonych.

29 października- Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim
Przedszkolaki wybrały się do Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Starsza grupa uczestniczyła w warsztatach „Papierowe szuru-buru”. Tematyka warsztatów wprowadziła dzieci w zagadnienia rzeźby. Dzieci wzięły udział w dyskusji na temat: „Co to jest sztuka?”. Na koniec samodzielnie wykonały papierowe rzeźby, które zabrały do przedszkola na pamiątkę.Warsztaty dostarczyły dzieciom wiele ciekawych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. Młodsza grupa
podczas swoich warsztatów „Kolory i kształty” odszukiwała kształtów wśród prac słynnych malarzy a także poznała barwy ciepłe i zimne, z których na koniec dzieci stworzyły własne prace.

30 października- Przedszkole odwiedził zespół Belcanto.
Dzieci wzięły udział w koncercie z instrumentami orkiestrowymi pt. Wirujące liście oraz poznały altówkę.

WRZESIEŃ 2013

2 września – Warsztaty muzyczne, podróż w krainę dźwięku
Po uroczystej inauguracji roku przedszkolnego 2013/2014 najstarsze przedszkolaki z grupy ,,Misiów” i ,, Motylków” wybrały się na warsztaty muzyczne, czyli podróż w krainę dźwięku. Dzieci poznały: studio dźwiękowe (uchem po mapie), filharmonię (tajniki muzyki klasycznej i nie tylko), instrumentarium (skąd się biorą dźwięki?), cztery pory roku (skąd muzycy biorą inspiracje?)

3 września – Kulinarny wtorek
Tego dnia wszystkie przedszkolaki wspólnie kisiły ogórki, projektowały etykietę na słoik, rozmawiały na temat zdrowotnych właściwości kiszonek.

5 września – Warsztaty muzyczne w siedzibie Orkiestry Symfonia Varsovia
Najstarsze przedszkolaki z grupy ,,Misiów” i ,,Motylków” wybrały się na warsztaty muzyczne, gdzie miały możliwość nagrania w prawdziwym studio nagraniowym piosenki oraz uczestniczyły w następujących projektach: Kreatywne dźwięki, Olé ! – hiszpańskie rytmy, Jak to gra, Ser – realizm, Władca ciszy.

10 września – wycieczka do chaty Hałabały
Nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę nad Zalew Zegrzyński, gdzie miały okazję zwiedzać pobliski las, w którym poznały jego mieszkańców (bobry oraz ich zwyczaje). Dzieci poznały również tradycję, zwyczaje, technologię pieczenia chleba, własnoręcznie robiły zakwas oraz zagniatały chleb.

17 września – Wyjazd do teatry Roma na przedstawienie pt. ,,Mały Książe”
Przedszkolaki tego dnia wybrały się na piękny spektakl pt. ,,Mały Książe”, który odbył się w teatrze Roma. Dzieci miały okazję poznać małą scenę teatru Roma i doznać wspaniałych przeżyć podczas spektaklu.

18 września – Wycieczka na stadion Legii w Warszawie
W tym dniu przedszkolaki wybrały się na stadion Legii w Warszawie, gdzie poznały strukturę stadionu. Dzieci miały możliwość wejść na murawę oraz do szatni piłkarzy.

19 września – Koncert Filharmonii Narodowej ,,Muzyka na koniec czasu”. Rozmowy na cztery głosy
Nasze przedszkolaki uczestniczyły w pięknym koncercie Filharmonii Narodowej, miały możliwość wysłuchania pięknego koncertu. Poznały takie instrumenty jak: klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian.

24 września – Wycieczka do Wioski Indiańskiej w Powsinie
Przedszkolaki w tym dniu były na wycieczce w pięknym parku kultury w Powsinie, w którym brały udział w zajęciach zorganizowanych w wiosce Indiańskiej. Każde dziecko otrzymało indiańskie imię. Dzieci poznały tradycję, zwyczaje, historię Indian, strzelały z łuku.

26 września – Pożegnanie lata na ogródkach działkowych przy ul. Perkuna
Tego dnia przedszkolaki z grup ,,Żuczków”, ,,Motylków” i ,, Misiów” razem ze swoimi rodzicami, bawiły się na pikniku rodzinnym ,,Jesienna spiżarnia’’ . Były konkursy rodzinne, zabawy. Jedną z atrakcji pikniku był pokaz ,,szalonych naukowców” i ich eksperymentów.


CZERWIEC 2013

4 czerwca- wyjazd do centrum rozrywki Kolorado
Tego dnia Nasze przedszkolaki pojechały do Sali zabaw „Kolorado”, gdzie oprócz tradycyjnych zabawek, zjeżdżalni pojawiło się mnóstwo konstrukcji wyposażonych w wiele ciekawych urządzeń na bazie sprężonego powietrza, przeznaczonych do interaktywnej zabawy piłeczkami (fontanny, armatki, stoły kreatywne itp.). Dzieci tego dnia bawiły się świetnie.

 

5 czerwca Dzień Sportu
Ponieważ w tym roku dopisała nam pogoda mogliśmy na terenie naszego placu zabaw na działce przy ul. Perkuna zorganizować Dzień Sportu. W tym roku miał on charakter Olimpiady, której przyświecało hasło „Wyżej! Dalej! Mocniej!”. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone „złotymi” medalami. Ruch i wspólne działania sportowe to świetna zabawa, dająca naszym dzieciom niesamowitą radość uczestnictwa i zaprezentowania swoich umiejętności.

 

7 czerwca- Teatr Animacji  Falko show „ Złota Ryba”

Tym razem dzieci obejrzały klasyczną bajkę przedstawioną w formie obrazu i magnezu o nieco zmienionej wersji, ale z tym samym przekazem i morałem. Narratorem był kapitan żeglugi morskiej, który po wielu latach spędzonych na morzu postanowił zająć się tym czym lubił najbardziej czyli snuciem opowieści. Dzieci chętnie uczestniczyły w przedstawieniu śpiewając i odpowiadając na pytania dotyczące treści przedstawienia.

 

13 czerwca- Koncert Filharmonii Narodowej „Przeboje muzycznego teatru” – pod tym tytułem powrócił lubiany i ceniony temat z udziałem duetu wokalnego. W jego wykonaniu zabrzmiały piękne melodie pochodzące z oper, operetek i musicali, a więc trzech najważniejszych gatunków w historii teatru muzycznego. Filharmonicy oparli się  na kompozycjach powstałych w XIX i XX wieku. Włączyli też piosenki ze znanych polskich i zagranicznych filmów, które bardzo spodobały się naszym dzieciom.

 

20 czerwca – WYCIECZKA do Ogrodu Botanicznego w Powsinie
Tego dnia przedszkolaki mogły obejrzeć kolekcje Flory Polski. Prezentowane rośliny naturalnie występujące na terenie Polski bardzi interesowanły dzieci. Tutaj z bliska mogliśmy podziwiać nie tylko rośliny pospolite, ale również i te których spotkanie w naturze jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Podstawę Kolekcji stanowiły gatunki roślin rodzimych dziko występujących, objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową oraz rośliny zagrożone wyginięciem.

MAj 2013

9 maja- Centrum Sztuki Współczesnej „Zaczarowany zamek sztuki”.

Podczas wizyty w Zamku Ujazdowskim przedszkolaki miały okazję przekonać się, że sztuka może mieć także związek z czarami. Dzieci "wyczarowywały" obrazy oraz poznawały ich historię. Warsztaty okazały się być bardzo ciekawe dla wszystkich przedszkolaków. Każdy opuścił Zamek z własnoręcznie ozdobioną magiczną różdżką.

14 maja- teatrzyk w przedszkolu Pomarańczowy Cylinder „Profesorek Wodorek”.
Mieliśmy okazję obejrzeć wspaniałe przedstawienie pt. „ Profesorek Wodorek”, które okazało się niezwykle ciekawe oraz śmieszne. Przedszkolaki bawiły się przednio. Jednak nie tylko o śmiech chodziło w przedstawieniu. Był też morał by dbać o nasza planetę, bo inaczej może zamienić się w wielkie wysypisko, na którym zamieszkiwały będą Śmieciuchy.

16 maja Koncert filharmonii Narodowej „CO SŁYCHAĆ W MUZYCE XX WIEKU?”

W tym dniu odwiedzili nas muzycy z Filharmonii, przynosząc ze sobą instrumenty muzyczne, takie jak flet, skrzypce, akordeon i altówka. Tematem przewodnim tego spotkania była piracka wyprawa po skarb. Mieliśmy okazję usłyszeć różne interpretacje współczesnych utworów muzycznych, okazało się nawet, że znaną przyśpiewkę „Pije Kuba do Jakuba” można zagrać na wiele różnych sposobów. Fascynujący był również szybki „Lot trzmiela” oraz możliwość przeniesienia się w wyobraźni na statek piracki, słuchając pięknej, pirackiej muzyki w wykonaniu naszych gości.

16 maja- wycieczka do Straży Pożarnej.

Tego dnia dzieci wraz z ciociami odwiedziły jednostkę straży pożarnej przy ulicy Majdańskiej. Panowie strażacy oprowadzili nas po jednostce, którą oglądaliśmy słuchając ciekawych historii o pracy strażaków. Panowie pokazali nam między innymi jak wygląda umundurowanie strażaka, gotowego do akcji gaśniczej, jak wygląda centrum dowodzenia, a nawet jak zjeżdżają po rurze. Widzieliśmy też najdłuższy w Warszawie wóz strażacki, a na koniec sami mogliśmy się poczuć strażakami wsiadając do wozu, a później zraszając pobliskie trawniki za pomocą węża strażackiego.

KWIECIEŃ 2013

2 kwietnia – „Kot w butach”- przedstawienie teatru Miś z Nowego Sącza

Spektakl oparty był na tradycyjnym tekście bajki , dekoracje i kukiełki również w konwencji klasycznej. Przedstawienie bardzo spodobało się dzieciom ponieważ prezentowane postaci znają z ilustracji książek lub kącika zabawek, pluszaków i lalek, którymi bawiło się starsze rodzeństwo lub nawet rodzice. Animacja również nie była złożona, za którą nadążały nawet najmłodsze dzieci.

16 kwietnia mieliśmy niepowtarzalną możliwość gościć w naszym przedszkolu przenośne planetarium. Była to rewelacyjna okazja do pogłębienia wiedzy na temat zjawisk astronomicznych. Nadmuchiwana ogromna kopuła stanowiła idealną namiastkę kosmosu.
Wewnątrz odbyła się ciekawa projekcja, dzięki której przedszkolaki poznały fazy księżyca, znaki zodiaku, układ planet i wiele innych  astronomicznych procesów. Zaciemnione wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat i umożliwiło dogłębne przeżycie każdej fazy multimedialnej projekcji. Przedszkolakom taka nietypowa lekcja bardzo się podobała i sprawiła ogromną radość.

18 kwietnia Nasze Przedszkolaki uczestniczyły w koncercie Filharmonii Narodowej pt. ,,Józef Haydn-aptekarz``. Dzieci poznały różne rodzaje głosów, zarówno żeńskich jak i męskich np. sopran, tenor, czy bas. Był to dla dzieci bardzo interesujący koncert ze względu na różnorodność przedstawianych form.

23 kwietnia- koncert Belcanto podczas którego razem z Dudusiem i Guciem muzycznie powitaliśmy wiosnę. Dzieci i ciocie miały okazję przypomnieć sobie, że „kwiecień, plecień, bo przeplata…” doskonale się przy tym bawiąc. Przy wtórze dźwięków gitary i fletu można było na chwilę zamienić się bociana lub żabkę, potańczyć, pośpiewać, a nawet zrobić wiosenne porządki w ogródku babci. Poznaliśmy bardzo ciekawe instrumenty, takie jak grzechotka z tykwy i muszelek o tajemniczo brzmiącej nazwie „kabaza”, czy grzechotka z kozich kopytek. Pojawiła się również „zakręcona” grzechotka, złożona kolorowych, plastikowych zakrętek. Dużo radości, wspaniała muzyka i doskonała zabawa – to wszystko stało się naszym udziałem podczas tego koncertu.

24 kwietnia- Teatr Baj, przedstawienie pt. „Pan Maluśkiewicz”

Przedstawienie przeniosło wszystkich malusińskich w świat snu, muzyki i zabawy którą może dać spotkanie ze sztuką. Dowcipny wiersz o tyciusieńkim podróżniku- Panu Maluśkiewiczu, stał się pretekstem do podróży w świat pełen „cudów i dziwów”, w którym nawet dobrze znane dzieciom wiersze przybrały niespodziewane kształty .Na spektakl składały się następujące wiersze Juliana Tuwima: „Cuda i dziwy”, „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”, „Abecadło”, „Pan Tralaliński”, „Mowa ptaków”, „Ptasie radio”, „W aeroplanie”, „Taniec”.

25 kwietnia -Muzeum Łowiectwa i jeździectwa. Oprócz zwiedzania muzeum nasze przedszkolaki miały możliwość wzięcia udziału w lekcji muzealnej o tematyce „Za co lubimy konie?”. Następnie wykorzystując ładną pogodę udaliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich.

11 kwietnia – - wycieczka na farmę nauki i zabawy „Cztery Pory Roku” w Powsinie
Dzieci odwiedziły farmę, na której zobaczyły jak żyją zwierzęta, uczestniczyły w  ich karmieniu i pielęgnacji, a także przyjrzały im się z bliska, dotknęły, a nawet pogłaskały. Uczestniczyły także w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci topiły również Marzannę, którą wcześniej własnoręcznie wykonały.

MARZEC 2013

5 marca- teatrzyk w przedszkolu „Królowa Śniegu” teatr Miś z Nowego Sącza. Dzieci obejrzały inscenizację znanej bajki o Kaju i Gerdzie, czyli o przyjaźni i miłości. W przedstawieniu wykorzystane zostały lalki- kukiełki. Zaskoczeniem i dużą atrakcją okazał się sztuczny śnieg który wprowadził widzów w magiczny, zimowy nastrój.

6 marca- zajęcia ornitologiczne
Dzieci dowiedziały się jakie ptaki można spotkać nad Wisłą. Pan ornitolog pokazał piękne fotografie, odtworzył śpiew, a nawet pozwolił dzieciom dotknąć odciski ptasich nóżek. Przedszkolaki wcieliły się w cierpliwą czaplę, nurkującego kormorana oraz hałaśliwą rybitwę. Dowiedziały się również, jak używając kilku przedmiotów, które można znaleźć w każdym domu, skonstruować prosty karmnik. Starsze przedszkolaki wykonały eksperyment pokazujący, że można zbudować sztuczną wyspę, której nie zatopi nagły przypływ, a bezbronne ptaki będą mogły spokojnie gniazdować.

7 marca- koncert Filharmonii Narodowejpt „Pora na jazz, jedzie pociąg z daleka”. Jazz jest gatunkiem muzycznym łączącym bluesa, ragtime, i muzykę europejską. Dzieci miały okazję przyjrzeć się i wsłuchać w ciekawe, jak również stosowne do tego gatunku instrumenty perkusyjne, gitarę elektryczną i fortepian. Bardzo atrakcyjne były improwizacje wokalne solistki, która wykonywała znane dzieciom piosenki.

14 marca- Muzeum Wojska Polskiego
Przedszkolaki odwiedziły Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie uczestniczyły w lekcji pod tytułem ,,Rycerstwo". Poznały historię, tradycję i zwyczaje rycerskie. Miały okazję przymierzyć zbroję, potrzymać rycerski miecz i poczuć się jak prawdziwi rycerze.

11 marca- nasze Przedszkolaki wystąpiły w Domu Opieki Społecznej z okazji Dnia Babci i Dziadka. Po przedstawieniu wręczyły przygotowane własnoręcznie prezenty : przepiękne laurki czy serduszka z masy solnej . W zamian otrzymały serdeczne podziękowania i uśmiech starszych Pań. Było to dla dzieci bardzo ważne wydarzenie.

12 marca- spotkanie się z Michałem Zawadką autorem książki ”Mądrość z natury”.Dzieci wzięły udział w warsztatach literackich. Poznały m.in. różne rodzaje i techniki pisania np. pismo węzełkowe ,paciorkowe, czy hieroglify egipskie. Na początku przeniosły się to starożytnego Egiptu, a później do starożytnej Grecji . Aby przybliżyć dzieciom te odległe czasy autor przygotował dla dzieci niespodziankę: sztuczkę ze znikającym ogniem oraz dla węgiel którym malowały na papierze.

19 marca- wystawa edukacyjna pt . ,,Mózg`` w Pałacu Kultury.
Dzieci poznały możliwości ludzkiego mózgu oraz w jaki sposób można mózg oszukać. Ułatwiły to przedszkolakom przygotowane rekwizyty czy zabawy. Najbardziej spodobało się im zadanie podczas którego z rozsypanychpuzzli o odpowiednim kształcie miały okazje ułożyć mózg.

20 marca- Wycieczka do Teatru Baj przedstawienie pt. ,, Emil z Lonnebergi” Spektakl opowiadał o chłopcu z Lonnebergi o imieniu Emil, który sprawiał wiele problemów swoim rodzicom. Dzieci poznały historię Emila – jednego z wielu urwisów, którzy dorastali, dorastają i będą dorastać na tym świecie- wiecznie w trudnych warunkach ;-).

21 marca- wycieczka do muzeum Policji.Muzeum to było bardzo kameralne. Eksponaty miały w większości wartość sentymentalną – szczególnie pamiątki po ofiarach katastrofy smoleńskiej w tym po Marii i Lechu Kaczyńskich, ale także prezenty od osób i delegacji z zagranicy. Dzieci skupiły swoją uwagę przy gablotach z zabawkowymi modelami samochodów policyjnych oraz maskotkami ubranymi w mundury policyjne. Zainteresowaniem cieszyły się też gabloty z kajdankami oraz armatnie działko strzelnicze. Prawdziwą atrakcję stanowiła możliwość założenia oryginalnej czapki policyjnej. Skromne jeszcze zasoby muzeum zyskały, ponieważ znajdują się w odremontowanej pod nadzorem konserwatora zabytków sali spotkań Pałacu Mostowskich wieloletniej siedziby Komendy Stołecznej Policji. Kryształowe żyrandole, zdobione kolumny, mozaikowy parkiet, przestrzeń i wysokość aktualnej sali muzeum pozwoliły dzieciom na kontakt z historyczną architekturą. Dziękujemy kustoszowi za dostosowaną do możliwości dzieci prezentację i wyrozumiałość w stosunku do dziecięcej nieprzewidywalności (dynamiki zachowania i bezkompromisowości pytań).

26 marca- Muzeum Etnograficzne
Dzieci odwiedziły Muzeum Etnograficzne w Warszawie, gdzie brały udział w lekcji pod tytułem ,,Pisanki wielkanocne". Poznały historię i tradycję pisanki, a także własnoręcznie wykonały swoje niepowtarzalne pisanki.

 

LUTY 2013

14 lutego- Koncert Filharmonii Narodowej ,, Wyprawa po muzyczne runo” (sopran, skrzypce, fortepian)
Dzieci zapoznały się z twórczością Jana Sebastiana Bacha, oraz poznały pokrótce historie jego życia. Dzieci poznały instrumenty oraz najwyższy głos kobiecy- sopran. Wszyscy wspólnie kołysaliśmy się w rytm walczyka ,,Tancerka z pozytywki”. W repertuarze znalazły się takie utwory jak: ,,Bal baloników”, ,, Zając i lis”, ,,Światło księżyca”, czy zaśpiewany wspólnie ,,Ogórek wąsaty”, itd. Przedszkolaki wsłuchiwały się w melodię z cyklu ,,Cztery pory roku – Jesień” A. Vivaldiego. Dzieci odbyły muzyczną wyprawę do krainy skarbów. Wspólnie z wykonawcami poszukiwaliśmy pięknych, kolorowych drobiazgów muzycznych, które potrafią wnieść radość do dziecięcego świata, poruszyć wyobraźnię, zostawić ślad w skarbczyku pamięci. W podziękowaniu przedszkolaki nagrodziły muzyków głośnymi brawami i już czekają na kolejny koncert.

19 lutego- teatrzyk "O Michałku Nieśmiałku i jego psie Wigorku"
Przedstawienie w każdym aspekcie dobre dla dzieci początkujących jako widzów teatralnych. Temat osadzony w realiach współczesnych. Przygoda małego chłopca i jego psa. Obie postaci bardzo naturalne- zachowywały się tak, jak oglądające je dzieci-bawiące się, psocące i mające kłopoty. Prosty przekaz jednoznacznej treści, za pośrednictwem środków wyrazu zrozumiałych dla 3, a nawet 2 latka. Bohaterowie odgrywani za pomocą lalek wyglądających jak zabawki oraz maskotki-pies Wigorek. Język naturalny- znany dzieciom. Treść zagrana i opowiedziana w odpowiednich proporcjach z odpowiednią dynamiką i zmianą akcji, co spowodowało, że dzieci oglądały przedstawienie z zaangażowaniem i zaciekawieniem. Dekorację i ton głosu aktorów animujących lalki dopełniał ciepły i przyjazny dzieciom przekaz artystyczny, emocjonalny, ale także wychowawczy i edukacyjny.

20 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu Muzeum bajek, baśni i opowieści. Pan, który swymi opowieściami przeniósł przedszkolaków „za siódmą górę i siódmą rzekę” pokazywał jednocześnie niewiarygodny i fascynujący świat, pełen barw i przeróżnych fantastycznych postaci. W jego głowie mieściło się istne muzeum bajek, baśni, bajeczek, czego nigdy nie zapomnimy i za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

21 lutego nasze przedszkole odwiedził kataryniarz z papugą- Pan Piotr. Warszawski kataryniarz, prawdopodobnie jedyny w Polsce, w długim czarnym płaszczu i cylindrze, który zwykle w weekendy przygrywa przechodniom na Warszawskiej Starówce. Zawsze uśmiechnięty i otwarty na rozmowy. Katarynkowy repertuar pana Piotra zawiera około 150 utworów, w tym ponad 70 „wydziurkowanych” własnoręcznie. Wśród melodii były kolędy, polskie pieśni patriotyczne, piosenki dla dzieci, utwory klasyczne, światowe szlagiery i wiele innych. Dzieci miały okazję zobaczyć prawdziwą katarynkę, która choć nie wiadomo ile sobie liczy lat (ponoć ponad 140!), nadal przyciąga swoimi magicznymi dźwiękami. Przedszkolaki mogły poznać sposób działania katarynki, a także i co najważniejsze samemu spróbować wydobyć z niej melodię. Dodatkowo każdy otrzymał wróżbę. Największą atrakcją okazała się pięknie ubarwiona papuga imieniem Carlos, która żywo reagowała na dźwięki katarynki.

28 lutego- wycieczka na farmę nauki i zabawy „Cztery Pory Roku” w Powsinie.
Dzieci odwiedziły Eko - Farmę, na której brały udział w warsztatach ,,Magiczne barwy" - zajęciach plastycznych z użyciem różnych faktur i materiałów malarskich, a także w warsztatach prac w drewnie, w trakcie których przygotowaliśmy karmnik dla ptaków. Przedszkolaki poznały również zwierzęta mieszkające na farmie.

KWIECIEŃ 2012

Teatr Duet „Czerwony Kapturek”.

Spektakl składał się z trzech scenek, pełnych wielobarwnych postaci. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu występując w niektórych scenach wraz z aktorami. Bajka posiadała elementy edukacyjne i stanowiła wspaniałą rozrywkę dla wszystkich przedszkolaków.

Teatr Guliwer „Kopciuszek”.

Klasyczna bajka, bardzo dobrze znana wszystkim dzieciom, tym razem pokazana nieco inaczej. Przedstawia Kopciuszka jako młodą borykającą się z problemami dojrzewania dziewczynę, która walczy o akceptację rówieśników. To opowieść o sile szlachetności, dojrzewaniu, rywalizacji i samotności.

Muzeum Techniki „Jak las zmienił się w węgiel”.

Dzieci poznały historię górnictwa węglowego oraz legendę związaną z górnikami i postacią Św. Barbary – patronki górników. Dowiedziały się jak powstał węgiel i w jaki sposób był kiedyś wydobywany, poznały również narzędzia, używane przez górników w dawnych kopalniach, zobaczyły jak kiedyś wyglądała kopalnia węgla i praca górników. Zobaczyły również jak wydobywa się węgiel we współczesnej kopalni i jakie maszyny pomagają górnikom w pracy. Przedszkolaki miały również okazję przyjrzeć się z bliska galowemu mundurowi górniczemu i strojowi do pracy na dużej głębokości. Poznały również inne surowce kopalne: rudy metali, siarkę, ropę naftową, sól.

Bel Canto „Daleko na Wschód”.

Dzieci poznały chiński ludowy instrument erkhu – skrzypce. Wysłuchały koncertu o tematyce wiosennej, nie zabrakło również wspólnych tańców i wesołych korowodów. Każdy przedszkolak mógł z bliska obejrzeć instrument i na nim zagrać.

Wizyta Pana Złotej Rączki - Pana Piotra.

Nasz gość przyniósł ze sobą kilka skrzyni z narzędziami. Dzieci poznały wygląd i sposób zastosowania wielu narzędzi, m.in. wiertarki, młota udarowego, piły i.in. Każdy przedszkolak mógł wbić gwóźdź, wywiercić dziurę, przepiłować deskę. Po takim spotkaniu przedszkolaki z pewnością odkryły u siebie smykałkę do majsterkowania.

Spotkanie ze zwierzętami egzotycznymi.

Dzieci poznały: żółwia stepowego, jaszczurkę-szyszkowca, legwana zielonego, boa tęczowego i pytona królewskiego. Usłyszały wiele ciekawych informacji na temat życia tych zwierząt w niewoli i na wolności. Zapoznały się z ich wyglądem (można było wziąć je na ręce lub pogłaskać) i sposobem odżywiania.

Teatr Baj „Bajka o szczęściu”.

To pełna prostoty opowieść o Staruszku i jego przyjaciołach: koguciku, myszce i śwince. Przypomina o tym, jak wielkie znaczenie ma w naszym życiu serdeczna obecność bliskich osób, dzięki którym nie czujemy się samotni, niepotrzebni czy niekochani.

MARZEC 2012

Wizyta dietetyka - Pani Romy.

Dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania, wspólnie z Panią Romą stworzyły piramidę zdrowego żywienia, a na koniec spotkania otrzymały kolorowanki.

Wizyta Straży Miejskiej z programem „Jestem uczestnikiem ruchu drogowego”.

Dzieci poznały podstawowe zasady ruchu drogowego, uczyły się jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, poznały z sygnalizator świetlny. Na koniec spotkania otrzymały komiks pt. ‘O Budziku i Nudziku”.

Wycieczka do Muzeum Papiernictwa. Dzieci zwiedziły Muzeum, poznały historię papieru i Papierni. Następnie poznały współczesną technologię produkcji papieru a na koniec własnoręcznie czerpały papier, który wzięły ze sobą na pamiątkę.

Bel Canto „Co czyni jaskółka”.

Dzieci poznały dwa instrumenty: flet prosty i poprzeczny, dowiedziały się z jakich części są zbudowane i posłuchały jak brzmią.

Wycieczka do Muzeum Ewolucji „Ewolucja na lądach”.

Dzieci obejrzały eksponaty Muzeum: szkielety dinozaurów, skamieliny. Pani przewodnik opowiedziała dzieciom o pochodzeniu człowieka, tajemnicach dinozaurów i o podboju lądów przez kręgowce.

Teatr Narwal „Opowieści z Dalekiego Wschodu”.

Spektakl opowiadał o losach dwojga ludzi i o ich odmiennym podejściu do świata. Był to spór dobra ze złem: próżności i skromności. W Japonii stanowi on fundament literatury pięknej. Przedstawienie łączyło trzy formy teatru (no, kabuki, burnaku). Muzyka przeniosła dzieci w krainę orientu, a piosenki i tańce zawierały proste, podstawowe elementy japońskiego ruchu scenicznego

Teatr Rampa „Złota Kaczka”.

Dzieci obejrzały baśniową i rozśpiewaną historię o Złotej Kaczce, gdzie dobro zwycięża ze złem. Dowiedziały się, że władza i bogactwo nie czynią ludzi szczęśliwymi, a często sprawdza się przysłowie, że „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.

Poznajemy zwierzęta – dzieci poznały życie i zwyczaje kotów, dowiedziały się co koty lubią jeść, w co się lubią bawić, jak należy je pielęgnować. Każdy z przedszkolaków mógł pogłaskać kotka i posłuchać jak mruczy.

Filharmonia Narodowa „Czy marzenia się spełniają”. Sopran, baryton, fortepian.

Był to koncert pełen pieśni, piosenek, oraz tanecznych utworów instrumentalnych, oraz dźwiękowych zgadywanek, bardzo lubianych przez dzieci.

LUTY 2012

Bel Canto „Vivat zabawa” Koncert z instrumentami ludowymi. Dzieci poznały ronroco – gitarę z Boliwii.

Świat astronomii – spotkanie z członkami Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, dowiedziały się mnóstwa ciekawych rzeczy o planetach, gwiazdach i ciałach niebieskich, następnie z ogrodu przedszkolnego obserwowały niebo.

Centrum Nauki Kopernik - zwiedzanie Galerii Bzzz. Dzieci miały okazję dotykać, wąchać, słuchać a także przeprowadzać różnorodne doświadczenia, podczas których czuły się jak prawdziwi naukowcy.

Wizyta w Planetarium. Dzieci obejrzały film „Pod jednym niebem”. Elmo i Żółtodziób – bohaterowie „Ulicy Sezamkowej” zabrały dzieci w podróż do gwiazd. Odwiedził ich także gość z Chin – Hu Hu Zhu. Obejrzały również Wielki Wóz, szukały Gwiazdy Polarnej i spacerowały po powierzchni Księżyca.

Filharmonia Narodowa „Nie tylko fanfary” Dwie trąbki, puzon, róg, tuba.

Kwintet instrumentów dętych blaszanych zaprezentował kilka efektownych utworów. Koncert odsłonił naszym przedszkolakom tajemnice wspólnego muzykowania, zaznajomił z brzmieniem i historią rodziny instrumentów dętych blaszanych.

Teatr Duet z Krakowa „Wilk i zając”. Dzieci obejrzały przedstawienie, które propagowało zdrowy styl, życia, sport i zdrowe odżywianie. Spektakl miał oryginalną oprawę muzyczną, ciekawą scenografię a aktorzy efektowne kostiumy.

Wizyta w Pizzeri Dominium – dzieci zwiedziły pizzerię i zaplecze, gdzie miały okazję obserwować pracę kucharza i poznać tajniki przygotowania pizzy. Spotkanie w pizzerii zakończyło się degustacją pizzy, na którą dzieci same wybrały składniki.

Teatr Polski „Pinokio”. Spektakl opowiadał barwną historię o tym, jak chłopiec z drewna, wiórów i desek zmienia się w prawdziwego chłopca. Zmaga się z własną naturą, by z łobuziaka, lenia i niewdzięcznika stać się grzecznym i dobrym chłopcem.

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej z programem przygotowanym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały wspaniałą część artystyczną i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki i upominki.

STYCZEŃ 2012

Teatr Narwal „Królowa Śniegu”.

Spektakl opowiada o przyjaźni dwojga dzieci, która pokonała wszystkie przeciwności, a czyste i kochające serca stopiły największe lodowe góry. W przedstawieniu wykorzystane zostały lalki jawajki, kukiełki i pacynki. Aktorzy poprzez wprowadzenie dzieci w magiczny świat baśni przekazywali uniwersalne wartości.

Spotkanie z Panem Policjantem.

Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drogach, w przedszkolu oraz na placu zabaw. Pan policjant zaprezentował swój mundur i wyposażenie (lizak, kajdanki, pałka), wyjaśnił dzieciom jak należy zachowywać się na drodze. Przedszkolaki wspólnie z policjantem przećwiczyli bezpieczne przejście przez pasy i dowiedziały się jak należy prawidłowo korzystać z sygnalizacji świetlnej.

Wycieczka do Sądu Rejonowego przy ul. Terespolskiej.

Dzieci po raz kolejny miały okazję zwiedzić gmach Sądu, zobaczyć jak wyglądają akta, pokój Sędziów, pokój dziecka. Brały też udział w rozprawie Misia Uszatka i Pieska.

Filharmonia Narodowa „Pudełko zwane wyobraźnią. Młoda Polska w poezji i muzyce.”

Dzieci wysłuchały koncertu na skrzypce i fortepian oraz wierszy poetów młodopolskich.

Bal Karnawałowy.

Tego dnia nasze przedszkole zmieniło się w kolorowy, bajkowy świat. Dzieci przebrały się za ulubione postaci z bajek. Były tańce, konkursy, gry i zabawy, dużo śmiechu i radości.

Wizyta Kominiarza.

Pan Kominiarz opowiedział dzieciom o swoim zawodzie, zaprezentował tradycyjny czarny strój ze srebrnymi guzikami, pokazał przyrządy do czyszczenia kominów.

Teatr Guliwer „Bajka o deszczowej kropelce i tęczy.”

W "Bajce o deszczowej kropelce i tęczy" żywioły spotykają się z tytułową kropelką, która postanawia odłączyć się od deszczu, żeby poznać świat i nacieszyć się jego pięknem. Niestety pewnego ranka budzi się w świecie, który umiera. Mała kropelka pragnie uratować świat i swoich przyjaciół od suszy. Jej niezwykłe losy układają historię z pięknym zakończeniem, pokazując, że życie nie toczy się tylko wokół nas samych, i że trzeba i warto pomagać innym.

Dzień Babci i Dziadka.

Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu przebiegał bardzo uroczyście. Wszystkie grupy przygotowały okolicznościowe spotkania. Dzieci przedstawiły program artystyczny, wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki, korale i muchy. Po części artystycznej zaprosiły gości na słodki poczęstunek. Zachwycone występem babcie i dziadkowie nie szczędzili wnukom uścisków i buziaków.

GRUDZIEŃ 2011

Mikołajki

Tego dnia, jak co roku nasze przedszkole odwiedził Św. Mikołaj. Dzieci zaśpiewały mu zimowe piosenki i kolędy, wspólnie z nim tańczyły i wesoło się bawiły. Na koniec każdy otrzymał prezent. Kilka dni później Św. Mikołaj odwiedził nas kolejny raz. To spotkanie było okazją do rozmów na temat historii Św. Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia pan fotograf zrobił wszystkim przedszkolakom wspaniałe zdjęcia z Mikołajem

Muzeum Archeologiczne, zajęcia pt. „Lepienie naczyń z gliny metodami pradziejowymi”. Zajęcia rozpoczęły się od zwiedzania wystawy pt. „Pradzieje ziem polskich”, następnie dzieci poznały technikę ręcznego lepienia, dzięki której można wykonać naczynie dowolnego kształtu. Dzieci najpierw formowały z gliny kulki, następnie łączyły je tworząc naczynie, potem za pomocą wykałaczki wykonywały różne wzorki. Lepienie z gliny sprawiło naszym przedszkolakom dużo radości.

Wycieczka do Fabryki Bombek Silverado w Józefowie. Dzieci poznały poszczególne etapy powstawania ozdób choinkowych. Najpierw obserwowały jak się wydmuchuje bombkę, jak wypala, zdobi i pakuje. Następnie udały się do sklepu z bombkami, by podziwiać przepiękne ozdoby choinkowe. Na koniec każdy otrzymał bombkę, którą ozdobił już w przedszkolu.

Koncert Belcanto pt. “Nasze świąteczne grajki”. Dzieci poznały nowy instrument cymbały i wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki.

Pieczenie pierniczków

W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia nasze przedszkolaki zmieniły się w prawdziwych piekarzy cukierników i wzięły udział w pieczeniu świątecznych pierników. Z wielkim zapałem zagniatały ciasto, wałkowały, wycinały, a po wypieczeniu ozdabiały. Pieczenie ciasteczek bardzo dzieciom się podobało, a w przedszkolu unosił się wspaniały aromat, który wprowadzał wszystkich w świąteczny nastrój.

Jasełka

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nasze przedszkolaki przygotowały wspaniałe przedstawienie.

Dzieci  w odświętnych strojach , w tle pięknej scenografii, recytując swoje role, śpiewając kolędy i tańcząc, wprowadziły wszystkich gości w świąteczny nastrój. Następnie Pani dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia i zaprosiła na poczęstunek.

Na zakończenie spotkania dzieci ofiarowały zaproszonym gościom ręcznie robione ozdoby choinkowe – bombki, pierniczki oraz piękne witraże i zdjęcia.

 

LISTOPAD 2011

Teatr Narwal, przedstawienie pt. „O Królu Apsiku”.

Bajka opowiada o tym, że warto być miłym, życzliwym i wyrozumiałym, a nie nadąsanym jak główny bohater – Król Apsik.

Akademia Kajtka.

Wyglądają jak rośliny i zabawne maja miny – patyczaki. Dzieci poznały, wygląd, zwyczaje i sposób odżywiania patyczaków.

Muzeum Sportu – „Dawno temu w Olimpii”.

Dzieci poznały  dyscypliny sportu uprawiane na igrzyskach w Olimpii, a następnie zwiedziły ekspozycję. Obejrzały starożytny i współczesny sprzęt sportowy.

Koncert Filharmonii Narodowej pt. „Muzyka na osi czasu - dawniej i dziś”. Był więc Marsz Turecki, jak i współczesne utwory z bajek dla dzieci, takich jak „Reksio” czy „Koziołek Matołek”.

Dzieci wysłuchały koncertu na flet, wiolonczelę i fortepian.

Teatr Pantomimy Dar, przedstawienie pt. Puzzle.

Dzieci obejrzały przedstawienie teatralne, przeplatane tekstami i piosenkami, okraszone kolorowymi rekwizytami i mnóstwem choreografii.

Sesja zdjęciowa i przedstawienie pt. „Calineczka”. Dzieci wzięły udział w sesji zdjęciowej, a następnie obejrzały przedstawienie kukiełkowe.

Teatr Lektur Szkolnych pt. „Cztery Pory Roku” – Kino Luna

Spektakl ten, to barwna, muzyczna bajka edukacyjna, z której dzieci na wesoło dowiadują się o przestrzeni czasowej w całym upływającym roku i z zaciekawieniem śledzą perypetie wszystkich czterech pór roku.

Koncert Belcanto pt. “Ach te zapachy” dzieci wysłuchały koncertu z instrumentami orkiestrowymi, instrumentem przewodnim była harfa.

 

PAŻDZIERNIK 2011

Wycieczka do jesiennego sadu, do miejscowości Sobienie – Jeziory.

Dzieci kolejny już raz miały okazję pobawić się w sadowników. Zbierały jabłka, gruszki, kwiaty. Poznały wiele odmian jabłek i zobaczyły jak wygląda szczepienie drzewek owocowych.

Wycieczka do Instytutu Kolejnictwa przy Olszynce Grochowskiej.

Dzieci poznały tajniki zawodu kolejarza, zwiedziły parowozownię ze starymi lokomotywami, następnie namalowały piękne rysunki, przedstawiające pociągi.

Akademia Kucania – zajęcia z kucykami.

W naszym przedszkolnym ogrodzie zjawili się niecodzienni goście Kropek i Kropka – kucyki. Dzieci dowiedziały wiele ciekawych rzeczy na temat opieki nad tymi zwierzątkami, się co jedzą, gdzie mieszkają, jak należy je pielęgnować. Następnie dzieci karmiły kucyki i jeździły wierzchem pod czujnym okiem instruktora.

Teatr Duet, spektakl pt. „Przygody kota Filona”

Dzieci obejrzały interaktywny spektakl, nawiązujący do wieczorynki „Przygody kota Filemona”. Filon, mały kociak jest bardzo ciekawy świata, w związku z tym często popada w tarapaty. Na szczęście z opresji ratuje go stary kocur Bonifacy.

Jesienne spotkanie z Rodzicami pt. „Chcesz być zdrów jak ryba, jedz owoce i warzywa”.

Dzieci przygotowały część artystyczną na podstawie wierszy „Na straganie” i „Rzepka”. Dzieci z radością wystąpiły przed rodzicami. Rodzice obdarzyli małych aktorów gromkimi brawami.

Muzeum Kowalstwa „Jak miękkie jest żelazo”.

Podczas pokazu dzieci zobaczyły jak kowal pracuje nad rozgrzanym do czerwoności żelazem, tworząc misterne rękodzieło – np. liście. Poznały historię związaną z kuźnią i kowalstwem oraz zwiedziły kuźnię.

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Hetmańskiej.

Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przygotowywały na Jesienne spotkanie z Rodzicami. Dzieci spotkały się z miłym, serdecznym i ciepłym przyjęciem.

Wyjazd do Teatru Guliwer na przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” w reżyserii Piotra Tomaszuka. Spektakl opowiada starą baśń w niestandardowy sposób. Na scenie królowały taniec, muzyka i śpiew.

Koncert Belcanto pt. “Robimy zapasy”. Dzieci poznały instrument – cajon – grającą skrzynię i wesoło bawiły się przy piosenkach o tematyce jesiennej.

 

WRZESIEŃ 2011

Wycieczka do Miasteczka Przyrody na lekcję o ślimakach. Dzieci poznały, wygląd, budowę i zwyczaje ślimaków. Wzięły udział w zabawach ruchowych, a także ulepiły ślimaki z plasteliny.

Integracyjny Festyn Rodzinny z udziałem zespołu Belcanto.

Festyn był okazją do wspólnej zabawy i miłego spędzenia czasu z rodziną, kolegami i ciociami z naszego przedszkola. Było mnóstwo wspólnych zabaw, tańców, śpiewu i konkursów z nagrodami.

Teatr Pozytywka – przedstawienie pt. Bazyliszek.

Dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy, poznały legendę o Bazyliszku, który dawno temu żył w podziemiach naszego miasta i o dzielnej dziewczynce, która go pokonała jego własną bronią.

Wycieczka do Centrum Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Celestynów.

Dzieci wzięły udział w zajęciach o tematyce leśnej, dowiedziały się jak dbać o przyrodę, jak zachować bezpieczeństwo w lesie, poznały życie zwierząt zamieszkujących lasy, gatunki drzew, które są pod ochroną, a także zwiedziły leśniczówkę.

Wyjazd do teatru Guliwer na spektakl pt. „Szewczyk Dratewka”.

Dzieci obejrzały spektakl, w którym królewna, porwana i uwięziona przez smoka zostaje uwolniona przez dzielnego Szewczyka Dratewkę. Aby tego dokonać Szewczyk musiał zaprzyjaźnić się z Babą Jagą i czarnym kotem.

Po spektaklu dzieci otrzymały odznaki Teatromaniaka i książki.

 

CZERWIEC 2011

Dzień Dziecka
Upłynął dzieciom z naszego przedszkola pod hasłem „Dzień sportu”. Wszystkie przedszkolaki brały udział w różnorodnych grach i zabawach sportowych i zdobyły złote medale! Kolejną atrakcją z okazji Dnia Dziecka był wyjazd do sali zabaw KOLORADO na warszawskich Jelonkach.

Koncert Bel Canto
Dzieci wysłuchały koncertu pt. „Dzisiaj będzie mecz”, dzieci poznały akordeon.

Teatr Duet „Niedźwiedź – strażnik lasu”
To
interaktywna bajka, rozwijająca świadomość ekologiczną. Sympatyczny niedźwiadek uczył dzieci podstawowych zachowań w lesie (nie śmiecić, zachować ciszę, uważać z ogniem) a także w miejscach publicznych.

Wycieczka do JuraParku w Bałtowie
Dzieci zwiedziły JuraPark, Zwierzyniec Bałtowski – safari, odbyły przejażdżkę kolejką po pięknych zakątkach Bałtowa, wzięły udział w warsztatach malowania modeli dinozaurów i amonitów.

Koncert Filharmonii Narodowej pt. „Jazzowe ABC”
Dzieci usłyszały słynne standardy i kompozycje wielkich twórców swingującej estrady, poznały elementy, które są dla jazzu najważniejsze: swing, improwizację, rytm.

Uroczyste zakończenie Roku Przedszkolnego oraz pożegnanie Absolwentów – Krasnali
W trakcie uroczystości dzieci z młodszych grup przedstawiły program pożegnalny dla starszaków, z kolei dzieci starsze – Krasnale pożegnały się ze swoimi młodszymi kolegami prezentując część artystyczną pt. „Akademia Pana Kleksa”. Następnie zostały wręczone dyplomy i odznaki absolwenta i dzielnego przedszkolaka oraz świecące długopisy. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie
Dzieci zwiedziły Ogród Botaniczny, Kolekcję Flory Polski. Podziwiały rośliny naturalnie występujące na terenie Polski, ale również i te, których spotkanie w naturze jest utrudnione lub wręcz niemożliwe, a także kolekcję roślin drzewiastych oraz drzew i krzewów owocowych.

MAJ 2011

Koncert Bel Canto

Dzieci wysłuchały koncertu pt. „Majowe gwizdanie”, a także poznały flet irlandzki – whistle, który gra tak delikatnie, jak wiosenny wietrzyk..

Akademia Kajtka - Patyczaki

„Wyglądają jak rośliny i zabawne mają miny”. Zajęcia z patyczakami.

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego

Dzieci wysłuchały opowieści o pracy kowala, dowiedziały się jak powstaje podkowa, rozwiązywały zagadki i wykonały własne podkowy z modeliny.

Koncert Filharmonii Narodowej pt. „Kalinka i inne piosenki”

Dzieci wysłuchały koncertu ukazującego piękno i bogactwo rosyjskiej muzyki wokalnej.

Teatr Narwal „Król Bul”

Dzieci obejrzały przedstawienie, którego akcja rozgrywa się na królewskim dworze, wśród wybornych manier i wszelkich cnót, lecz na nic się te zalety zdają, gdyż król mądry jak stary dąb, ma chory ząb! Spektakl przygotował dzieci do wizyty u dentysty.

Muzeum Pałac w Wilanowie

Dzieci wzięły udział w warsztatach pt. „Wizyta u króla” Podczas wizyty u króla Jana III Sobieskiego dzieci zwiedziły wszystkie najpiękniejsze komnaty, m.in. Pokój Sypialny Jego Królewskiej Mości, Bibliotekę, Wielką Sień oraz apartamenty Królowej.

 

KWIECIEŃ 2011

Wycieczka do Zamku Królewskiego Legenda „Złota Kaczka”

Poprzez tę legendę przybliżono dzieciom takie zagadnienia jak tradycja i kultura. Lekcja miała również wartość etyczną, ponieważ pokazała, że dobrze jest być uczciwym, odważnym i dobrym dla innych.


Koncert Filharmonii Narodowej „Tajemnice zielonego diabła”

Tytułowy „zielony diabeł” poprowadził dzieci na wycieczkę po krainie muzyki instrumentalnej. Wykonawcy zaprezentowali instrumenty (fortepian, wiolonczela, klarnet), a także zadawali dzieciom dźwiękowe zagadki muzyczne.


Koncert Bel Canto

Dzieci wysłuchały koncertu z instrumentami orkiestrowymi pt. „Czemu zając ma długie uszy”, a także poznały fagot.

Muzeum Fryderyka Chopina
Dzieci zwiedziły muzeum poświecone twórczości Fryderyka Chopina. Najciekawszym miejscem była Sala Małego Kompozytora a także Salonik Chopinów oraz atrakcje multimedialne i słuchanie muzyki przez słuchawki.

Teatr Pacynek Falko Show z Krakowa
Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Czarodziejski Kapturek”.


Wycieczka do Muzeum Historycznego miasta st. Warszawy

Dzieci wzięły udział w zajęciach pt. „Wokół legend warszawskich”.


MARZEC 2011

Teatr Baj „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Spektakl jest kolorową, rozśpiewaną i roztańczoną opowieściach o afrykańskich przygodach Doktora Dolittle i jego przyjaciół. W przedstawieniu wykorzystano różnorodne techniki teatralne: lalki, maski, teatr przedmiotu, czarny teatr i teatr cieni.

Muzeum Sportu i Turystyki „Bajeczny świat sportów zimowych”

Dzieci rozwiązywały zagadki związane z narciarstwem, łyżwiarstwem i saneczkarstwem. Następnie zwiedziły ekspozycję, poznając stary i nowy sprzęt, używany zimą na śniegu i lodzie. Poznały różnice między sprzętem rekreacyjnym a sportowym i różnice pomiędzy uprawianiem sportu dla przyjemności i wyczynowo.

Muzeum Etnograficzne „Od gliny do garnka”

Dzieci poznały technikę powstawania przedmiotów z gliny. Zobaczyły jak powstaje garnek, dzbanek i miska, obejrzały film edukacyjny, wykonały własne, małe naczynia.

Ostatkowy Bal Karnawałowy dla Przedszkolaków i Absolwentów

Na balu, który odbył się w sali tanecznej Centrum Promocji Kultury bawiło się mnóstwo przebierańców. Przedszkolaki miały okazję spotkać się ze swoimi przyjaciółmi, którzy ukończyli już edukację w Przedszkolu „Nasze Dzieci”, wspólnie bawić się i tańczyć.

Akademia Kajtka – Kanarek

Podczas zajęć dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z kanarkiem, a także dowiedziały się jak się nim właściwie opiekować.

Muzeum Etnograficzne „Maski Afrykańskie”

Dzieci zwiedziły wystawę „Afryka”, wysłuchały opowieści o zwyczajach i obrzędach afrykańskich, a następnie oglądały i kolorowały maski.

Koncert Filharmonii Narodowej „Zabawy dźwiękami”

Na koncert złożyły się kompozycje reprezentujące muzykę klasyczną, jazzową i rozrywkową. Wykonawcy zaprezentowali znane dzieciom tematy popularnych piosenek, a także utwory o charakterze ilustracyjnym oraz muzyczny quiz, bazujący na lubianych przez dzieci melodiach filmowych.

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie „Pająki: kolorowe klejnoty”

Podczas zajęć dzieci poznały bogactwo form budowy pająków, strategie polowań oraz opieki nad potomstwem. Zajęcia uzupełnił pokaz żywych okazów pająków krajowych i egzotycznych ptaszników.

Koncert Bel Canto

Dzieci wysłuchały koncertu z instrumentami ludowymi pt. „Kwiatki z naszej rabatki”, a także poznały gitarę hawajską.

Teatr Lektur Szkolnych „Koziołek Matołek”

Dzieci obejrzały niezwykłe i nieprawdopodobne przygody Koziołka Matołka, który poszukiwał Pacanowa, jedynego miejsca na ziemi, gdzie podkuwają kozy.


LUTY 2011

Teatr Baj „Na jagody”

To opowieść o leśnej przygodzie Janka – jego spotkaniu z Jagodowym Królem i jagodowymi chłopcami. Przedstawieniu towarzyszy magia parawanowego teatru: zmiany scenografii, lalki leśnych zwierzątek i innych mieszkańców jagodowego królestwa. Spektakl daje dzieciom wyjątkową dzisiaj okazję do kontaktu z wierszem, kształtując ich wrażliwość na słowo.

Teatr Narwal „Doktor Zdrówko”

Akcja bajki rozgrywa się w gorącej Australii, a doktorowi towarzyszą zwierzęta tego wspaniałego kontynentu. To pełna muzyki i różnorodnych lalek teatralnych barwna opowieść o lojalności i przyjaźni ze zwierzętami. Wiodącym wątkiem edukacyjnym jest oswajanie dzieci z wizytą u lekarza i mowa o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie.

Bal Karnawałowy

W Stumilowym Lesie - Ostrobramska

W Czarodziejskiej Krainie – Chłopickiego

Na Zamku – Pokrzywnicka

Podczas balu dzieci przebrane były za różne postacie, zgodnie z konwencją. Nie zabrakło Zwierzątek, Wróżek, Księżniczek, Rycerzy, Królów i wielu, wielu innych barwnych postaci. Było pięknie, kolorowo, karnawałowo i bardzo wesoło.

Walentynki

Tego dnia w ubiorze dzieci dominował oczywiście kolor czerwony. Dzieci i ciocie okazywały sobie dużo dobroci, życzliwości, miłości i ciepła, a także wykonały piękne kartki walentynkowe.

Koncert Filharmonii Narodowej „Tańczą palce po guzikach”

Wystąpił Warszawski Duet Akordeonowy, który przedstawił transkrypcje znanych i lubianych utworów, nie zabrakło muzyki ilustracyjnej oraz wiązanek tradycyjnych melodii różnych narodów.


STYCZEŃ 2011

Wizyta Policji Rzecznej

Pani Kinga Czerwińska opowiadała o bezpiecznym zachowaniu podczas zimy.

Dzieci dowiedziały się, że chcąc jeździć na łyżwach powinny korzystać tylko z nadzorowanych lodowisk, i że zabawa na zamarzniętym jeziorze lub rzece jest bardzo niebezpieczna.

Koncert Filharmonii Narodowej „Każdy taniec ma swoją historię”

Znakomici tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza zaprezentowali tańce charakterystyczne dla lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia, m.in. charlestony, walce, tanga. Dzieciom najbardziej spodobał się utwór La Cucaracha, przy którym świetnie się bawiły.

Edukacja Teatralna. Teatr Guliwer „Planeta Football”

Przedstawienie opowiada o odkryciu planety, na której Ziemianami włada siła zwana footballem. Odkrywca planety, kapitan Anapok nazywa ją Planetą Football. Następnie z zespołem badawczym podejmuje próbę wyjaśnienia przyczyn tajemniczej pasji ogarniającej Ziemian.

Czwartkowe spotkania rodzica z grupą przedszkolaków

Tym razem odwiedził nasze przedszkole tata Mikołaja z grupy Biedronek. Opowiedział o swojej pracy w firmie zajmującej się segregowaniem odpadów. Dzieci obejrzały film edukacyjny, makietę i specjalny pojemnik na cztery rodzaje odpadów. Wysłuchały ulubionej bajki Mikołaja i zostały obdarowane upominkami.

Dzień Babci i Dziadka

W pierwszej części uroczystości dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, w drugiej grała Kapela Góralska Torka, znakomicie bawiąc naszych gości. Następnie dzieci zaśpiewały swoim ukochanym Dziadkom 100 lat, złożyły życzenia, wręczyły prezenty, i zaprosiły na słodki poczęstunek.

Akademia Kajtka. Spotkanie z żółwiem wodnym
Podczas zajęć dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzątkiem. Poznały miejsce i warunki w jakich żyje, sposób odżywiania i zachowania. Następnie za pomocą zielonego flamastra do malowania buziek wszystkie dzieci zmieniły się w żółwie.

Teatr Narwal

Przedstawianie „O Lisku Urwisku” to opowieść o przygodach Zosi, której pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie wyrasta lisia kita. To wesoła, kolorowa i rozśpiewana bajka, mówiąca o tym, że oszukując, ranimy tych, którzy nas kochają.

Wycieczka do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi przy ul. Terespolskiej
Dzieci zwiedziły gmach sądu i zapoznały się z pracą sędziego.

 

 
naszedzieci0144.jpg

Sonda

czy podoba Ci się nasze przedszkole?